Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Emilewicz o założeniach specustawy. Przypomina, że "teraz priorytetem jest solidarność"

206
Podziel się:

Podniesienie limitów kredytowych dla małych firm, nowy, bardziej korzystny dla przedsiębiorców sposób rozliczania straty, ochrona rynku pracy. Lada dzień poznamy specustawę, która ma pomóc polskiej gospodarce przejść przez bardzo trudny czas epidemii.

Rząd w tym tygodniu przedstawi specustawę, która ma przeprowadzić polską gospodarkę przez trudny czas epidemii
Rząd w tym tygodniu przedstawi specustawę, która ma przeprowadzić polską gospodarkę przez trudny czas epidemii (PAP, Marcin Obara)

Na początku tego tygodnia przedstawiony zostanie projekt specustawy dotyczący rozwiązań dla gospodarki w sprawie koronawirusa. Rząd będzie chciał m.in. poprawić płynność finansową przedsiębiorstw. To przede wszystkim tanie pożyczki i gwarancje finansowane z Banku Gospodarstwa Krajowego – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz.

Wprowadzony zostanie również nowy sposób rozliczenia straty przez przedsiębiorców. Straty poniesione w 2020 r. będzie można odliczyć od podatku, który był należny za 2019 r. – wyjaśniła minister. Jak dodała, rząd zniesie także obowiązek nakładania kar za niewywiązywanie się z umów zawartych w trybie zamówień.

"Puls Biznesu" zamieścił oświadczenie minister Emilewicz, w którym podkreśla ona, że obecnie najważniejsze jest dostarczanie kapitału obrotowego małym firmom.

Zobacz także: Obejrzyj: Koronawiurs i jego wpływ na gospodarkę Polski

- Dlatego rozszerzamy mechanizm pomocy de minimis przez podniesienie limitów kredytowych dla małych firm. Gwarancje BGK de minimis dla firm wzrosną do 80 proc. kwoty kredytu. Obecnie ich poziom to 60 proc. MF już przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie. Wsparcie skierowane będzie do MŚP ze wszystkich branż. Według szacunków możliwe jest udzielenie 40-45 tys. gwarancji dla 18 tys. beneficjentów rocznie. Gwarancje de minimis umożliwią uruchomienie akcji kredytowej dla MŚP w kwocie ok. 12 mld zł rocznie – czytamy w komentarzu.

Dla wszystkich zainteresowanych ulgami, umorzeniami, zawieszeniem działalności czy zasiłkami opiekuńczymi ZUS oferuje specjalną infolinię (22 560 16 00).

W projektowanej ustawie ma się znaleźć przepis, że - ze względu na stan nadzwyczajny – te czynności były wykonywane bez żadnych opłat, czyli opłaty prolongacyjnej w przypadku ZUS. Jednocześnie, niektóre zmiany w systemie podatkowym zostaną odsunięte w czasie. JPK, który miał wejść w życie 1 kwietnia, wejdzie 1 lipca. Te decyzje służą temu, aby w tym trudnym czasie nie generować dodatkowych obciążeń. Rząd przed kilkoma dniami poinformował, że przesuwa wprowadzanie tzw. podatku cukrowego, a to dlatego, by nie tworzyć nowych obowiązków dla przedsiębiorców.

Ochronie rynku pracy służyć będzie zmiana przepisów z 2011 r. dot. utrzymania mocy na rynku pracy. Będzie ona częścią pakietu osłonowego.
- Obecnie definiuje ona przedsiębiorcę w kłopotach, jako tego, który notuje w ostatnich 6 miesiącach spadek obrotów o 15 proc. Chcemy skrócić ten czas do 2 miesięcy. Dzięki temu pracodawcy będą mogli łatwo korzystać z Funduszu Świadczeń Gwarantowanych lub Funduszu Pracy, nie będą musieli zwalniać pracowników, tylko przeczekają ten trudniejszy moment – pisze minister Emilewicz.

Minister rozwoju ma świadomość tego, że obecne restrykcje są dolegliwe dla całego szeregu przedsiębiorców.

- Obecny czas jest jednak bezprecedensowy. Teraz priorytetem jest solidarność. Musimy patrzeć w długim terminie — im szybciej sytuacja się unormuje, tym szybciej klienci wrócą na rynek – zakończyła swoje oświadczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(206)
Polak
4 lata temu
Poczycza kase ktora trzeba bedzie oddac z procentami ! Zawiesic zus na 3mce. Zlikwidowac rozdawnictwo i zainwestowac w gospodarke. Obmizyc podatki do 3x 15%. Przypominam, ze obietnica pis bylo obnizenie vat. Minelo ponad r lata i co ? Doić to oni potrafia ! Ponad 30nowych podatkow....
Kacper
4 lata temu
Przesunięcie o trzy miesiące składek ZUS to skandal, skoro wiele małych firm i tak egzystuje na granicy minimalnej opłacalności !!!! Trzy miesiące miną szybko a firma i tak splajtuje bo rynek szybko się nie odbuduje ,ale długi wobec ZUS-u pozostaną i komornik do nas zapuka !!!! Co to za porąbany kraj. Chińscy przedsiębiorcy są całkowicie zwolnieni do końca czerwca z płatności na tamtejszy /ZUS/ , i to jest prawdziwa pomoc a nie dobijanie powoli.
edik
4 lata temu
a kto nie weźmie kredytu będzie ścigany przez Ziobre bo niby skąd miał pieniądze, KORUBCJA !
SPOKO
4 lata temu
PRYWACIAŻ ZAWSZE SIĘ WYŻYWI , A TO NIE ZAPŁACI PRACOWNIKOM , A TO PAŃSTWU, A TO WYŁUDZI BIDULEK COŚ OD PAŃSTWA , A NAM PRACOWNIKOM KARZE CIESZYĆ SIĘ WIOSNĄ
Dumny Polak
4 lata temu
Teraz, gorszy sort, nie Polacy, kodziarze mają być solidarni? Bezczelność rządzących wygrywa z ich niekompetencją.
...
Następna strona