Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dzień wolny od pracy dla dawców krwi. "Największe kolejki przed weekendem"

300
Podziel się:

Wprowadzony w trakcie pandemii dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowych dawców krwi ma przysługiwać im już na stałe. Zastrzeżenia co do tego pomysłu zgłaszają pracodawcy - informuje serwis Prawo.pl. "Kolejki 4 stycznia tego roku ustawiały się od rana. Pospolite ruszenie wynikało z możliwości przedłużenia sobie aż o dwa dni długiego weekendu" - przypomina serwis.

Dzień wolny od pracy dla dawców krwi. "Największe kolejki przed weekendem"
Wprowadzony w trakcie pandemii dodatkowy dzień wolny od pracy dla honorowych dawców krwi ma przysługiwać im już na stałe (Adobe Stock, Gennadi Jurastow)

- To szczytna inicjatywa i należy ją społecznie promować. Tylko dlaczego za to przedsięwzięcie mają płacić pracodawcy? - tak przyjętą przez Sejm i skierowaną do Senatu zmianę do ustawy o publicznej służbie krwi komentuje dla Prawo.pl Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert prawa pracy Pracodawców RP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jakie przywileje przysługują dawcy krwi?

Serwis Prawo.pl przypomina, że trakcie pandemii COVID-19, aby zachęcić Polaków do oddawania krwi, na której deficyt poważnie cierpiała cała służba zdrowia, poza dniem donacji honorowi dawcy otrzymali również dodatkowe wolne następnego dnia. W myśl uchwalonej właśnie przez posłów ustawy ten przywilej ma zostać utrzymany.

"To tzw. wrzutka do uchwalonej właśnie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia wyjaśniali, że krew jest potrzebna w leczeniu pacjentów onkologicznych, a tej brakuje" - czytamy na Prawo.pl

Pracodawcy argumentują, że o ile jednodniowa nieobecność honorowego dawcy krwi w miejscu pracy nie stanowiła większego problemu, o tyle wydłużenie absencji do dwóch dób wiąże się już z określonymi kosztami - dodaje serwis.

"Z perspektywy pracodawców dodatkowy dzień wolny stanowi trudność przede wszystkim o charakterze organizacyjnym. Każda absencja pracownika wiąże się ponadto z określonymi wydatkami. Przede wszystkim z kosztem zapłaty wynagrodzenia za dzień zwolnienia oraz kosztami jego zastępstwa" - tłumaczy Katarzyna Siemienkiewicz.

Kolejki do oddawania krwi. Sposób na długi weekend?

Jak czytamy na stronie Prawo.pl, centra krwiodawstwa rzeczywiście przeżywają największe oblężenie tuż przed długimi weekendami.

"Kolejki 4 stycznia tego roku ustawiały się od rana. Pospolite ruszenie dawców krwi wynikało z możliwości przedłużenia sobie aż o dwa dni długiego weekendu" - przypomina serwis.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(300)
antypis
rok temu
Do jednej operacji ciężko poszkodowanego w wypadku potrzeba czasem dwóch -trzech litrów krwi....na te trzy litry składa się siedem donacji od siedmiu ludzi....a krwi ciągle brakuje....durnowate pracodawcy skumały wreszcie w czym rzecz ?!
Uprzywilejowa...
rok temu
Kiedyś zasłużeni krwiodawcy mieli darmową komunikację miejską w całym kraju. Dziś tu mają,tam nie,tu do połowy,a tam jeszcze trzeba specjalną kartę wyrobić itd Wszyscy są chętni do 2 rzeczy- do brania krwi,gdy ktoś bliski w potrzebie i do zabierania przywilejów krwiodawcom.
Marecki
rok temu
Fajnie te 2 dni to wabik, ale fakt faktem pracodawcy tracą na tym. Mogli by zwiększyć koszt krwii by mieć z niej dużo większy zwrot, im więcej oddasz w roku w tym proporcjonalnie więcej. Wtedy ludzie by po prostu by sprzedawali krew
Maniek 83
rok temu
Mogli by wrócić do starego systemu idziesz z marszu oddać krew czy osocze i bez tej chorej rejestracji internetowej tak na marginesie
Michał
rok temu
Każdy mądry i o koszty się bojący do momentu, gdy jemu krew nie będzie potrzeba. Wtedy zmienia się sposób myślenia.
...
Następna strona