Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Bankructwa Polaków. Eksperci zaskoczeni. To zdarzyło się po raz pierwszy w historii

143
Podziel się:

Po raz pierwszy spadła liczba ogłaszanych przez sądy upadłości konsumenckich. W 2022 r. było ich 15,6 tys. - o 14,3 proc. mniej niż rok wcześniej - donosi we wtorek "Puls Biznesu". Zdaniem ekspertów przyczyny są dwie. Pierwsza to zaostrzenie polityki kredytowej przez instytucje finansowe. To spowodowało, że znacznie trudniej było w tamtym roku uzyskać kredyty i pożyczki. Druga - dobra sytuacja na rynku pracy.

Bankructwa Polaków. Eksperci zaskoczeni. To zdarzyło się po raz pierwszy w historii
Wbrew oczekiwaniom ekspertów, w 2022 r. (po raz pierwszy w historii) spadła liczba bankructw osób fizycznych (Adobe Stock)

Gazeta wskazuje, że wbrew oczekiwaniom ekspertów, w 2022 r. (po raz pierwszy w historii) spadła liczba bankructw osób fizycznych. Mimo tego upadłości takich nadal jest bardzo dużo - 15,6 tys. w 2022 r. to drugi wynik od 2015 r., kiedy to weszły w życie przepisy o upadłościach konsumenckich - zauważa "PB".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mgła covidowa" powodem niespłacenia pożyczki. Co jeszcze wymyślają dłużnicy?

Jak wylicza "PB", łącznie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2022 r. sądy orzekły aż 73,5 tys. upadłości osób fizycznych. Z każdym rokiem ich liczba skokowo rosła. Skąd więc ten niespodziewany spadek w ubiegłym roku?

- Są dwie przyczyny. Pierwsza to zaostrzenie polityki kredytowej i pożyczkowej przez instytucje finansowe. To spowodowało, że znacznie trudniej było w tamtym roku uzyskać kredyty i pożyczki. Mniej osób wpadło w spiralę zadłużenia i niewypłacalność. Druga - dobra sytuacja na rynku pracy. Mamy rynek pracownika i minimalne bezrobocie. W efekcie problemy ze spłacaniem długów mają nieliczni i to oni występują o upadłość konsumencką – mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Ma tylko 19 lat i już jest bankrutem

Gazeta podaje, że w 2022 r. najmłodszy bankrut miał 19 lat (w poprzednich latach przytrafiało się to nawet młodszym osobom), a najstarszy 99. Średnia wieku to 49 lat. Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (25 proc.) i 30-39 lat (23 proc.). Częściej bankrutowali mężczyźni (52 proc.) niż kobiety.

Liderami upadłości konsumenckich są woj. śląskie (18 proc.) i mazowieckie (11 proc.). Wśród miast na pierwszym miejscu jest Warszawa (79). Na kolejnych miejscach znalazły się Bydgoszcz (433), Wrocław (352), Łódź (344), Kraków (321), Poznań (267).

Czego należy spodziewać się w 2023 r.? - Nadal będzie spadać liczba orzeczonych upadłości konsumenckich. Rynek pracy nadal będzie rynkiem pracownika, a instytucje finansowe będą prowadzić zaostrzoną politykę pożyczkową - uważa Jarosław Nowrotek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(143)
Xxxx
rok temu
Bankructwa to dopiero się niebawem zaczną.
Dżepetto
rok temu
Sporo krajan zyje z tego co zarobilo zagranica i to co przysylaja obecnie przebywajacy tam
wow
rok temu
po tym, jak mój wniosek został zaakceptowany, pojechałem na spotkanie z syndykiem, który okazał się clownem. powiedziałem, że chcę cofnąć wniosek. dwa lata zajęło sądowi umorzenie procesu. dwa listy. na sam koniec przysłali 4 ooo złotych za wniosek, z którego ostatecznie zrezygnowałem. dali 30 dni na zapłatę. zatem zamiast upadłości mam kolejnego komornika dodatkowo.. brak mi słów!
Plastuś
rok temu
Banki stały się okresowo bardziej elastyczne, nie było nacisków, pogadamy za rok gdy nowy ład podsumuje gospodarkę.
Gość
rok temu
I tak się produkuje kredyciarzy nie myślących. Oni wciągają w bagno porządnych ludzi. Co to znaczy sąd ogłosi upadłość. Rozumiem, że wtedy sędziowie z własnej kieszeni oddadzą pieniądze wierzycielom. Przecież za tymi długami stoją konkretni ludzie i rodziny. Trzeba tak żyć aby nie robić długów. Jak cię nie stać na nowego,, ajfona " to nie kupujesz. A nie życie ponad stan a później płacz i wciąganie w długi swoich wierzycieli. Nie uczcie młodego pokolenia życia na kredytach. Rozumiem kredyt na mieszkanie bo to inwestycja ale cała reszta to fanaberie. Pozdrawiam trzeźwo myślących
...
Następna strona