Notowania

gospodarka
06.01.2020 16:35

Dzicy lokatorzy zajmują mieszkania komunalne. Miasto nie reaguje

Wypatrują świeżo wyremontowanego mieszkania i wnoszą swoje rzeczy. Wyrzucić dzikich lokatorów z bezprawnie zajmowanego lokalu wcale nie jest tak łatwo. W Lublinie zajęto w ten sposób ok. 300 mieszkań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Dzicy lokatorzy sprawiają problemy władzom Lublina.

Dokładnie 320 mieszkań z zasobów lubelskiego magistratu jest zajętych nielegalnie. W 2018 roku doszło do 33 takich przypadków, w 2019 do 34.

Mieszkania mogą być zajmowane nielegalnie nawet przez kilka lat, bo jedynym sposobem na usunięcie dzikich lokatorów jest proces przed sądem.

- Można poprosić taką osobę o opuszczenie mieszkania, ale nie można użyć siły - mówi Ewa Lipińska, dyrektor Wydziału Spraw Mieszkaniowych lubelskiego magistratu, w rozmowie z "Dziennikiem Wschodnim". - Prowadzenie rozmów tylko sporadycznie daje skutek. Jest powołana komisja, która jedzie do takiego lokalu, prowadzi rozmowy i przedstawia możliwe konsekwencje. W większości wypadków nie daje to żadnego rezultatu. Mieliśmy dosłownie kilka sytuacji, gdy jakaś osoba opuściła lokal po rozmowie.

Oglądaj też: Mieszkanie+. "Program się rozkręci, trzeba zaangażować deweloperów"

W ubiegłym roku udało się odzyskać zaledwie trzy miejskie mieszkania, zajmowane nielegalnie. Jak twierdzą urzędnicy, o wszystkich takich przypadkach jest powiadamiana prokuratura, ale sprawy zazwyczaj kończą się odmową wszczęcia śledztwa, ze względu na niską szkodliwość społeczną czynu.

Jak informuje "Dziennik Wschodni", w harmonogramie posiedzeń rady miejskiej w Lublinie można znaleźć punkt dotyczący "nowej procedury związanej z usuwaniem osób zajmujących nielegalnie lokale mieszkalne".

Ale jak taka procedura miałaby wyglądać i kiedy mogłaby zostać uchwalona, póki co, nie wiadomo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, nieruchomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-01-2020

KońA ja głupi brałem kredyty na 30 lat.

06-01-2020

JfkTak to jest, jak się stworzyło prawo, które nie chroni właścicieli lokali, tylko cwaniaków, wykorzystujących takie prawo. W cywilizowanym świecie … Czytaj całość

06-01-2020

eveltacy nie powinni mieć prawa do procesu w sadzie - wlazłeś to na bruk bez żadnych sądów

Rozwiń komentarze (562)