Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Do końca czerwca złóż deklarację ws. ogrzewania. Zignorujesz? Zapłacisz do 5 tys. zł kary

487
Podziel się:

Do 30 czerwca właściciele budynków, zarządy budynków również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, muszą złożyć deklarację czym są ogrzewane nieruchomości. To nowy obowiązek. Tym, którzy go nie dopełnią, grozi kara do 5 tys. zł. Od lipca ub.r. blisko 3/4 właścicieli domów złożyło takie deklaracje do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Do końca czerwca złóż deklarację ws. ogrzewania. Zignorujesz? Zapłacisz do 5 tys. zł kary
Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5 tys. zł. (Adobe Stock)

Jeśli dom ma nowe źródło tzn. zainstalowane po 1 lipca 2021 r., to zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni.

Jeśli deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu - do 5 tys. zł.

- Aktualnie w CEEB mamy ponad 3,7 mln deklaracji, co stanowi blisko 75 proc. wypełnienia bazy - poinformowała Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego .

Zgłoszono 2 mln kotłów, połowa to kopciuchy

Wyjaśniła, że na początku intensywność składania deklaracji była niska, potem z miesiąca na miesiąc było ich coraz więcej.

- Zaczęliśmy współpracować m.in. z kominiarzami oraz gminami, którzy informowali mieszkańców o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB. Stworzyliśmy też ranking gmin gdzie deklaracji było najmniej i bezpośrednio z nimi się kontaktowaliśmy. Kluczowa była też możliwość skorzystania z dodatku osłonowego, co wymagało zgłoszenia źródła ciepła. Obecnie do bazy trafia ok. 40 tys. deklaracji dziennie, co jest dobrym wynikiem, choć wiemy, że ten szczyt dopiero nastąpi teraz wraz ze zbliżaniem się końca czerwca. Apelujemy jednak, by nie czekać z tym na ostatnią chwilę - wskazała szefowa Nadzoru Budowlanego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy obowiązek, rusza spis pieców i kominków. Co trzeba zrobić?

Cabańska dodała, że najpopularniejszą formą składania deklaracji jest ta papierowa, która przekazywana jest przez gminy. Deklarację można też wypełnić on-line za pośrednictwem strony Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Mimo że termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca, to samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie ich do CEEB. - Dopiero z końcem roku będziemy znali faktyczną liczbę złożonych deklaracji - zauważyła.

Wskazała ponadto, że dużo bardziej zdyscyplinowani w składaniu deklaracji są właściciele domów, bo złożyli ich ponad 3,3 mln.

Szefowa Nadzoru Budowlanego dodała, że ze złożonych deklaracji wynika, że najpopularniejszym źródeł ogrzewania są kotły na paliwo stałe.

- Do tej pory zadeklarowano 2 mln kotłów na paliwo stałe, z czego połowa to kotły pozaklasowe, czyli tzw. kopciuchy. Dominują piece na węgiel, paliwa węglopochodne oraz na drewno. Zauważamy jednak, że właściciele coraz częściej wskazują też na kotły gazowe (kocioł gazowy/bojler gazowy/podgrzewacz gazowy przepływowy/kominek gazowy: ponad 1,2 mln) oraz na pompy ciepła (ponad 113 tys.) - poinformowała.

Kampania informacyjna ruszy na początku czerwca

Cabańska poinformowała, że z początkiem czerwca ruszy też szeroka kampania informacyjna przypominająca o obowiązku złożenia deklaracji do CEEB. Będzie ona prowadzona m.in. w TV, radio i w internecie.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. W tym ogólnokrajowym systemie są gromadzone informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym.

Dane, które są zbierane za pośrednictwem CEEB, mają stanowić podstawę m.in. do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(487)
MaSaKra
10 godz. temu
Jak czytać dzisiaj wiadomości w internecie . Komu zaufać . Przecież nawet poprawnie i stylistycznie nie umieją się wysłowić . Podstawówkę kończyłem 56 lat temu . pozdrawiam Nowe Pokolenie .... Godne zaufania i ......
zibi
wczoraj
Czyli chodzi o kary..a nie pomoc obywatelom.paranoja
goa12
2 dni temu
właśnie, jest 9 sierpnia, połowa Polaków już ukarana, bo WP zbyt późno przypomina CO ROBI ADMINISTRATOR SERWISU???? AHA BIERZE TYLKO KASĘ!!!!
Czytelnik
2 dni temu
Już mamy 9 sierpnia! Info chyba trochę spóźnione. A może w wakacje nikt nie pracuje?
sznurek
3 dni temu
Za wszysko sa kary. Dosłownie za wsztsko. Kiedys sie smiałam ze nie wyjde jeszcze z domu a juz złamie z 5 przepisów za które moga mnie ukarac. I jak zyc w tym pop....ym kraju. No jak zyc jak ???
...
Następna strona