Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
CPK
26.12.2019 12:43

Dyskusje o CPK. 130 instytucji i firm złożyło ponad 9 tys. uwag do założeń nowego lotniska

Firmy i instytucje miały prawo do zgłaszania uwag opinii i propozycji do założeń koncepcyjnych Centralnego Portu Komunikacyjnego. Efektem jest 9,5 tys. różnego rodzaju głosów, które złożyło ponad 130 różnych podmiotów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Rząd ma nadzieję, że ok. 2027 r. wylecimy z lotniska między Łodzią a Warszawą

Konsultacje rozpoczęły się w sierpniu i miały trwać do końca października, ale na prośbę partnerów branżowych przedłużono ten proces o półtora miesiąca. Do końca lutego potrwa ich analiza – informuje PAP.

- Zależało nam na włączeniu przyszłych użytkowników, operatorów, dostawców dla nowego lotniska już na początkowym etapie planowania. Po reakcji rynku widać, że cel zrealizowaliśmy bardziej niż w 100 proc. Im lepsze i bardziej wszechstronne planowanie, tym mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia błędów podczas realizacji – powiedział dyrektor komunikacji CPK Konrad Majszyk.

Udało się. Uwagami podzieliły się m.in. Polska Grupa Lotnicza (PGL), w skład której wchodzą LOT, LOT AMS, LS Airport Services; Polska Agencja Żeglugi Powietrzne (PAŻP); Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Poczta Polska, Orlen, Lotos, PERN, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), Straż Graniczna, , Urząd Transportu Kolejowego (UTK); a także firmy: wykonawcze, projektowe, logistyczne.

Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

CPK będzie projektowany i budowany jako "greenfield", czyli od podstaw.

- Dzięki tym konsultacjom będziemy w stanie stworzyć lotnisko "na wymiar" czyli z uwzględnieniem oczekiwań i potrzeb partnerów branżowych" – wskazał Majszyk.

Centralny Port Komunikacyjny. Wykup gruntów już w 2020 roku

W ramach pierwszego etapu lotniska powstaną dwie równoległe drogi startowe o przepustowości do 90 operacji na godzinę - ponad dwa razy więcej niż obecnie na Lotnisku Chopina. Rocznie daje to zdolność obsłużenia do 45 mln pasażerów. Docelowo możliwa jest budowa dwóch kolejnych dróg startowych i zwiększanie przepustowości, jeśli będzie takie zapotrzebowanie rynkowe.

Spółka CPK planuje lotnisko na terenie gmin: Baranów, Teresin i Wiskitki – między Warszawą i Łodzią. To obszar w większości rolniczy, w dużym stopniu niezabudowany.

Mikołaj Wild od listopada 2019 pełnił obowiązki prezesa Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Centralny Port Komunikacyjny. Mikołaj Wild prezesem spółki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: CPK, lotnisko, samoloty, lot, gospodarka, wiadomości, Centralny Port Komunikacyjny
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-12-2019

RSPort powstanie i będzie piękną wizytówką

26-12-2019

TutejszyGeszefciarzy słuchają, a mieszkańców mają w życi. Zamiast uzgodnień społecznych tylko zapowiedź rugów i krakowskie gadanie. Tak PiS szanuje ludzi.

26-12-2019

vzIdiotyczne komentrze bezrobotnych hejterow piszacych posty za dwa zlote. Budowac i nie ogladac sie . Rozwijac sie bez kompleksow

Rozwiń komentarze (75)