Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Eksport w tym roku może spaść o ponad 20 mld euro. Od maja powoli odbudowuje się

3
Podziel się:

Kryzys wywołany koronawirusem ograniczył zamówienia. Pojawiły się też problemy z logistyką, brakiem surowców i brakiem rąk do pracy. To wszystko sprawi, że w tym roku eksport może być ponad 20 mld euro mniejszy niż rok wcześniej - prognozuje KIG.

Koronawirus wpłynął na sprzedaż eksportową polskich firm.
Koronawirus wpłynął na sprzedaż eksportową polskich firm. (East News)

Jednym z elementów, które budują PKB jest wymiana handlowa. Im większy eksport towarów, tym lepiej dla naszej gospodarki. Po załamaniu w kwietniu, stopniowo statystyki powinny się poprawiać - prognozują eksperci Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).

Szacują, że w maju sprzedaliśmy za granicę towary warte blisko 14 mld 295 mln euro. Byłby to wynik o 3,7 proc. lepszy niż w kwietniu, choć dalej o 27 proc. gorszy niż rok wcześniej. W czerwcu eksport powinien być większy niż w maju, a od lipca dynamika wzrostu powinna być już bardziej efektowna.

"Ze względu na pojawianie się obostrzeń w gospodarkach wielu krajów oraz perturbacji w łańcuchach dostaw już w marcu statystyki były mocno słabsze od typowych, a kwietniowe pokazały pełnię problemów. Maj przyniósł natomiast pierwsze efekty postępującego w części krajów odmrażania gospodarek" - wskazuje KIG.

Zobacz także: Wybory prezydenckie 2020. Leszek Miller ostrzega: Rząd może wprowadzić stan klęski żywiołowej

Znaczenie dla eksportu ma kurs euro. W maju złoty wzmocnił się wobec wspólnej waluty o 0,3 proc. do 4,5291 i równocześnie okazał się o 5,4 proc. słabszy niż przed rokiem.

"Zmiany te nie zmieniły znacząco dobrej pozycji konkurencyjnej naszych eksporterów. Korzystnie prezentowała się też sytuacja eksporterów rozliczających sprzedaż w dolarach" - zauważa KIG.

W ostatnim czasie przez koronawirusa bardzo istotnie spadły zamówienia, tak w zakresie dóbr konsumpcyjnych, jak i zaopatrzeniowych. Wiele z zamówionych towarów nie było też odbieranych.

"Pojawiły się też krytycznej skali problemy z logistyką i możliwością dostarczenia zamówionych i wyprodukowanych towarów. W części przypadków realizację zamówień uniemożliwiły braki w dostawach surowców i półproduktów, w części zaś problemy ze skompletowaniem załogi (kwarantanna)" - tłumaczy KIG.

Eksperci podkreślają jednak, że faktyczna skala regresu tak w przypadku marca jak i kwietnia okazała się płytsza niż można się było obawiać i niż zakładane było w bazowych scenariuszach. W przypadku marca ów regres był płytszy od prognozowanego o blisko dwa miliardy euro, w kwietniu zaś nawet o nieco ponad dwa miliardy.

Z prognoz KIG wynika, że w całym 2020 roku sprzedaż eksportowa zmniejszy się do 208,4 mld euro z 230,3 mld euro w 2019 roku. To oznaczałoby spadek o 9,5 proc. W roku 2021 ma szansę odbić o 8,2 proc. do 224,6 mld euro.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
DonaldTrump
4 lata temu
środa 5 września 2006 rok bcv
jerry517
4 lata temu
co to jest ,,wzrot''
Sowa
4 lata temu
05:15 zamach stanu