Notowania

praca
07.08.2019 09:09

Etat to przeżytek. Polacy szukają innych rozwiązań

Mimo że umowa o pracę na pełen etat nadal daje poczucie bezpieczeństwa, coraz więcej Polaków szuka innych form zatrudnienia. Rozglądamy się za rozwiązaniami bardziej dostosowanymi do potrzeb i dającymi poczucie niezależności.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Pracownicy na drodze do niezależności. Szukają elastycznych rozwiązań

Aż 29 proc. badanych twierdzi, że woli elastyczne formy pracy - wynika z badania ManpowerGroup, które cytuje "Rzeczpospolita". To oznacza, że już blisko co trzeci Polak poszukujący pracy woli formę zatrudnienia bardziej dostosowaną do własnych potrzeb, jak kontrakt, zatrudnienie projektowe czy pracę na pół etatu. Sytuacja zmienia się dynamicznie, bo jeszcze dwa lata temu był to co czwarty badany (18 proc.).

Jak podkreśla Tomasz Walenczak, dyrektor Manpower, zalety elastycznego modelu pracy dostrzega coraz więcej kandydatów, którzy widzą w tym możliwość lepszego dopasowania pracy do swoich potrzeb, by móc się sprawdzić, rozwijać i realizować inne pasje. W szczególności widać to u przedstawicieli młodego pokolenia, dla którego coraz ważniejsza staje się równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, tzw. work life-balance.

Badanie pokazuje ponadto, że elastycznymi formami pracy najbardziej zainteresowane są osoby o wysokich kwalifikacjach, ale też studenci czy rodzice małych dzieci. Co ciekawe, wśród osób wskazujących na potrzebę bardziej elastycznej formy zatrudnienia, tylko niewielki odsetek deklaruje, że obecny pracodawca im to umożliwia.

Nim etat odejdzie do lamusa, minie jeszcze sporo czasu. Wciąż 70 proc. ankietowanych wskazuje, że to właśnie umowa na pełen etat jest dla nich opcją pierwszego wyboru.

Obejrzyj: Wcześniejsza emerytura dla nauczycieli. Ekspert bezlitosny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, rynek pracy, etat, elastyczne formy zatrudnienia, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-08-2019

kolo29To jest jakaś propaganda powrotu do umów śmieciowych. O urlopu , a jeżeli chcesz - proszę bardzo , ale nie będziesz miał za te dni płacone. Zwolnienie … Czytaj całość

07-08-2019

Bez balansu i balastuCarpw Diem.Brawo,tylko proszę nie dzielić moich składek w przyszłości z ludźmi,którzy nie mają teraz czasu na pracę

07-08-2019

FerdZnowu ktoś próbuje nam wmówić , że śmieciówki są cacy .

Rozwiń komentarze (70)