Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Nowa dyrektywa o efektywności energetycznej budynków. Ma obniżyć rachunki za prąd

38
Podziel się:

UE przyjęła w piątek już oficjalnie nową, zmienioną dyrektywę ws. poprawy charakterystyki energetycznej budynków. Przepisy mają m.in. pomóc Europejczykom w obniżeniu rachunków za energię i poprawić ich jakość życia oraz uruchomić falę renowacji w całej UE.

Nowa dyrektywa o efektywności energetycznej budynków. Ma obniżyć rachunki za prąd
UE przyjęła nową dyrektywę o efektywności energetycznej budynków (Adobe Stock, Proxima Studio)

- Po konstruktywnych negocjacjach Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich mamy w końcu silne europejskie ramy prawne, które pomogą zmniejszyć emisje i zużycie energii zarówno w budynkach prywatnych, jak i użyteczności publicznej - powiedział w piątek w Brukseli na spotkaniu z dziennikarzami rzecznik KE Tim McPhie. Jak dodał, nowe unijne regulacje pozwolą Europejczykom zmniejszyć rachunki za energię oraz poprawić ich stan zdrowia i jakość życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Euro w Polsce. Jest mocny argument. Ekspert nie ma wątpliwości

Najpierw budynki publiczne

Zgodnie z zapisami dyrektywy zużycie energii w budynkach mieszkalnych powinno się zmniejszyć o 16 proc. do 2030 r. i o 20-22 proc. do 2035. Jeśli chodzi o budynki publiczne, jak firmy, szpitale, szkoły czy urzędy, do 2030 r. powinno zostać poddanych renowacji 16 proc. tych w najgorszym stanie, do 2033 r. - 26 proc.

Państwa członkowskie będą miały swobodę, jeśli chodzi o wybór sposobów "redukcji średniego zużycia energii w budynkach", byle udało im się osiągnąć cele zapisane w regulacji. Kraje będą mogły też decydować, które budynki poddać renowacji i czy zwolnić z obowiązku poprawy efektywności energetycznej niektóre z nich, jak budynki zabytkowe czy domy wakacyjne.

Pomoc w zakresie renowacji budynków mają otrzymać także mieszkańcy UE - przepisy zakładają stworzenie punktów kompleksowego doradztwa ws. renowacji oraz ułatwić pozyskiwanie dofinansowania na ten cel, co sprawi, że renowacja stanie się bardziej przystępna cenowo i wykonalna.

Jak dodał w piątek rzecznik KE, dyrektywa, która jest częścią unijnej strategii Zielonego Ładu, "zwiększy niezależność energetyczną Europy (...) dzięki ograniczeniu naszego wykorzystania importowanych paliw kopalnych".

Nowe regulacje zakładają bowiem pełną bezemisyjność nowych budynków. Od stycznia 2028 r. wszystkie nowe budynki publiczne będą musiały być w pełni niezależne od paliw kopalnych; dwa lata później reguła ta dotyczyć będzie też wszystkich innych nowych budynków. Także dotychczas stosowane w budynkach tradycyjne metody ogrzewania, jak piece opałowe, będą musiały być stopniowo wycofywane na rzecz instalacji wykorzystujących zieloną energię, w tym energię słoneczną. Oczywiście - jak podkreślają unijni urzędnicy - z uwzględnieniem uwarunkowań poszczególnych krajów. Od stycznia 2025 r. wstrzymane też zostaną dotacje krajowe na instalację kotłów zasilanych paliwami kopalnymi.

Unijni urzędnicy przewidują, że nowe przepisy uruchomią w UE falę renowacji, pomogą też zwalczać ubóstwo energetyczne. Szacuje się, że budynki odpowiadają za ok. 40 proc. zużycia energii w UE, w tym ponad połowę zużycia unijnego gazu (głównie przez ogrzewanie, chłodzenie i zużycie ciepłej wody) oraz 35 proc. emisji gazów cieplarnianych. Dzisiaj co trzeci budynek w UE ma ponad 50 lat, a prawie 75 proc. jest nieefektywna energetycznie. Tymczasem co roku renowacji poddawanych jest zaledwie 1 proc. z nich.

Dyrektywa zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie w najbliższych tygodniach. Następnie państwa członkowskie będą musiały ją transponować do prawa krajowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
chokar123
miesiąc temu
Spotykają się w Davos (SUI). Tam mają plany objęcia ludności całkowitą kontrolą. Pierwszym punktem będzie likwidacja papierowego pieniądzą. Pozostaną tylko karty plastykowe. Chcą zniszczyć klasę średnią. Każdy obywatel Eurokołchozu ma wynajmować mieszkanie (Niemcy - ponad 70 proc. wynajmuje). O to chodzi, by zrobić z ludzi biedaków. "1984" G. Orwell - wielki brat patrzy. Prezydenci, rządy, monarchowie nie mają nic do gadania. Liczą się ILLUMINACI - czyli ci niewidoczni - masoneria. 3 rodziny zarządzają światem: Roth... Rocke... Kissi... I 30 wielkich firm i korporacji zrzeszonych pod tymi rodzinami decyduje o losach świata. Po co się podniecać np. w PL - lewica, prawica czy inne odłamy? Oni są tylko pionkami sterowanymi przez te 3 rodziny. Wrócę do papieru. Masoneria boi się klasy średniej - tych co mają 2-5 mieszkań na własność, samochody bez leasingu czy swoje firmy. W DE nie można kupić metali szlachetnych za kwotę powyżej 2 tys Euro - od razu otrzymuje się pismo od Finanzamt. A kiedyś limit był 20 tys. Euro na rok. Prywtany przedsiębiorca w PL może zapłacić gotówką tylko do pewnego limitu - bodajże 30 tys. zł. O to chodzi by wielki brat go monitorował. Prywatny sprzedawca np. na All eg ro, jeśli sprzeda 3 sztuki towaru za 700 Euro każda, będzie ścigany z urzędu. Nastały czasy totalnej inwigilacji, śledzenia. Czytam teraz Kunderę. Pisze on o wprowadzeniu totalnej kontoroli i zabraniu jakiejkolwiek swobody obywatelowi. TOTALNA KONTROLA oznacza śmierć. NWO (New World's Order) rules. Pozdrawiam Freie und HH
Racjonalny
miesiąc temu
To, co te dyrektywy oznaczają w praktyce dla naszych portfeli, w stosunku do tytułu tego artykułu ma się tak, jakby 1940 r. historię o obozie w Auschwitz zatytułować "Niemiecka inwestycja w Oświęcimiu zmniejszy bezrobocie w regionie". Głosujcie tak dalej, a zobaczycie na własnej skórze te "oszczędności"
Misiu
miesiąc temu
UE-dyrektywa budynkowo -wywłaszczeniowa oznacza przymus przebudowy każdego budynku lub mieszkania /na Twój koszt ,za ogromne pieniądze ,których 99% Polaków nie ma!!/ na zawilgoconą, niedogrzaną, hermetyczną i zagrzybioną norę /za to "bez emisyjną"!!/. Jeżeli tego nie zrobisz, to UE wyrzuci Cię z Twojego własnego /jeszcze/ domu -mieszkania!!! Dlatego musisz mądrze głosować na prawicę 9. V, bo to ostatni ratunek przed wywłaszczeniem!!
księgowa
miesiąc temu
najpierw nas oskubią podatek ETS, ETS2, CO2, itp. a później coś rzucą
olo
miesiąc temu
"co trzeci budynek w unii ma 50 lat a prawie 75% jest nieefektywna energetycznie". Tak więc wojna jest potrzebna od zaraz . Zburzy się to wszystko badziewie i wybuduje nowe efektywnie energetycznie . A ,że przy okazji ileś tam ludzi zginie to "lużniej" się zrobi w unii i gospodarkę się pobudzi. Jak nie patrz same zyski zero strat.
...
Następna strona