Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dług publiczny powyżej biliona. To nie abstrakcja. Musisz za to płacić już prawie 6 zł dziennie

Już ponad bilion złotych. A i to licząc bez zobowiązań wobec przyszłych i obecnych emerytów. Dług państwa rośnie wolniej niż gospodarka, ale rośnie. W tym roku płacimy na jego spłatę o jedną trzecią więcej niż rok temu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Państwo zabiera blisko 6 zł od każdego pracującego, żeby spłacać stary dług i zaciągać nowy (Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK)

Gwoli ścisłości, dług publiczny już dawno przekroczyłby bilion złotych, ale "konsolidacja" (wykluczenie w statystykach zadłużenia wzajemnego instytucji publicznych) przeprowadzona za ministra Jacka Rostowskiego opóźniła ten symboliczny moment. Rząd nie ma jednak zamiaru przestać nas zadłużać, więc - jak mówią - co się odwlecze, to nie uciecze. No i stało się.

31 marca dług publiczny wynosił 1,005 biliona złotych. Był wyższy o 21 mld zł w porównaniu z końcem ubiegłego roku. W ten sposób każdy pracujący Polak jest zadłużony przez państwo na 62 tys. zł. To historyczny rekord.

Pierwszy kwartał to zresztą czas, kiedy Ministerstwo Finansów zazwyczaj szczególnie intensywnie poszukuje pieniędzy. W ubiegłym roku zadłużenie wzrosło w pierwszych trzech miesiącach roku o 27 mld zł, rok wcześniej o 10 mld zł i w obu przypadkach były to najwyższe wzrosty w ciągu roku.

Zobacz też: Budżet UE wciąż nieznany. Rząd zapowiada walkę o każdą złotówkę

Ale 2019 r. jest szczególny, bo podwójnie wyborczy. Za tym idą obietnice, które trzeba opłacić. Pomysły z "piątki Kaczyńskiego" nie dadzą się sfinansować z podatków, więc trzeba zaciągać dług.

Koniunktura sprzyja

Szczęśliwie obligacje Polski sprzedają się teraz z bardzo niskim oprocentowaniem. Za papiery dziesięcioletnie rząd płacić musi zaledwie 2,5 proc. odsetek, najmniej od kwietnia 2015 roku. Historyczny rekord to 2,09 proc. z lutego 2015.

Co więcej, w tym roku państwo wykupuje papiery za 22 mld zł oprocentowane po 3,25 i 5,5 proc. (średnio 4,5 proc.), a sprzeda inne, ale z odsetkami około zaledwie 2,5 proc. Będą oszczędności. Przy takich warunkach można zadłużyć się drugie tyle, a koszt zostanie taki sam. Teoretycznie. W praktyce zbyt duże zadłużanie kończy się wzrostem oprocentowania. Lepiej nie przesadzać.

W naszym przypadku dług rośnie wolniej niż gospodarka. I to ważny wskaźnik, który mówi inwestorom, że dług jest bezpieczny i będzie przez rząd spłacany. Stąd rynek zgadza się na niższe odsetki.

5 zł 80 gr dziennie

Tak czy inaczej, spłaty zadłużenia publicznego pochłaniają coraz więcej pieniędzy. Według danych budżetu w pierwszych czterech miesiącach bieżącego roku na jego obsługę poszło 11,3 mld zł, w porównaniu z 8,5 mld zł rok temu. W ubiegłym roku koszt zamknął się w kwocie 29,5 mld zł.

Jak policzył money.pl, obsługa długu publicznego kosztowała przeciętnego pracującego Polaka 5 zł 80 gr dziennie w pierwszym kwartale bieżącego roku. Tyle państwo ściągnęło w podatkach, żeby pokryć zadłużenie. W ubiegłym roku było to niecałe 5 zł dziennie.

A to nie jest historyczny rekord. Odsetki przed laty były dużo wyższe, więc nawet mniejszy dług pochłaniał więcej pieniędzy z budżetu. W 2013 r. każdy pracujący dawał w podatkach 7 zł 51 gr, żeby państwo mogło brać pożyczki i je spłacać. Państwo zapłaciło wtedy za obsługę zadłużenia aż 42,5 mld zł. To niemal dokładnie równowartość całej piątki Kaczyńskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zadłużenie państwa, dług publiczny, obsługa długu, podatki, gospodarka, wiadomości, finanse państwa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-06-2019

RyszardLUDZIE PRZEJRZYJCIE NA OCZY NIE SZTUKA JEST BRAC 500+ i 13 EMERYTURE TRZEBA POJSC NA WYBORY I POGONIC PIS BO TO SIE ZLE SKONCZY.BEDZIE DRUGA … Czytaj całość

11-06-2019

ObywatelTrzeba natychmiast wprowadzić zakaz zadłużania państwa.

11-06-2019

LaikMam dwa pytania : 1. od dłuższego już czasu czytam, że wszystkie państwa są zasłużone - KTO JEST WIERZYCIELEM? 2 Ponad bilion długu publicznego, a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (237)