Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Nowe dane o zarobkach w IT. Dla "zwykłych" Polaków to marzenie

34
Podziel się:

Pracownicy branży IT nie mają wielkich powodów do narzekań, jeśli chodzi o wysokość pensji - wynika z nowego raportu polskiego portalu z ogłoszeniami o pracę No Fluff Jobs. Analiza ponad 250 tys. ofert wskazuje jasno, że o takim wynagrodzeniu wielu Polaków może tylko pomarzyć.

Nowe dane o zarobkach w IT. Dla "zwykłych" Polaków to marzenie
Zarobki w branży IT utrzymują się na wysokim poziome - wynika z raportu No Fluff Jobs (Adobe, Pixel-Shot, tarczas)

W raporcie za trzeci kwartał 2023 r. wskazano, że w kategorii Frontend - to specjalizacja IT polegająca na projektowaniu wygodnego dla użytkowników wyglądu i układu aplikacji i stron internetowych - mediany widełek wynagrodzeń wynoszą od 16 do 22 tys. zł netto (na rękę). Tyle samo, co we wcześniejszych kwartałach 2023 r.

Z kolei w kategorii DevOps (specjalizacja IT polegająca na umożliwianiu efektywnej współpracy zespołom programistów i informatyków) mediany wynagrodzeń w pierwszym i drugim kwartale roku wzrosły, jednak w trzecim kwartale wróciły do poziomu z końca 2022 r., czyli 18-25 tys. zł netto.

Dla porównania przypomnijmy, że z nowych danych GUS-u za październik 2023 r. wynika, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło w zeszłym miesiącu nieco ponad 7,5 tys. zł brutto. Względem września 2023 r. wzrost wyniósł nominalnie o 2,2 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Marek Belka: inflacja przyspieszy, ale nie radykalnie

Rośnie liczba kandydatów do branży IT

W raporcie No Fluff Jobs zwrócono uwagę, że w tym roku znacząco wzrosła liczba kandydatów i kandydatek w branży IT. We wspomnianej specjalizacji Frontend na jedną ofertę przypada średnio 88 wysłanych CV. Mowa o wzroście o 340 proc. rok do roku.

"Po latach, w których pensje w sektorze technologicznym rosły w tempie kilkunastu procent rocznie, widać wyraźną stabilizację. Od dwóch kwartałów w ogłoszeniach zarysowuje się trend w kierunku zatrzymania tak szybkiego wzrostu płac. To sprawia, że teraz, w końcówce roku, gdy wiele firm będzie przeprowadzało rozmowy o podwyżkach i awansach, będą one być może nieco łatwiejsze" – komentuje w komunikacie Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs.

Z badania ponadto wynika, że w trendach rocznych nadal widać wzrosty wynagrodzeń. Niekiedy chodzi o kilkanaście procent. W przypadku kontraktów B2B mediana dolnych widełek wynagrodzeń w ciągu roku wzrosła dla wszystkich specjalizacji średnio o 19,4 proc., a górnych 13,6 proc. i obecnie wynosi 18,5-25 tys. zł netto.

Trochę słabiej, co oczywiste, wygląda sytuacja w przypadku zatrudnionych na umowie o pracę. Wzrost mediany widełek pensji wyniósł odpowiednio o 16,7 proc. oraz 11,1 proc., a zarobki oscylowały między 14 a 20 tys. zł brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(34)
Zygmunt
4 tyg. temu
Wiem po sobie, że własna działalność daje same korzyści, jest się niezależnym i można się rozwijać cały czas. Branża nieruchomości okazała się znakomitym wyborem. Do tego niezastąpiona pomoc w zarządzaniu nieruchomościami ze strony firmy Polzen to sama przyjemność
Jarek
2 miesiące temu
Ja akurat zarabiam dobrze, ale i tak postanowiłem skonsultować się z doradcą z Phinance, który przyjrzał się mojej sytuacji i podpowiedział jak oszczędzać, ale też inwestować pieniądze, żeby ich ilość się zwiększała. Jestem nowy w temacie, ale myślę, że jest to warte uwagi i przyniesie zamierzony cel.
Adamos
3 miesiące temu
Niby właśnie tyle zarabiam, ale przychodzi mi wynająć jakiegoś wykonawcę prac wykończeniowych to przestaję wierzyć w swój zawód. Zwłaszcza, że dostają kasę do kieszeni. Oni zaniżają średnie zarobki BTW...
Pismaki
3 miesiące temu
Kiedy przestaniecie w końcu szczuc na ludzim
Xyz
3 miesiące temu
Nie na rękę tylko na fakturze jako wartosc netto. Z tego nadal zus otd trzeba zaplacic, bo realnie wiekszosc to JDG
...
Następna strona