Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS wypłacił 912 mln zł

0
Podziel się:

ZUS rozpatrzył już prawie wszystkie wnioski o dodatkowy zasiłek opiekuńczy - informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Do tej pory przyznał ich około 1,3 mln świadczeń na kwotę 912 mln zł.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. ZUS wypłacił 912 mln zł
ZUS przez wiele miesięcy wypłacał dodatkowe zasiłki opiekuńcze. (money.pl, Rafał Parczewski)

Pandemia wymusiła na rządzie dodatkowe wsparcie rodziców. Od marca mogli korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem szkół, przedszkoli i żłobków. Początkowo dodatkowy zasiłek był przyznany na 14 dni, jednak rząd sukcesywnie przedłużał czas jego obowiązywania, ostatnio do 20 września.

Jak wygląda dotychczasowy bilans? ZUS wypłacił już około 1,3 mln dodatkowych zasiłków opiekuńczych. Do rodziców trafiło w sumie 912 mln zł.

- Ostatnie miesiące to dla nas czas wytężonej pracy. Najwięcej wniosków złożono w czasie tzw. lockdownu. We wrześniu sytuacja ustabilizowała się. Wniosków było już o wiele mniej - komentuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zobacz także: UOKiK kara banki. "Będziemy wspierać klientów"

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przyznawany z powodu COVID-19, obowiązywał do niedzieli 20 września. Obecnie istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Zasiłek opiekuńczy w wymiarze 60 dni w roku przysługuje w przypadku choroby dziecka do ukończenia 14 roku życia. Można też z niego skorzystać, gdy dziecko do 8 lat nie będzie mogło pójść do żłobka czy przedszkola w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia placówki.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)