Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Dwa dni urlopu więcej. Przepisy już działają, kto się załapie?

71
Podziel się

Od blisko miesiąca obowiązują przepisy, które umożliwiają pracownikom wybranie 2 dodatkowych dni urlopu. Warto o tym wiedzieć i skorzystać. Dotyczy to osób, które oddają krew lub osocze. Urlop to nie wszystko, można dostać także ulgę w komunikacji publicznej.

Dwa dni urlopu więcej. Przepisy już działają, kto się załapie?
Dwa dni urlopu za oddanie krwi. Przepisy działają od blisko miesiąca (Unsplash.com, LuAnn Hunt)
bDJBSIPV

Oddanie krwi lub jej składników, jak osocze, daje prawo do wybrania dwóch dni pełnopłatnego wolnego. Ustawa została wprowadzona na czas pandemii, ale dotyczy wszystkich krwiodawców, a nie tylko tych po przejściu koronawirusa.

To dodatkowy dzień wolnego. Dotąd pełnopłatne wolne przysługiwało wyłącznie na dzień zabiegu, od blisko miesiąca przysługuje także wolny dzień tuż po dniu pobrania krwi. Rozwiązanie weszło w życie w ramach nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

bDJBSIPX

Dwa wolne dni za oddanie osocza zostały wprowadzone na czas obowiązywania stanu epidemii lub zagrożenia epidemicznego. Gdy już uporamy się z pandemią koronawirusa, przepisy wrócą do starej formy, czyli krwiodawcy przysługiwał będzie tylko jeden wolny dzień od pracy.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

Wolne dni to nie wszystko. Krwiodawcy, którzy co najmniej trzy razy oddali krew lub osocze, będą mogli skorzystać z 33-procentowej ulgi na przejazdy publiczną komunikacją zbiorową. To rozwiązanie również wprowadzono tylko na czas trwania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.

bDJBSIQd

Zarówno uzyskanie dni wolnych, jak i odebranie zniżki na bilety wymaga udokumentowania. Nie wystarczy ustna deklaracja. Specjalne zaświadczenia, uprawniające do odbioru tych benefitów, wystawiają centra krwiodawstwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJBSIQy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(71)
cudze
2 tyg. temu
rząd rozdaje bo to nie ich koszt tylko pracodawcy oni TYLKO rozdają ale nie swoje moze by tak ze swojej kieszeni by za to zapłacili cudze się dobrze bierze i rozdaje bo to nie jego
wolne
2 tyg. temu
właścicielowi firmy kto da te 2 dni wolnego ????????????????????
werwer
2 tyg. temu
darmowe bilety to juz byly zabraliscie je honorowym krwioidawcom a teraz ta bzdura z 2 dniami urliopu
bDJBSIQz
mira
2 tyg. temu
Za krew to chyba sie powinno placic ludziom jak w cywilizowanym swiecie a nie jak w komunie !. Wladzunia promuje ograbianie ludzi !
Adam
2 tyg. temu
Jakie uzasadnienie ma ta zmiana?
...
Następna strona