Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Europa w końcu zgodna. Jest porozumienie ws. kolejnych sankcji wobec Rosji

Podziel się:

Udało się osiągnąć porozumienie w sprawie 9. pakietu sankcji przeciwko Rosji - powiedział w czwartek wieczorem na konferencji prasowej po zakończeniu szczytu unijnych przywódców w Brukseli przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Europa w końcu zgodna. Jest porozumienie ws. kolejnych sankcji wobec Rosji
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen z przewodniczącą Parlamentu Europejskiego Robertą Metsolą oraz z premierem Estonii i premierem Słowenii (GETTY, Thierry Monasse)

Charles Michel podkreślił, że UE jest zdecydowana, by wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dodała, że dzięki czeskiej prezydencji propozycja dodatkowych 18 miliardów euro na przyszły rok dla Ukrainy została przyjęta. - UE przoduje we wspieraniu swojego sąsiada, tak jak powinna i tak pozostanie - dodała.

Kolejne sankcje wobec Rosji. Szczegóły

Według wstępnych planów KE zaproponowała dodanie prawie 200 osób i podmiotów gospodarczych do unijnej listy sankcji wobec Moskwy. W dziewiątym pakiecie restrykcji miały znaleźć się rosyjskie siły zbrojne i trzy banki w Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Bardzo szkodliwe" słowa Macrona. Dyplomata jednoznacznie o Polsce

Na liście znaleźliby się też "członkowie Dumy i Rady Federacji, ministrowie, gubernatorzy i partie polityczne". Według von der Leyen są to osoby odgrywające kluczową rolę w "rosyjskich atakach rakietowych" na ludność cywilną

Przewodnicząca KE zaleca również nałożenie "nowych kontroli i nowych ograniczeń eksportowych" na towary podwójnego zastosowania, cywilne i wojskowe, które mogłyby być używane przez rosyjską armię. Chodzi m.in. o kilka substancji chemicznych i komponenty elektroniczne oraz komputerowe.

KE proponuje zakazać Rosji dostępu do wszelkiego rodzaju bezzałogowych statków powietrznych.

Wprowadziliśmy zakaz inwestycji w sektor wydobywczy w Rosji. Tego zakazu do tej pory nie było, a to bardzo ważna forma nacisku na Rosję - poinformował premier Mateusz Morawiecki po szczycie UE

Unia Europejska w końcu się dogadała

Szef polskiego rządu ocenił, że doszło do zbudowania konsensusu w sprawie obecnego pakietu sankcji "wśród państw, które, widać to wyraźnie zwłaszcza po państwach Europy Zachodniej, zmęczone są coraz bardziej tym konfliktem i szukają rozwiązania: jak najszybciej, za każdą cenę". "Trudne dyskusje, widać wyraźnie, że zima doskwiera wszystkim" - ocenił.

Zaznaczył, że na szczycie toczyły się trudne negocjacje ws. wprowadzenia maksymalnego limitu cenowego na gaz. - Jest szansa na pewien kompromis. Taki kompromis, który doprowadzi do ograniczenia (...) zmienności cen i zduszenia ceny gazu. A więc mniej pieniędzy do budżetu Rosji, a więcej pieniędzy w budżetach Polaków -powiedział premier Morawiecki.

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis napisał w nocy z czwartku na piątek na Twitterze, iż dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji jest "straconą szansą".

Litewski minister jest także przekonany, że Ukraina nie otrzymuje wszystkiego, co jest potrzebne do jak najszybszego zakończenia wojny.

"Dlaczego nie wysyłamy Ukrainie wszystkich narzędzi potrzebnych do zakończenia wojny? Dlaczego unikamy konkretów podczas debaty o członkostwie Ukrainy w NATO? Bo wciąż żywe jest przekonanie, że po wojnie możemy wrócić do normalnego życia, jakby 24 lutego był tylko mało znaczącym wydarzeniem" - napisał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP