Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
09.06.2020 10:15

Eksport Niemiec na 24-procentowym minusie. Nasz główny partner handlowy ma problem

Aktywność w handlu zagranicznym naszych zachodnich sąsiadów przez koronawirusa mocno spadła. Dotyczy to importu i jeszcze bardziej eksportu. To zły sygnał także dla polskich przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Kryzys daje się we znaki niemieckiej gospodarce coraz mocniej.

Najważniejszy partner handlowy Polski ma spore problemy. Niemcy w kwietniu mieli ciągle dodatni bilans eksport-import, ale dużo mniejszy niż w poprzednich miesiącach. Spadł do 3,2 mld euro. To zaledwie jedna czwarta wyniku sprzed miesiąca, a już wtedy widać było pogorszenie w statystykach w związku z wybuchem epidemii koronanwirusa.

Wynik ten jest dużym negatywnym zaskoczeniem dla ekonomistów, którzy wcześniej prognozowali, że bilans handlu zagranicznego w kwietniu będzie na poziomie około 10 mld euro.

Skąd takie pogorszenie statystyk? Znacznie mocniej od oczekiwań spadł w kwietniu eksport. Niemcy wysłali do innych krajów towary warte o 24 proc. mniej niż w marcu. Zdecydowanie słabiej spadł import, który był na poziomie minus 16,5 proc.

Stocznie ledwo zipią. Zachodnie przelewy i odbiory zatrzymane

Warto dodać, że podobny problem mają też inne kraje. Analogiczne dane pokazały w ostatnich godzinach także Francja, Rumunia, Węgry i Słowacja - wszystkie mają nawet ujemny bilans handlowy. Te kraje jednak nie są z naszej perspektywy tak istotne jak Niemcy, do których tylko w pierwszych trzech miesiącach tego roku wysłaliśmy towary o wartości ponad 70 mld zł, sprowadzając od naszych zachodnich sąsiadów towar za nieco ponad 54 mld zł.

To kolejne statystyki sygnalizujące załamanie w niemieckiej gospodarce. W poniedziałek tamtejszy urząd statystyczny poinformował o spadku produkcji przemysłowej w skali roku o blisko 25 proc. Tak złych danych nie mieli wcześniej.

Niemieckie władze zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji podejmują kolejne działania mające stymulować gospodarkę do wzrostu. Rząd Angeli Merkel ogłosił w ostatnich dniach kolejny pakiet antykryzysowy, w ramach którego na ratowanie gospodarki pójdzie dodatkowe 130 mld euro.

Rząd chce od lipca do końca roku ulżyć podatnikom i przedsiębiorcom. Planowane jest obniżenie VAT z 19 do 16 proc. i z 7 do 5 proc. na żywność i inne towary pierwszej potrzeby.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: niemcy, handel zagraniczny, eksport, import, koronawirus, kryzys, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-06-2020

ehhco za bzdety, nasz export nie spada i nie spadnie , mniej kupujemy szajsu z niemiec i tyle , wiecej sprzedajemy bo jesesmy lepsi , i tak juz zostanie … Czytaj całość

10-06-2020

Zbyszek uczeń, w wieku dorosłyUważam, że na obecną chwilę dla Polski, najrozsądniejszym wyborem jest Rałał Trzaskowski, syn niebywale zdolnego muzyka, w którym grał na … Czytaj całość

09-06-2020

OrzelCiekaw jestem co by było w Niemczech żeby minister finansów wyszedł i powiedział pieniędzy nie ma i nie będzie. Wyobraźcie sobie reakcje Niemców , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (166)