Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Od dziś możesz mieć dwa dni dodatkowego urlopu. Są dwa warunki

169
Podziel się

Oddanie osocza chorującym na COVID-19 to nie tylko konkretna pomoc dla nich, lecz również okazja do tego, by dostać dwa dni wolnego z pracy. Taką właśnie nagrodę przewidują przepisy, które obowiązują od wtorku. Dodajmy od razu, że obejmują wszystkich krwiodawców.

Od dziś możesz mieć dwa dni dodatkowego urlopu. Są dwa warunki
Do zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego krwiodawcy będą mieć nie jeden, lecz dwa dni wolnego (Flickr)
bDJdvWKt

Dodatkowy dzień wolny krwiodawcy otrzymali dzięki nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Jej art. 3 przewiduje, że oddający krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, może skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia od wykonywania obowiązków zawodowych nie tylko w dniu pobrania krwi (jak dotychczas), lecz również w następnym dniu.

Te dwa dni wolne od pracy przysługują wyłącznie w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii. Oznacza to, że krwiodawcy, którzy oddadzą krew już po tym, jak pandemia się skończy – i odwołany zostanie stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązuje od marca, będą mogli skorzystać z jednego tylko dnia wolnego.

Tańsze przejazdy dla krwiodawców

Dodatkowy dzień wolny to nie jedyny "bonus", który przewidziany został w nowelizacji. Dodatkowo krwiodawcy, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi w przejazdach w komunikacji krajowej środkami publicznego transportu zbiorowego. Również ta korzyść obowiązywać będzie wyłącznie w czasie trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

bDJdvWKv
Zobacz także: Szczepionki przeciw COVID-19. Tomasz Latos: na coś się umówiliśmy w Unii Europejskiej

Dokumentem zaś poświadczającym uprawnienia jest:

bDJdvWKB

- w przypadku dwóch dni wolnych od pracy – zaświadczenie wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA;

- w przypadku ulgowych przejazdów – zaświadczenie potwierdzające co najmniej 3 donacje wydane przez regionalne centrum, Wojskowe Centrum lub Centrum MSWiA.

 Dodatkowy dzień wolny ma zachęcić ozdrowieńców do oddawania osocza

Od wiosny, kiedy pierwsi chorzy na COVID-19 wygrali z chorobą, trwają apele, by oddawali osocze, które jest bardzo skutecznym lekarstwem w terapii COVID-19. Niestety, osocza jest w magazynach centrów krwiodawstwa wciąż za mało. Stąd inicjatywy, które mają zachęcić ozdrowieńców do oddawania go. "Zwykłej" krwi także brakuje w stacjach krwiodawstwa. Polacy rzadziej wychodzą z domów i odbija się to także na liczbie krwiodawców (na początku pandemii ich liczba spadła nawet o połowę).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJdvWKW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(169)
Jojo
miesiąc temu
Dobry rząd daje, zły przedsiębiorca zapłaci ...
Kuba
miesiąc temu
Ale ten pis jest hojny rękami, a raczej portfelami pracodawców.
WOW
miesiąc temu
HA HA- to już sam nie wiem czy mam się śmiać czy płakać ze śmiechu ;)
bDJdvWKX
Piter
miesiąc temu
Czyli prezent dla przedsiębiorców w postaci opłaty osoczowej. Super! A może powinna być ulga podatkowa?
marudzik
miesiąc temu
No nie wiem czy pracodawcy się ucieszą, że pracownik zamiast jednego dnia wolnego dostanie dwa za oddanie krwi. Kiedyś pracownicy często z tego korzystali bo jak chcieli gdzieś wyjechać, albo coś załatwić to szli oddać krew. Teraz wyjechać się nie da, załatwić zazwyczaj też nie więc i liczba chętnych do oddania krwi spadła. Tak, wiem, są tacy co faktycznie oddają krew nie oczekując niczego w zamian (i np. biorą udział w weekendowych akcjach oddawania krwi, za co dzień wolny się nie należy).
...
Następna strona