Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Eksport Niemiec na 24-procentowym minusie. Nasz główny partner handlowy ma problem

166
Podziel się

Aktywność w handlu zagranicznym naszych zachodnich sąsiadów przez koronawirusa mocno spadła. Dotyczy to importu i jeszcze bardziej eksportu. To zły sygnał także dla polskich przedsiębiorców.

Kryzys daje się we znaki niemieckiej gospodarce coraz mocniej.
Kryzys daje się we znaki niemieckiej gospodarce coraz mocniej. (PAP)
bErVQiuZ

Najważniejszy partner handlowy Polski ma spore problemy. Niemcy w kwietniu mieli ciągle dodatni bilans eksport-import, ale dużo mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Spadł do 3,2 mld euro. To zaledwie jedna czwarta wyniku sprzed miesiąca, a już wtedy widać było pogorszenie w statystykach w związku z wybuchem epidemii koronanwirusa.

Wynik ten jest dużym negatywnym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy wcześniej prognozowali, że bilans handlu zagranicznego w kwietniu będzie na poziomie około 10 mld euro.

bErVQivb

Skąd takie pogorszenie statystyk? Znacznie mocniej od oczekiwań spadł w kwietniu eksport. Niemcy wysłali do innych krajów towary warte o 24 proc. mniej niż w marcu. Zdecydowanie słabiej spadł import, który był na poziomie minus 16,5 proc.

Zobacz także: Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Warto dodać, że podobny problem mają też inne kraje. Analogiczne dane pokazały w ostatnich godzinach także Francja, Rumunia, Węgry i Słowacja - wszystkie mają nawet ujemny bilans handlowy. Te kraje jednak nie są z naszej perspektywy tak istotne jak Niemcy, do których tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku wysłaliśmy towary o wartości ponad 70 mld zł, sprowadzając od naszych zachodnich sąsiadów towar za nieco ponad 54 mld zł.

bErVQivh

To kolejne statystyki sygnalizujące załamanie w niemieckiej gospodarce. W poniedziałek tamtejszy urząd statystyczny poinformował o spadku produkcji przemysłowej w skali roku o blisko 25 proc. Tak złych danych nie mieli wcześniej.

Niemieckie władze zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji podejmują kolejne działania mające stymulować gospodarkę do wzrostu. Rząd Angeli Merkel ogłosił w ostatnich dniach kolejny pakiet antykryzysowy, w ramach którego na ratowanie gospodarki pójdzie dodatkowe 130 mld euro.

Rząd chce od lipca do końca roku ulżyć podatnikom i przedsiębiorcom. Planowane jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. na żywność i inne towary pierwszej potrzeby.

bErVQivi

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErVQivC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
kazik
rok temu
mysle ze sie polska tych komplexow nigdy nie pozbedzie- widac ze niemcy nasz kraj podniecaja caly czas- ale powiem wam ze to wspaniali ludzie, bardzo przyjazny kraj i madry narod
nm
rok temu
A co mnie to!
BOTAK
rok temu
Zacznijcie się bać.... NIC STAŁE NA TYM ŚWIECIE :))))))))))))) Bedziecie płakać i to za niedługo
bErVQivD
Prosty chłop ...
rok temu
Nie spodziewałem się, że tak dużo eksportujemy do Czech! Tak w przybliżeniu, gospodarka Niemiec jest 20x większa (8x więcej osób i PKB na osobę 2,5 raza większy) w porównaniu do Czech. Czyli na mój rozum, żeby było porównywalnie to do Niemiec powinniśmy wysyłać towary o wartości 308 mld zł (w I kwartale)- nie jestem ekonomistą poprawcie mnie jeśli źle rozumuje :P
yyyyyy
rok temu
Jednak frau caryca to piękna kobieta, taka rasowa......
...
Następna strona