Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Emilewicz przeciwna pomysłom Brukseli. Jak przekonuje, o gospodarce opartej na węglu zdecydowała Moskwa

35
Podziel się:

Wicepremier Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla "Financial Times" przekonuje, że jakiekolwiek plany UE dotyczące sfinansowania odbudowy po epidemii koronawirusa z dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 byłyby dla Polski "absolutnie nie do przyjęcia".

Jadwiga Emilewicz przekonuje, że Polska nie godzi się na finansowanie odbudowy gospodarki UE z pieniędzy z ETS.
Jadwiga Emilewicz przekonuje, że Polska nie godzi się na finansowanie odbudowy gospodarki UE z pieniędzy z ETS. (PAP)
bEsmNWyJ

W piątek przywódcy UE mają rozmawiać na temat odbudowy gospodarki zrujnowanej przez pandemię. W budżecie na ten cel ma się znaleźć 750 mld euro. Dla naszego rządu jest jednak nie do przyjęcia, że Komisja Europejska wskazała wśród źródeł finansowania system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS).

W tym celu Bruksela chce również rozszerzyć ETS na kolejne gałęzie przemysłu, w tym żeglugę. W czwartkowym wywiadzie dla "FT" polska wicepremier jednoznacznie dała do zrozumienia że Polska jest przeciwna tej koncepcji.

Zobacz także: Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"
bEsmNWyL

Jak argumentowała Emilewicz zwiększenie obciążeń z tytułu podatków węglowych niesprawiedliwie uderzy w polską gospodarkę. W rozmowie przypomniała, że w naszym kraju właśnie z węgla wytwarza się blisko 80 proc. energii elektrycznej.

Wicepremier przypomniała również, że ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla między 2017 a 2019 r. - wzrosły sześciokrotnie. Jak wskazała to sprawia, że polskie przedsiębiorstwa są niekonkurencyjne. W jej ocenie nasz kraj nie powinien być karany za to, że cały sektor węglowy jest spadkiem po centralnym planowaniu gospodarki socjalistycznej.

bEsmNWyR

- Nie było naszym wyborem, aby pod koniec lat 60. XX w. coraz więcej inwestować w węgiel i rozwijać elektrownie oparte na węglu. W Moskwie postanowiono, że zostaniemy wykluczeni z budowy elektrowni jądrowych, podczas gdy Czechosłowacja lub Węgry mogą to zrobić. Tak więc sytuacja w Polsce jest naprawdę wyjątkowa, a historia ma w tym momencie znaczenie - przekonywała Emilewicz.

W jej ocenie, Unia w tej nadzwyczajnej sytuacji powinna znaleźć inne sposoby na zwiększenie dochodów. Tu zasugerowała, że dużo przychodów mógłby dać podatek od spółek z branży platform cyfrowych.

Wicepremier Emilewicz zapewniła również, że w jej ocenie relacja dotacji i pożyczek jest "wystarczająco dobra" i nie uważa, że konieczne jest uzależnienie pożyczek od spełnienia określonych warunków, jak chciałyby niektóre państwa członkowskie.

bEsmNWyS

- Zdecydowanie nie jest to czas na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, to UE może stracić swoją pozycję jako gospodarki, która ma szansę mieć jakikolwiek wpływ na gospodarkę światową przez następne dziesięciolecia - powiedziała wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsmNWzm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Robolpl
rok temu
Nie będzie węgla to będzie inny pomysł na utrzymanie obecnego stosunku Europy zach do wschodniej. Na co wy liczycie? że kraje które zbudowały swoje potęgi na koloniach, wojnach, machlojkach w uczciwy sposób podejdą do konkurencyjności. Gwarancja produktów na 5 lat i problem ekologi rozwiązany - bardzo ciężko będzie zaprojektować aby coś działało dokładnie 5 lat, trzeba będzie zrobić coś dobrze bez postarzania. Ale jak wtedy będą handlowały zachodnie korporacje, co będą transportowały, rozładowywały w zachodnich portach zachodnie spedycję. Żaden kraj nie uciekł z bycia kolonia ot tak sobie i nie widzę by tu było inaczej
Ks
rok temu
Co ona wie, przecież ona z odległosci ok 1m nie słyszała co powiedział Kaczyński.
Lizus
rok temu
Dawniej dyktowała Moskwa, dzisiaj Nowogrodzka i Washington, D.C
bEsmNWzn
Ireneusz
rok temu
Jadźka, skończ pociskać te bzdety, na szczęście mądrzejsi będą o tym decydować.
max
rok temu
Proponuje, aby spełnić marzenia co niektórych dygnitarzy PIS-u. Wyjść z Unii Europejskiej. Tych, dyletantów z Polski którzy pobierają w Brukseli duże pieniądze - sprowadzić do kraju. Wejść do unii z Białorusią. Wówczas, będziemy nadal potęgą gospodarczą Świata.
...
Następna strona