Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|
aktualizacja

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. "Solidarność": to sytuacja niedopuszczalna

43
Podziel się:

- Jesteśmy zbulwersowani - tak Piotr Duda, przewodniczący związkowców z "Solidarności", skomentował pomysł, aby niedziela 6 grudnia była dniem handlowym. Powiedział też, co musi się stać, żeby "Solidarność" wróciła do Rady Dialogu Społecznego.

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu. "Solidarność": to sytuacja niedopuszczalna
Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda podczas konferencji prasowej w siedzibie Komisji Krajowej w Gdańsku (PAP, Fot: PAP/Adam Warżawa) (PAP, PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa)

Niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową. Przewiduje to projekt noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Pomysł spotkał się z oburzeniem związkowców z "Solidarności".

- Doskonale wiemy, jak wyglądają Mikołajki w galeriach handlowych, ile będzie ludzi, którzy będą chodzić i roznosić koronawirusa, zakażać się wzajemnie. Dla mnie jest to sytuacja nieodpowiedzialna ze strony rządzących – mówił Piotr Duda na konferencji prasowej.

Duda nie krył oburzenia, że – jak mówił - do projektu rękę dołożyły dwie organizacje związkowe: OPZZ i Forum Związków Zawodowych. - Dla mnie sytuacja jest niedopuszczalna, gdzie związki zamiast dbać i bronić pracowników, dbać o ich bezpieczeństwo, idą ręka w rękę z biznesem i pracodawcami – grzmiał przewodniczący Solidarności.

Zobacz także: Obejrzyj także: Pracują w handlu mimo pandemii. "Ktoś to musi robić"

- Apeluję do rządzących, żeby się opamiętali, a także do parlamentarzystów, którzy będą głosowali. Bo dla biznesu ten jeden dzień nic nie zmieni - dodał.

Jak zaznaczył, zakupy klienci mogą zrobić także w innych dniach, tym bardziej w grudniu są już przewidziane dwie niedziele handlowe. Ta 6 grudnia byłaby trzecią.

- Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie - obawia się Duda.

Szef "Solidarności" zaznaczył jednak, że w opublikowanym projekcie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, proponowane są także dobre rozwiązania. Rozumie przez to przepisy przywracające poprzednio obowiązuje zasady dotyczące odwoływania członków Rady Dialogu Społecznego. Oznacza to, że premier nie będzie miał już uprawnień do odwoływania członków RDS.

- Jesteśmy usatysfakcjonowani. W tej ustawie rząd wycofuje się z tych złych rozwiązań. Wracamy do tego pierwotnych ustaleń, do pierwotnej ustawy o RDS, gdzie jest utrzymana trójstronność i to prezydent na wniosek danej organizacji powołuje członków RDS i na wniosek poszczególnych organizacji ich odwołuje - powiedział przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, cytowany przez PAP.

Zwrócił uwagę, że proponowane przepisy przewidują również, że przedstawiciele rządu, związków zawodowych i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego będą musieli składać oświadczenia lustracyjne. Jak dodał, jeśli te przepisy zostaną uchwalone, "Solidarność" powróci do Rady Dialogu Społecznego.

Przypomnijmy, po tym, jak ujawniono, że Andrzej Malinowski, przewodniczący Rady Dialogu Społecznego, był tajnym współpracownikiem SB, NSZZ "Solidarność" oraz Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zawiesiły swój udział w Radzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Basia
3 lata temu
Kasjerki też mają rodziny też mają dzieci i też chcą z nimi spędzać czas kto chce to kupi w tygodniu
Hans Kloss
3 lata temu
Panie Duda powiedz pan ile zarabiasz i jakie profity ma waszą organizacja. Bo niewielka część pieniędzy trafia do ludzi ze związku. Nie stoicie za ludźmi tylko za swoimi interesami
Były związkow...
3 lata temu
Pierw wzywa do walki ze strajkiem kobiet, teraz broni koniet. K...wa gdzie ja żyję? A wszystkie Panie będące w NSZZ solidarność zachęcam do wypisania się z tego związku. Brak członków czy członkiń, to brak dudy.
Emerytka
3 lata temu
Bardzo dobrze my zrobimy zakupy a handel zarobi czy związkowcy nie powinni pracować na etacie a funkcje pełnić społecznie to skandal biorą kasę za nic tak jak by ich nie było wara odniedziel
Jaro
3 lata temu
Nie rozumiem jak czlowiek NIKT JAKIS ZWIAKOWIEC MOWI ZA NAS PRACOWNIKOW CO DLA NAS DOBRE LUB ZLE MY PRAGNIEMY PRACY ZA NIEDZIELE MAMY NP.PONIEDZIALEK WOLNY NIE PRACUJEMY 4 NIEDZIELE LECZ 2 WAL SIE FACET
...
Następna strona