Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Domy do 70 mkw. Bez pozwolenia, ale z formalnościami

48
Podziel się:

Domy bez pozwolenia do 70 mkw. to sztandarowy pomysł PiS zawarty w Polskim Ładzie. Choć nie jest konieczne pozwolenie, to wciąż taka budowa wymaga pewnych formalności. Okazuje się też, że niektóre udogodnienia mogą być tak naprawdę problematyczne.

Domy do 70 mkw. Bez pozwolenia, ale z formalnościami
Domy bez pozowolenia, ale z formalnościami (Adobe Stock, ©maciejr23 - stock.adobe.com)

Dom do 70 mkw. to sztandarowe rozwiązanie w ramach rządowego pakietu Polski Ład. W przypadku takiej budowy nie będzie konieczne pozwolenie. Nie oznacza to jednak, że cała budowa odbędzie się bez żadnych formalności, bo takie oczywiście trzeba spełnić, o czym przypomina wyborcza.biz.

Bez pozwolenia, ale z formalnościami

O czym musimy pamiętać przed rozpoczęciem budowy? Na samym początku musimy zgłosić budowę. W przypadku, w którym działka ma przygotowany plan zabudowy, to do prac można przystąpić niezwłocznie. Jeżeli takiego planu nie ma, to trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Taka decyzja w przypadku domu do 70 mkw. ma być wydawana przez urzędników w ciągu 21 dni, informuje wyborcza.biz.

Przed rozpoczęciem budowy należy pamiętać jeszcze o zgłoszeniu prac wraz z projektem w organie architektoniczno-budowlanym oraz należy o fakcie budowy i terminie rozpoczęcia prac poinformować także nadzór budowlany.

Zobacz także: Cyfrowy złoty. Wolność czy inwigilacja?

Brak kierownika i brak dziennika

Chcąc ruszyć z budową, trzeba dokonać zgłoszenia wraz z projektem budowlanym organowi administracji architektoniczno-budowlanej oraz zawiadomić organ nadzoru budowlanego o zamierzonym terminie rozpoczęcia prac budowlanych.

Domy do 70 mkw. w ramach Polskiego Ładu można budować bez nadzoru budowy i kierownika budowy. Nie jest konieczne też prowadzenie dziennika budowy. Choć jak zauważa wyborcza.biz, brak dziennika budowy może stanowić pewien problem. Dziennik budowy jest dokumentem, który ma poświadczać fakt, że dom został właściwie zbudowany. Natomiast brak kierownika budowy powoduje to, że za jakiekolwiek problemów, to inwestor zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Fajne
6 miesięcy temu
Przecież to praktycznie nic nie zmienia..Jak budujesz z firmą to i tak nic cię nie obchodzi a jak budujesz u Wieśka to koszt kierownika ,który max przyjedzie na ławy i stropy to 1200 zł.
Inzynier
6 miesięcy temu
Przecież koszt kierownika i projektów w przypadku domu do 100 m2 to max 4 tyś. Do odbioru będzie potrzebne oświadczenie firmy budowlanej o zgodności wykonania że sztuką.Jak się będzie budowało z Wieśkiem na czarno to i tak trza będzie dać komuś z papierami żeby takie coś napisał.A ten ktoś swoje musi dostać .
kiga
7 miesięcy temu
W całym kraju powstały tak osiedla piętrówek z lat 60-tych. I stać będą po wieki wieków.
wefrg
7 miesięcy temu
Maszkaron biurokratyczny.
757I,M
7 miesięcy temu
POZWOLENIA NA PRZYŁĄCZA PRĄDU, ŚCIEKÓW, GAZU NADAL SĄ WYMAGANE
...
Następna strona