Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Bankructwa Polaków. Eksperci zaskoczeni. To zdarzyło się po raz pierwszy w historii

143
Podziel się:

Po raz pierwszy spadła liczba ogłaszanych przez sądy upadłości konsumenckich. W 2022 r. było ich 15,6 tys. - o 14,3 proc. mniej niż rok wcześniej - donosi we wtorek "Puls Biznesu". Zdaniem ekspertów przyczyny są dwie. Pierwsza to zaostrzenie polityki kredytowej przez instytucje finansowe. To spowodowało, że znacznie trudniej było w tamtym roku uzyskać kredyty i pożyczki. Druga - dobra sytuacja na rynku pracy.

Bankructwa Polaków. Eksperci zaskoczeni. To zdarzyło się po raz pierwszy w historii
Wbrew oczekiwaniom ekspertów, w 2022 r. (po raz pierwszy w historii) spadła liczba bankructw osób fizycznych (Adobe Stock)

Gazeta wskazuje, że wbrew oczekiwaniom ekspertów, w 2022 r. (po raz pierwszy w historii) spadła liczba bankructw osób fizycznych. Mimo tego upadłości takich nadal jest bardzo dużo - 15,6 tys. w 2022 r. to drugi wynik od 2015 r., kiedy to weszły w życie przepisy o upadłościach konsumenckich - zauważa "PB".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Organizacje i instytucje Unii Europejskiej - Statistica

Jak wylicza "PB", łącznie od 1 stycznia 2015 r. do 31 grudnia 2022 r. sądy orzekły aż 73,5 tys. upadłości osób fizycznych. Z każdym rokiem ich liczba skokowo rosła. Skąd więc ten niespodziewany spadek w ubiegłym roku?

- Są dwie przyczyny. Pierwsza to zaostrzenie polityki kredytowej i pożyczkowej przez instytucje finansowe. To spowodowało, że znacznie trudniej było w tamtym roku uzyskać kredyty i pożyczki. Mniej osób wpadło w spiralę zadłużenia i niewypłacalność. Druga - dobra sytuacja na rynku pracy. Mamy rynek pracownika i minimalne bezrobocie. W efekcie problemy ze spłacaniem długów mają nieliczni i to oni występują o upadłość konsumencką – mówi Jarosław Nowrotek, prezes Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej (COIG).

Ma tylko 19 lat i już jest bankrutem

Gazeta podaje, że w 2022 r. najmłodszy bankrut miał 19 lat (w poprzednich latach przytrafiało się to nawet młodszym osobom), a najstarszy 99. Średnia wieku to 49 lat. Najwięcej upadłości dotyczy osób w wieku 40-49 lat (25 proc.) i 30-39 lat (23 proc.). Częściej bankrutowali mężczyźni (52 proc.) niż kobiety.

Liderami upadłości konsumenckich są woj. śląskie (18 proc.) i mazowieckie (11 proc.). Wśród miast na pierwszym miejscu jest Warszawa (79). Na kolejnych miejscach znalazły się Bydgoszcz (433), Wrocław (352), Łódź (344), Kraków (321), Poznań (267).

Czego należy spodziewać się w 2023 r.? - Nadal będzie spadać liczba orzeczonych upadłości konsumenckich. Rynek pracy nadal będzie rynkiem pracownika, a instytucje finansowe będą prowadzić zaostrzoną politykę pożyczkową - uważa Jarosław Nowrotek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(143)
Xxxx
3 miesiące temu
Bankructwa to dopiero się niebawem zaczną.
Dżepetto
3 miesiące temu
Sporo krajan zyje z tego co zarobilo zagranica i to co przysylaja obecnie przebywajacy tam
wow
3 miesiące temu
po tym, jak mój wniosek został zaakceptowany, pojechałem na spotkanie z syndykiem, który okazał się clownem. powiedziałem, że chcę cofnąć wniosek. dwa lata zajęło sądowi umorzenie procesu. dwa listy. na sam koniec przysłali 4 ooo złotych za wniosek, z którego ostatecznie zrezygnowałem. dali 30 dni na zapłatę. zatem zamiast upadłości mam kolejnego komornika dodatkowo.. brak mi słów!
Plastuś
3 miesiące temu
Banki stały się okresowo bardziej elastyczne, nie było nacisków, pogadamy za rok gdy nowy ład podsumuje gospodarkę.
Gość
3 miesiące temu
I tak się produkuje kredyciarzy nie myślących. Oni wciągają w bagno porządnych ludzi. Co to znaczy sąd ogłosi upadłość. Rozumiem, że wtedy sędziowie z własnej kieszeni oddadzą pieniądze wierzycielom. Przecież za tymi długami stoją konkretni ludzie i rodziny. Trzeba tak żyć aby nie robić długów. Jak cię nie stać na nowego,, ajfona " to nie kupujesz. A nie życie ponad stan a później płacz i wciąganie w długi swoich wierzycieli. Nie uczcie młodego pokolenia życia na kredytach. Rozumiem kredyt na mieszkanie bo to inwestycja ale cała reszta to fanaberie. Pozdrawiam trzeźwo myślących
...
Następna strona