Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Eksport i import w górę. Nowe prognozy na 2019 rok

3
Podziel się:

Eksport towarów wzrośnie o ok. 6 proc., a import o ok. 5 proc. w całym 2019 r. - prognozują analitycy Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Eksport i import wzrosną w 2019 r. Szacunki MPiT
Eksport i import wzrosną w 2019 r. Szacunki MPiT (East News, TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)

Wysoki wzrost polskiego eksportu towarów - po 5 miesiącach zwiększył się o ok. 6,5 proc. - potwierdza relatywnie dużą odporność naszych eksporterów na słabszą koniunkturę zewnętrzną - twierdzą eksperci Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

"Oczekujemy, że w całym 2019: eksport towarów wzrośnie o ok. 6 proc. do ok. 237 mld euro, a import towarów wzrośnie o ok. 5 proc. - do ok. 239,6 mld euro. Deficyt obrotów towarami wyniesie ok. 2,6 mld euro" - napisano w komentarzu resortu.

MPiT uwzględnia tu silny wzrost polskiej gospodarki i korzystne perspektywy jej wzrostu w 2019 r. "W lipcu Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski na 2019 r. - z 4,2 proc. do 4,4 proc. Zgodnie z nimi Polska (wraz z Węgrami), będzie drugą najszybciej rozwijającą się gospodarką w UE" - czytamy.

Zobacz także: Obejrzyj: Eksport w Polsce. Kto go napędza?

"Szacunki KE, wg których w bieżącym roku popyt wewnętrzny, zwłaszcza spożycie w sektorze gospodarstw domowych, w dalszym ciągu stanowić będzie siłę napędową wzrostu gospodarczego UE, do czego przyczynia się - wciąż dobra - sytuacja na rynku pracy, uznajemy za zasadne dokonanie korekty w górę oczekiwań dot. dynamiki polskiego eksportu towarów w całym 2019 r. Jednocześnie podtrzymujemy nasze projekcje dot. dynamiki importu" - dodano.

- Te projekcje obarczone są jednak pewnym ryzykiem i będą w znacznej mierze determinowane rozwojem sytuacji w handlu światowym (napięcia na linii USA-Chiny, USA-UE), polityką kursową USA oraz sytuacją na Bliskim Wschodzie (napięcia w tym regionie grożą znacznym wzrostem cen ropyropy). Natomiast w UE głównym źródłem niepewności pozostaje brexit - podsumowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emiewicz.

Z ostatecznych danych GUS wynika, że w 2018 roku eksport towarów z Polski wzrósł o 8,2 proc. - osiągając 223,6 mld euro, zaś import o 10,7 proc. - uzyskując 228,2 mld euro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(3)
Kris
4 lata temu
Jeszcze chwila a Polska będzie przed chinami i Indiami bo nasza władza jest najlepsza w propagandzie
Kris
4 lata temu
Jeszcze chwila a Polska będzie przed chinami i Indiami bo nasza władza jest najlepsza w propagandzie
lucek
4 lata temu
A Grzegorz Schetyna z partii Pelo&Odpadki mowil ze jest kryzys i wszystko sie juz rozpada. Czlowiek takiego kalibru przeciez by nie klamal. Prawda?