Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MKS
|

Elektrownia atomowa w Polsce. Polacy wolą słuchać sceptyków

13
Podziel się:

Polacy mają mieszane uczucia względem energetyki atomowej. Łatwiej jednak podpisują się pod zdaniem sceptyków niż zwolenników tej technologii. Jest jednak szansa, że "puszczając w obieg" działające na wyobraźnię argumenty, łatwiej będzie przekonać Polaków do atomu – wynika z badania.

Elektrownia atomowa w Polsce. Polacy wolą słuchać sceptyków
Nastroje wokół potencjalnej polskiej elektrowni są sceptyczne (Flickr)

Takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą" oraz ośrodek badawczy GRAPE.

W ramach wspólnego badania uczestnikom zadane zostały cztery pytania dotyczące przyszłości energetyki w Polsce. Pytania inspirowane były tezami, które wcześniej zaprezentowali eksperci ds. energetyki. Losowy wybranej grupie uczestników przedstawiono więc wypowiedź dr. hab. Michała Mackiewicza z Uniwersytetu Łódzkiego, który powiedział, że "energetyka atomowa jest jedyną wielkoskalową, sprawdzoną energetyka dla węgla".

Druga wypowiedź, autorstwa dr. hab. Andrzeja Cieślika z Uniwersytetu Warszawskiego poddawała w wątpliwość zasadność podejmowania tak drogich inwestycji jak elektrownia atomowa w kraju wielkości Polski. Jego zdaniem są inne, tańsze technologie, które pozwolą osiągnąć neutralność klimatyczną.

Zobacz także: Transformacja energetyczna nie musi być problemem. "Na ochronie klimatu można zarobić"

Trzecia grupa nie dostała żadnej wypowiedzi eksperta.

Argumenty poddające w wątpliwość sens inwestowania w energetykę atomowa zyskały większe grono zwolenników niż teza o konieczności zrobienia kroku w tym kierunku. Potwierdziło się również to, że respondenci przypisywali naukowcom, których argumenty czytali na początku, własne przekonania.

Komentując wyniki badania prof. Joanna Tyrowicz zauważyła, że "rzetelne i przetestowane pod względem skuteczności argumenty ekspertów będą w stanie przełamać lęk przed atomem i zwiększyć poparcie dla szybkiej dekarbonizacji naszej gospodarki".   

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Ewald
4 lata temu
Czy Polskie Elektrownie przejdą na Gaz z Nord Stream gdzie Niemcy będą trzepać kapuchę z jego wyłącznej dystrybucji?polska Elektrownia Atomowa im nie po nosie tak samo Ruskim nie pasował Norweski Gaz do Polski które rząd Millera zablokował,Niemcom i Ruskim pasują jedynie ich sługusy by rządzili w Polsce!
Zygmunt Bieru...
4 lata temu
Już zatrudnionych jest 400osob w CPK ,którego nie ma ,z pensja netto 10tys ,tak się robi wałki ,elektrownia atomowa powstanie w Radomiu .
Gjse
4 lata temu
Białoruś, Ukraina, Rosja, Czechy, Niemcy, Szwecja... Te panstwa maja elektrownie atomowe. Przy europejskich odleglościach awaria w kazdym z tych panstw stanowi zagrozenie dla nas. Dla rownowagi wrecz wskazane jest wybudowanie takiej elektrowni, szkoda tylko, ze tak pozno. Musimy miec jakas alternatywe dla wegla, gaz jest drogi a drewna z naszych lasow moze nie starczyc na dlugo. Energia odnawialna moze wspierac system ale koszty rozbudowy sieci energetycznej spadna oczywiscie na odbiorcow. Ma ona te wade, ze produkuje najwiecej energii wtedy kiedy tak naprawde najmniej jej potrzeba i jest bardzo zalezna od pogody. Teraz swiat patrzy w strone fuzji jadrowej, gdy sie to uda, nasza elektrownia atomowa stanie sie ... Kopalnia... klopotow..
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Energetyk
4 lata temu
Elektrownia atomowa jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Fakt, że problemem jest składowanie odpadów, ale aby osiągnąć niezależność, tani prąd i ekologię musimy iść w stronę atomu. Nie straszcie ludzi Fukuszimą, czy Czarnobylem to zupełnie inny przypadek. Nas ratuje jedynie atom. Żadna pralnia pieniędzy w Ostrołęce.
bbbbbbbb
4 lata temu
drugi czarnobyl nam nie potrzebny
antyklecha
4 lata temu
Już na początku lat '90 mogliśmy mieć energię z atomu, gdyby nie zacofanie i porąbani oszołomi katoliccy. Elektrownia w 80 % ukończona i nie dopuszczono do ukończenia, a szkoda. Dziś byłby tańszy prąd a i inaczej byśmy egzystowali. Co nam to daje że u siebie nie mamy atomu jak w około nas wszyscy mają przynajmniej jedną elektrownię atomową. Nadmierna obawa czy raczej ciemnota, chyba to drugie bardziej przekonuje, a szkoda. Mam nadzieję że w końcu ją wybudujemy.
popolo
4 lata temu
Nie widzę przeszkód w kupowaniu elektryczności z Białoruskiej Elektrowni Atomowej
Rutra
4 lata temu
a co z odpadami? już teraz jest to gorące jajo, którego nikt nie chce na swoim terenie! 1. ograniczać energochłonność, 2. OZE 3. wodór 4.gaz