Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Dyrektywa budynkowa. Minister Pełczyńska-Nałęcz: jesteśmy za opóźnieniem

18
Podziel się:

- W interesie Polski jest być może zawalczenie o to, by opóźnić wprowadzanie dyrektywy budynkowej o 2-3 lata - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.

Dyrektywa budynkowa. Minister Pełczyńska-Nałęcz: jesteśmy za opóźnieniem
Na najbliższym posiedzeniu rząd przyjmie dokument postulujący rewizję KPO dla Polski (East News, Wojciech Olkusnik)

Na najbliższym posiedzeniu we wtorek rząd przyjmie dokument postulujący rewizję KPO dla Polski. Zapowiedziała to w radiowej Jedynce ministra funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Pierwszą transzę KPO rząd przekazuje już na konkretne projekty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na obciachu zarobiła miliony! Polacy pokochali klapki Kubota - Alina Sztoch w Biznes Klasie

- To 27 mld zł, te środki idą przede wszystkim na program "Czyste powietrze". Wczoraj bezprecedensowa wypłata, pół miliarda, poszła na program, oprócz tego budujemy żłobki. 100 tys. nowych miejsc w żłobkach, bardzo ważny program. To też szerokopasmowy internet w całej Polsce - powiedziała minister.

Pełczyńska dodała, że Polska jest w trakcie "wielkiego projektu transformacyjnego, budowania nowej, nowoczesnej energetyki w Polsce". - To nie znaczy, że w UE ktoś nam kazał na zielono pomalować całą polską energetykę, chodzi o to, by energia była produkowana w sposób tani, efektywny i taki, by było czyste powietrze - podkreśliła w  radiowej Jedynce.

Dyrektywa budynkowa. "Musimy się przygotować"

Minister zabrała głos także budzącej ogromne kontrowersje dyrektywy budynkowej. Najwięcej emocji budzi zwłaszcza stopniowe wycofywanie pieców na gaz. Chodzi zwłaszcza o informację, że od 2025 r. roku nie będzie dozwolone dotowanie zakupu pieców gazowych, a od 2030 r. takie urządzenia nie będą mogły być montowane w nowych budynkach. Od 2040 r. z kolei takie jednostki powinny być całkowicie wycofane.

- W interesie Polski jest być może zawalczenie o to, by opóźnić wprowadzenie dyrektywy budynkowej o 2-3 lat. Tak by Polska weszła w transformację energetyczną, żebyśmy byli przygotowani, by energia była tańsza, a budynki były w odpowiednim stopniu ocieplone. Na to wszystko potrzeba czasu. Musimy się do tego dobrze przygotować. Wtedy to będzie korzystne - stwierdziła Pełczyńska-Nałęcz.

Zgodnie z dyrektywą budynkową za sześć lat wejdzie w życie obowiązek budowania domów, które nie zanieczyszczają środowiska. Pozostałe budynki czekają remonty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
pablog
7 dni temu
Fajna babka :)
Jac
1 tyg. temu
Dlaczego być może ? To jeszcze się Pani nie zdecydowała ?
Prowincja
1 tyg. temu
Drogi Tusku i reszta bandy komunistycznych rad UE czy ziemianki też trzeba będzie ocieplać bo jak dalej pójdzie to będziemy nie w domach ale w ziemiankach mieszkać bo będzie taniej
WawaPraga
1 tyg. temu
Najpierw drogi Tusku wybuduj WC w budynkach komunalnych, załataj dziury w dachach i pozbądź się grzyba wtedy pogadamy o kumunistycznych dyrektywach pani von der Leyen
Cóż 🤷‍♂️
1 tyg. temu
W komunizmie zawsze trzeba z czymś walczyć... teraz walczymy klimatem ✌️.