Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Orlikowski
Paweł Orlikowski
|

Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć

526
Podziel się:

1 lipca rusza spis kopciuchów. Obowiązek spada na każdego właściciela nieruchomości, musi on zadeklarować, czym ogrzewa dom. Niewysłanie deklaracji grozi karą grzywny, ale bać się nie ma czego, bo rząd zapewnia, że nie chce karać obywateli za złe ogrzewanie, ale wiedzieć, komu trzeba pomóc.

Nowy obowiązek właścicieli domów. Kłamstwo może wypłynąć
Rusza ewidencja kopciuchów. Masz piec lub kominek? Musisz to zgłosić (Adobe Stock)
bEJDZonF

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel bądź zarządca nieruchomości ma obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw - powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Oznacza to wprost, że każdy ma obowiązek przyznania, czym ogrzewa dom. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny. Ile? Od 20 zł do nawet 5 tys. zł.

bEJDZonH

Jednak, by nie straszyć, nawet jeśli ogrzewamy dom przestarzałym kopciuchem, który truje środowisko, nic nam nie grozi. Ewidencja ma posłużyć uświadomieniu, jak duży mamy problem jako państwo i gdzie trzeba skierować największą pomoc.

- Wiele miejscowości nawet nie zna skali problemu, włodarze nie wiedzą, ile w ich miastach jest kopciuchów. Dzięki tej ewidencji, mam nadzieję, będziemy niedługo wiedzieli, jakie miasta mają największy problem. To jest też kwestia pieniędzy, które te muszą przeznaczyć na likwidację takich pieców - powiedział w rozmowie z money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Zobacz także: Podatek od deszczu zapłaci dużo więcej osób. Rząd szykuje zmiany

Jak dodał, władze - mając informację o tym, gdzie są kopciuchy - łatwiej będą mogły dotrzeć do konkretnych osób z informacją o dopłatach oraz o obowiązku wymiany źródła ciepła. W ten sposób nie trzeba prowadzić szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej, można dotrzeć pod konkretny adres z propozycją konkretnych rozwiązań.

bEJDZonN

- Tu, powiem górnolotnie, chodzi o dobro nas wszystkich. Potrzeba kampanii informacyjnej, by wytłumaczyć, jaki jest tego cel. Tak, byśmy jak najszybciej zlikwidowali te kopciuchy, bo trzeba jasno powiedzieć, że wymiana tych kotłów idzie bardzo powoli, to niestety kuleje - podkreślił Piotr Siergiej.

Kłamstwo w deklaracji? Nie warto

Kłamać nie warto i nie ma sensu, prawdziwość deklaracji może sprawdzić na przykład kominiarz, będzie mógł on też uzupełnić deklarację o dodatkowe informacje lub zmodyfikować to, co pojawiło się w dokumencie. Zapukać do drzwi może także Straż Miejska, a to już ryzyko dostania mandatu.

- Mam wiarę w uczciwość, wydaje mi się, że większość osób będzie podawała prawdziwe dane. Ale nawet jeśli ktoś poda, że ma piec gazowy, a będzie miał węglowy, czy nawet zaznaczy, że ma kocioł piątej klasy, a będzie miał kopciucha, to musi mieć świadomość, że w przypadku kontroli Straży Miejskiej to może wypłynąć - podkreślił Piotr Siergiej.

bEJDZonO

Podkreślmy raz jeszcze, ogrzewanie kopciuchem nie jest karalne, jednak Polska, ze względu na transformację energetyczną, jest zobowiązana unijnymi dyrektywami do zmiany źródeł ciepła. Dlatego władze muszą wiedzieć, ile pieców pozostało do wymiany. Każdy kopciuch, niezależnie od informacji podanej w deklaracji, będzie musiał zostać zlikwidowany.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Po co w ogóle powstał nowy rejestr? To wyjaśniła w programie "Money. To się liczy" Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Podkreśliła, że nie będzie to mechanizm służący do karania za niewłaściwy sposób ogrzewania domu. Ewidencja ma dać informację, jakie działania trzeba podjąć, by osiągnąć pożądany stan efektywności energetycznej.

bEJDZonP

Zbieranie deklaracji ma potrwać rok, rusza 1 lipca. Właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli je składać, wypełniając elektroniczny formularz w internecie, a także standardowo - drukując, wypełniając ręcznie i wysyłając pocztą. W przypadku nowych domów - deklarację trzeba będzie złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe. Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej. Docelowo w rejestrze może znaleźć się nawet 5-6 mln budynków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJDZooi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(526)
Włodek
1 tyg. temu
Chodzi oto, że będzie nowy podatek od wytwarzania dwutlenku węgla, czy innych zanieczyszczeń i jeżeli zadeklarujesz palenie w kopciuchu, to nowy podatek cię zabije.
JWDunajec
miesiąc temu
Gdzie można znaleźć deklaracje?
cynik
3 miesiące temu
przygotowanie do weryfikacji ilości nieruchomości do podatku ....
bEJDZooj
braga
3 miesiące temu
Ucieszyłam się na wiadomość ,że przez moją wioskę będzie przeprowadzony gaz,ale zadzwoniłam do żródła i otrzymałam informację,,ze jest to inwestycja nieopłacalna i prawdopodobnie tego gazu nie będzie i jak to się ma do ochrony środowiska a tyle się mówi w tv na czele z Panem Premierem ,będę musiała dalej palić w piecu tzw kopciuchu,bo nie założę sobie np.instalacji gazowej,żeby ogrzewać gazem.Samo życie.
Aguk
3 miesiące temu
Procedura spisu nie działa, jest wybrakowana i gminy nawet nie mają programu. To z wiadomości użytkowników ktorzy próbowali to zgłosić. A tak ...przecież w spisie powszechnym są te dane . Po co dublować. Aha ...dane ze spisu gdzie są przechowywane....zgadnijcie.
...
Następna strona