Notowania

pkp
11.04.2019 16:46

Dworce bardziej przyjazne. Dla wszystkich grup podróżnych

W ciągu kilku lat Polskie Koleje Państwowe zmodernizują ok. 200 dworców. Po raz pierwszy wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(pkp)
Poznań Zachodni

Program Inwestycji Dworcowych to pierwszy tak duży projekt w historii, który ma za zadanie zmodernizować dworce kolejowe w skali ogólnopolskiej. Na ten cel przeznaczono prawie 1,5 mld zł. Podstawowym źródłem finansowania mają być fundusze unijne – 65 proc. wszystkich środków. Resztę kwoty pokryją pieniądze z budżetu państwa (25 proc.) oraz środki własne spółki (pozostałe 10 proc.).

– Podróż to nie tylko przejazd pociągiem, ale także wygodny przystanek, bezpieczny peron i budynek dworcowy, w którym każdy podróżny może znaleźć schronienie – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk Polskiej Agencji Prasowej. Dodawał też, że dworce kolejowe muszą być nowoczesne oraz przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych.

To o tyle ważne, że nawet 30 proc. naszego społeczeństwa uskarża się na czasowe lub trwałe zaburzenia mobilności czy percepcji. To osoby m.in. niedowidzące, niesłyszące, poruszające się na wózkach inwalidzkich, ale też kobiety w ciąży, osoby z wózkiem dziecięcym czy właśnie seniorzy.

Likwidowanie barier architektonicznych jest priorytetowym celem Programu Inwestycji Dworcowych.

(pkp)

Dworzec w Smardzowie Wrocławskim

Dworce dostępne dla każdego

Jak mają docelowo wyglądać usprawnienia dla pasażerów na dworcach kolejowych. Wiele z tych rozwiązań już wdrożono lub jest wdrażanych na modernizowanych dworcach.

  • Przy modernizowanych dworcach powstaną miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.
  • Zostaną wytyczone też ścieżki dotykowe, czyli elementy nawierzchni, które pomogą w poruszaniu się po dworcu oraz peronie niewidomym i słabowidzącym pasażerom.
  • Niedowidzący będą mogli skorzystać też z map tyflograficznych, dzięki którym za pomocą dotyku da się „zobaczyć” cały plan dworca.
  • Pasażerowie o niskim wzroście oraz poruszający się na wózkach będą obsługiwani w kasach o obniżonym okienku.
  • Dla rodziców z dziećmi przewidziano przewijaki w toaletach.
  • Dla niepełnosprawnych powstaną odpowiednio wyposażone toalety.
  • W kasach zostaną zamontowane pętle indukcyjne wspomagające komunikację z podróżującymi, którzy na co dzień korzystają z aparatów słuchowych.
  • Osobom niedosłyszącym - na największych dworcach w Polsce już pomaga w podróży migowy tłumacz on-line.
(pkp)

Dworzec w Siechnicach

Bezpieczeństwo to podstawa

Na stronie internetowej PKP - www.pkp.pl/pl/bez-barier - dostępne są informacje na temat udogodnień dla osób o ograniczonej mobilności na terenie poszczególnych obiektów kolejowych.

Od 2016 roku w PKP pracuje również audytor ds. dostępności, który sprawdza m.in. jakość rozwiązań w zakresie zgodności inwestycji z wymaganiami TSI PRM, czyli zasad zapewnienia dostępności osobom z ograniczoną możliwością poruszania się.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-04-2019

POLEXITkorporacje i bank izachodnie wywoza z Polski rocznie ponad 100 miliardow zlotch. Z unii dostajemy teraz wiecej o okolo 30 miliardow niz wplacamy ale … Czytaj całość

11-04-2019

axePo remoncie stare dworce TO PEREŁKI szkoda ze kilkaset zrujnowano w latch 90tych

11-04-2019

kordBardzo pięknie, a np.: na Śląsku jeszcze drewniane stare podkłady pod torami.

Rozwiń komentarze (16)