Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Centralny Port Komunikacyjny. Wykup gruntów już w 2020 roku

Już w przyszłym roku ma zacząć się proces wykupowania gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tak twierdzi pełnomocnik rządu ds. CPK oraz wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Jak dodał, w projektowaniu megalotniska mają pomóc specjaliści z azjatyckich portów lotniczych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Jak donosi PAP, przed nowym pełnomocnikiem rządu sporo pracy. W 2020 roku trzeba przede wszystkim zagwarantować zmiany w prawie, które pozwolą skrócić procedury i biurokrację związaną z wykupem ziemi.

Następnie trzeba opracować wieloletni plan finansowania inwestycji i wpisać go w plan finansowy całej gospodarki. Kolejny krok to wybór strategicznego doradcy przy budowie megalotniska.

Tu rząd spogląda na daleki wschód. Rozmowy na temat współpracy toczą się m.in. z lotniskiem w Singapurze, ale również w Seulu czy Tokio. Strategiczny doradca będzie przygotowywał tzw. master plan lotniska i wspólnie ze stroną polską ma czuwać nad realizacją inwestycji.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ostatni element konieczny do rozpoczęcia budowy to pozyskanie gruntów. A tu może być najtrudniej, bo wykupy działek mogą potrwać.

Dlatego już w przyszłym roku ma zacząć się proces negocjacji z właścicielami nieruchomości. Ci, którzy będą chcieli dobrowolnie pozbyć się swoich działek, również będą mogli to zrobić w przyszłym roku.

Obecnie Frankfurt, Monachium, Paryż, Londyn, Amsterdam i Doha to najważniejsze porty przesiadkowe dla polskich pasażerów.
Centralny Port Komunikacyjny planowany na lata. W pierwszym etapie do 45 milionów pasażerów rocznie

- Teren lotniska jest większy nawet niż jedna gmina. Prawdopodobnie cały węzeł będzie zajmował teren na pograniczu kilku gmin, ale największa część jest w gminie Baranów - powiedział Horała, cytowany przez PAP.

Pełnomocnik rządu ds. budowy CPK zapowiada, że budowa powinna na dobre rozpocząć się w 2023 roku, a pierwsze samoloty z polskiego giganta mają wylecieć pod koniec 2027 lub na początku 2028 roku.

Do końca października potrwają konsultacje ws. wymagań technicznych i operacyjnych nowego lotniska.
Centralny Port Komunikacyjny. Trzy pomysły na stole

Koszt budowy samego lotniska między Warszawą a Łodzią powinien pochłonąć około 25 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-12-2019

NmHorała to ten geniusz który na komisji ukrywał przekręty pisowskiej mafii vatowskiej?!!!!

17-12-2019

Tak uważamNo bardzo jestem ciekawy czy coś z tego CPK będzie, bo pisowcy są znani głównie z górnolotnych sloganów i planów ale już z ich realizacją jest dużo, … Czytaj całość

17-12-2019

MOHERNA BUDOWĘ ELEKTROWNI I DRÓG KASY NIE MA A NA CENTRALNĄ PRZECHOWALNIĘ KARTOFLA JEST.

Rozwiń komentarze (20)