Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
18.06.2020 15:44

Emilewicz przeciwna pomysłom Brukseli. Jak przekonuje, o gospodarce opartej na węglu zdecydowała Moskwa

Wicepremier Jadwiga Emilewicz w wywiadzie dla "Financial Times" przekonuje, że jakiekolwiek plany UE dotyczące sfinansowania odbudowy po epidemii koronawirusa z dochodów z systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 byłyby dla Polski "absolutnie nie do przyjęcia".

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Jadwiga Emilewicz przekonuje, że Polska nie godzi się na finansowanie odbudowy gospodarki UE z pieniędzy z ETS.

W piątek przywódcy UE mają rozmawiać na temat odbudowy gospodarki zrujnowanej przez pandemię. W budżecie na ten cel ma się znaleźć 750 mld euro. Dla naszego rządu jest jednak nie do przyjęcia, że Komisja Europejska wskazała wśród źródeł finansowania system handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla (ETS).

W tym celu Bruksela chce również rozszerzyć ETS na kolejne gałęzie przemysłu, w tym żeglugę. W czwartkowym wywiadzie dla "FT" polska wicepremier jednoznacznie dała do zrozumienia że Polska jest przeciwna tej koncepcji.

Tesco znika z Polski. "Konkurencja się zaostrzy, to dobra wiadomość dla kosumentów"

Jak argumentowała Emilewicz zwiększenie obciążeń z tytułu podatków węglowych niesprawiedliwie uderzy w polską gospodarkę. W rozmowie przypomniała, że w naszym kraju właśnie z węgla wytwarza się blisko 80 proc. energii elektrycznej.

Wicepremier przypomniała również, że ceny pozwoleń na emisję dwutlenku węgla między 2017 a 2019 r. - wzrosły sześciokrotnie. Jak wskazała to sprawia, że polskie przedsiębiorstwa są niekonkurencyjne. W jej ocenie nasz kraj nie powinien być karany za to, że cały sektor węglowy jest spadkiem po centralnym planowaniu gospodarki socjalistycznej.

Koronawirus w Polsce rozwija się w ogniskach. Tak wygląda ich mapa w tej chwili
Koronawirus w Polsce. Kwarantanna w firmie kurierskiej, chorzy na weselu i komunii

- Nie było naszym wyborem, aby pod koniec lat 60. XX w. coraz więcej inwestować w węgiel i rozwijać elektrownie oparte na węglu. W Moskwie postanowiono, że zostaniemy wykluczeni z budowy elektrowni jądrowych, podczas gdy Czechosłowacja lub Węgry mogą to zrobić. Tak więc sytuacja w Polsce jest naprawdę wyjątkowa, a historia ma w tym momencie znaczenie - przekonywała Emilewicz.

W jej ocenie, Unia w tej nadzwyczajnej sytuacji powinna znaleźć inne sposoby na zwiększenie dochodów. Tu zasugerowała, że dużo przychodów mógłby dać podatek od spółek z branży platform cyfrowych.

Bon turystyczny 500+. Prezydent Andrzej Duda złożył projekt ustawy.
Bon 500+ w Sejmie. Prezydent złożył projekt ustawy powołującej Polski Bon Turystyczny

Wicepremier Emilewicz zapewniła również, że w jej ocenie relacja dotacji i pożyczek jest "wystarczająco dobra" i nie uważa, że konieczne jest uzależnienie pożyczek od spełnienia określonych warunków, jak chciałyby niektóre państwa członkowskie.

- Zdecydowanie nie jest to czas na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań, to UE może stracić swoją pozycję jako gospodarki, która ma szansę mieć jakikolwiek wpływ na gospodarkę światową przez następne dziesięciolecia - powiedziała wicepremier.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus, unia europejska, ets
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2020

zxcvxzcvcentralne planowanie znowu wraca za waszych rzadow, ale teraz juz na Moskwe zwalic nie bedzie mozna. tworzycie wielkie panstwowe molochy (orlen, pko, … Czytaj całość

18-06-2020

Spoko NjuniaAnżej leci jutro do USA przywiezie stamtąd elektrownię atomową Trump już obiecał że sprzeda

18-06-2020

niepatriotaW 1971 roku rząd PRL podjął decyzję o budowie elektrowni atomowej nad jeziorem Żarnowieckim.

Rozwiń komentarze (35)