Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Duży zakład drobiarski w stanie upadłości. Setki osób stracą pracę

287
Podziel się:

Firma Res-Drob, która jest największym producentem drobiu w woj. podkarpackim, znajduje się w stanie upadłości. Po ponad 70 latach pracę stracą wszyscy pracownicy. Zadłużenie spółki ma wynosić ok. 180 mln zł.

Duży zakład drobiarski w stanie upadłości. Setki osób stracą pracę
Koniec zakładów drobiarskich Res-Drob na Podkarpaciu. Zdj. ilustracyjne (PAP, Utrecht Robin/ABACA)

Jak informuje portalspozywczy.pl, 1 lutego Sąd Rejonowy w Rzeszowie ogłosił postanowienie o upadłości Rzeszowskich Zakładów Drobiarskich "Res-Drob". Teraz firmą zarządza syndyk.

Już wiadomo, że pracę straci cała załoga, czyli ok. 230 osób. Natomiast spółka zalega z wynagrodzeniami wobec 267 osób, a zobowiązania dla pracowników wynoszą 1,9 mln zł.

Wszyscy pracownicy Res-Drobu otrzymali już wypowiedzenia z pracy i do końca marca pożegnają się z firmą. Zaległości wobec pracowników są duże. Dlatego, aby je jak najszybciej zaspokoić, zwróciłem się o blisko 2 mln zł do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które potem będę musiał zwrócić ze sprzedaży majątku - powiedział dla serwisu nowiny24.pl syndyk Jan Stanisław Zawada.

Syndyk dodał, że "wszyscy pracownicy Res-Drobu otrzymali już wypowiedzenia z pracy i do końca marca pożegnają się z firmą. (...) Na pokrycie odpraw potrzeba będzie jeszcze 3 mln zł".

Res-Drob upada. Duże zaległości

Jeszcze w pierwszym kwartale ubiegłego roku zadłużenie spółki wynosiło 126 mln zł. Jednak sytuacja w kolejnych miesiącach pogorszyła się.

- Dług wzrósł do 180 mln zł - stwierdził Lesław Zawada, wiceprezes Sądu Rejonowego w Rzeszowie dla lokalnego portalu rzeszow-news.pl.

"Portal Spożywczy" przypomina, że Res-Drob jeszcze trzy lata temu eksportował 80 proc. produkcji do Europy i Azji. Mowa m.in. o Niemczech, Francji, Czechach, Wietnamie czy Kazachstanie. Każdego dnia dochodziło w nim do uboju 120 tys. kurczaków.

Trudne czasy branży mięsnej

Pisaliśmy już na money.pl, że nadchodzą trudne czasy przed producentami mięsa, o czym w apelu do premiera Mateusza Morawieckiego wspomnieli wytwórcy wieprzowiny.

"Dla wielu zakładów mięsnych mogą to być także ostatnie święta w ich często kilkudziesięcioletniej historii. Obecna sytuacja to efekt wieloletnich zaniedbań, które – w połączeniu z ostatnim kryzysem – będą zbierały żniwo bankructw w skali dotychczas niespotykanej" – napisano w apelu.

– Sytuacja jest wyjątkowo poważna. Byliśmy piątym producentem mięsa wieprzowego w Europie, a teraz małe i średnie ubojnie ograniczają lub wycofują się z działalności. Rok temu mieliśmy 75 tys. ubojów średniodobowych, teraz jest ich 40 tys. Jednocześnie wielką rolę odgrywają duże sieci handlowe, dla których liczy się tylko cena. Dlatego wzrośnie import świń z Hiszpanii, Niemiec, Danii – wyjaśniał Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(287)
Prik
rok temu
Był czas że Res Drob drugie tyle zatrudniał, ale jak się ma pracowników którzy zarządzać nie potrafią to co się dziwić. Przy takich obrotach jakie mieliśmy jeszcze jakiś czas temu, ponad 100tys ubojach, codziennych wysyłkach zagranicę po kilkaset ton dziennie doprowadzić firmę do takiego stanu ?? Tu rząd nie ma nic do rzeczy, za duża firma i obroty. Nieudolne zarządzanie. Ale firma będzie istnieć nadal tylko pod inną nazwą, jeśli ktoś będzie chciał tam nadal pracować, bo poszanowania dla pracowników nie ma zadnego
Jejku
rok temu
Ha ha ha a na koniec przyjdzie głod ha ha ha . Wszystko pod jednym dachem ha ha ha . No głod też ha ha
Jac.
rok temu
Jakim cudem wieprzowina z Hiszpanii, kraju droższego od Polski nie jest droższa niż polska?! I jeszcze Niemcy droższe od Hiszpanii oraz Dania droższa nawet od Niemiec. Dlaczego produkcja w drogich krajach jest tańsza niż w Polsce?
Jac.
rok temu
Jakim cudem wieprzowina z Hiszpanii, która jest droższa od Polski nie jest droższa niż Polska?! I jeszcze Niemcy droższe od Hiszpanii oraz Dania droższa nawet od Niemiec.
Keks
rok temu
Teraz się je robale oznaczenie E oraz cyfry.
...
Następna strona