Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

"Działania bezpodstawne". Rzeczniczka PiS o wezwaniu do zapłaty kar za Turów

26
Podziel się:

Ponieważ Polska nie wypełniła wezwania UE, by wstrzymać wydobycie węgla brunatnego w kopalni Turów, Bruksela nałożyła na nasz kraj gigantyczne kary. Rząd tych pieniędzy nie płaci, więc Unia się o nie upomniała. - To działanie "bezpodstawne, niemające żadnej zasadności - skomentowała w piątek rzeczniczka PiS Anita Czerwińska.

"Działania bezpodstawne". Rzeczniczka PiS o wezwaniu do zapłaty kar za Turów
"Działania bezpodstawne". Rzeczniczka PiS o wezwaniu do zapłaty kar za Turów (Adobe Stock, ©peteri - stock.adobe.com)

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że wysłała do Polski dwa wezwania do zapłaty kar dotyczących kopalni Turów i jak dotąd nie otrzymała pieniędzy. Rzecznik KE Balazs Ujvari przekazał, że zgodnie z procedurą jeśli KE nie otrzyma pieniędzy, potrąci środki z funduszy należnych z budżetu UE.

- To działanie bezpodstawne, niemające żadnej zasadności - mówiła w piątek na konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. - Oczywiście nie zgadzamy się z tym. Przede wszystkim nie zgodzimy się na to, żeby tysiące, a nawet miliony ludzi odcinać od energii, od prądu, od ciepła - dodała.

500 tys. euro kary dziennie

Przypomnijmy, Czechy wniosły do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni Turów pod koniec lutego 2021 roku. Jednocześnie domagały się zastosowania tzw. środka tymczasowego, czyli nakazu wstrzymania wydobycia do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu przez TSUE.

Zobacz także: Spór o Turów. Elektrownia zawierzona opiece Matki Bożej. Prof. Belka: To aż przykre

Czesi przekonują, że rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody; skarżą się oni także na hałas i pył związany z eksploatacją węgla brunatnego. Polski rząd do nakazu wstrzymania wydobycia się nie zastosował.

20 września ubiegłego roku TSUE nałożył na Polskę karę - 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Spór ciągnie się miesiącami

Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza, zarazem trwają dyskusje nad ugodą z czeskim rządem. Te się przedłużają, o tym, że został ostatni punkt-dwa ugody do uzgodnienia przedstawiciele Polski mówią od tygodni. Za twierdzenie, że powodem sporu wokół Turowa był "brak empatii, brak zrozumienia i brak chęci podjęcia dialogu – i to w pierwszym rzędzie z polskiej strony" został ostatnio odwołany ambasador Polski w Czechach Mirosław Jasiński.

Z kolei w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller powiedział, że rząd "zasadniczo nie zgadza się" z decyzją TSUE o nałożeniu kary na Polskę. Rzecznik uważa, że "wykracza poza kompetencje UE". Dodał też, że rząd "jest w stanie ponieść koszt, który zabezpieczy polskie rodziny przed wyłączeniem energii elektrycznej dla kilku milionów ludzi".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(26)
Pepa
2 lata temu
Ostatnia z kopalń zostanie zamknięta pod koniec 2022 r. W czasie szerzenia się choroby covid kierownictwo firmy musiało decydować o przyszłości górnictwa w kopalni ČSM. Przeszliśmy przez bardzo trudny okres i dlatego zdecydowaliśmy, jak długo będzie trwać wydobycie. Opierając się na perspektywach średnioterminowych, zdecydowaliśmy się zaproponować kontynuację wydobycia w kopalni ČSM do końca 2022 roku – powiedziała Staňková.
Bibliolog
2 lata temu
Zwracam się z uprzejmą prośbą do UE o zabezpieczenie wypłat diet europosłów PiS na spłatę tych kar.
Taka prawda
2 lata temu
A to jednak jest wina Kaczyńskiego.
edi
2 lata temu
Ciekawe czy pani Czerwińska płaci swoje zobowiązania , czy tak samo jak rząd wymiguje się od płacenia ?.
ola
2 lata temu
Brawo Unia, egzekwować kary od pis!!! Nie dac im ani jednego euro a kary odciągac od tego co mają dostac kiedys tam!!!!!
...
Następna strona