Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Inflacja w Polsce nieco odpuściła. Ale nie spadamy z podium w UE

17
Podziel się:

Trzeci miesiąc z rzędu zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem tempa wzrostu cen. W czerwcu inflacja w Polsce wyniosła 4,1 proc. w skali roku - podał Eurostat. Wyprzedzają nas tylko Węgry, a średnie tempo wzrostu cen w całej UE wynosi 2,2 proc.

Inflacja w Polsce nieco odpuściła. Ale nie spadamy z podium w UE
Eurostat: inflacja w Polsce nieco odpuściła. Ale nie spadamy z podium. (Adobe Stock)

W ostatnich miesiącach to Polska była krajem z najwyższą inflacja w Unii Europejskiej. W kwietniu nastąpiła jednak drobna zmiana – na pozycję lidera wskoczyły Węgry z wynikiem 5,2 proc., a zaraz za nimi uplasowała się Polska w wynikiem 5,1 proc.

W maju dystans powiększył się, ponieważ na Węgrzech inflacja wzrosła do 5,3 proc. , a w Polsce wyhamowała do 4,6 proc.

Z kolei najnowsze czerwcowe dane pokazują, że średni wzrost cen nad Balatonem utrzymał się na poziomie 5,3 proc. w skali roku, a nad Wisłą spadł do 4,1 proc.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Ekspert: Niestety, rząd na tym zyskuje. Grozi nam kolejne Amber Gold

Warto pamiętać, że Eurostat oblicza inflację nieco inaczej niż Główny Urząd Statystyczny, który w czwartek podał, że ceny w Polsce wzrosły w czerwcu o 4,4 proc. w skali roku. Jednak zarówno unijny urząd statystyczny, jak i GUS są zgodne co do tego, że wzrost cen w maju był niższy niż w czerwcu.

Inflację napędzają niskie stopy procentowe, chociaż w przypadku niektórych kategorii dóbr (jak np. paliwa), wysokość stóp praktycznie nie ma wpływu na ceny.

To jeden z ważniejszych argumentów przytaczanych przez NBP, który nie decyduje się na podwyżkę stóp w Polsce, mimo, że inflacja znacznie przekracza górą granicę celu inflacyjnego wyznaczonego przez polski bank centralny (3,5 proc.). Tymczasem banki centralne w Czechach i na Węgrzech już podniosły stopy procentowe.

W czerwcu najniższe roczne stopy odnotowano na Malcie (0,2 proc.) oraz w Grecji (0,6 proc.), a także w Portugalii (która jako jedyny zanotowała nawet spadek cen średnio 0,6 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Robol
3 lata temu
Zdecydowanie będę zadowolony jak będzie deflacja!
Brawo
3 lata temu
Dalej jest pompa z inflacja Plus.
P49
3 lata temu
Polak Węgier dwa bratanki, tam rządzi kolega Kaczyńskiego a w Polsce Kaczyński a skutki widać gołym okiem. Prawde mówiąc Orban jest jednak mądrzejszy od prezesa bo nie zabronił handlować z Rosją i dobrze na tym wychodzi.
Spokojnie
3 lata temu
niedługo przegonimy nawet Węgry. Będzie raj.
Gosc
3 lata temu
Nad Balatonem? Kto to wie? Gdzie to jest? Po co ta łamigłówka? Z mapa nie chodzę. Piszcie w prost nawet jak byście musieli powtarzać Węgry czy inne państwo 100 razy. Zupełnie to zdanie mnie wytrąciło z równowagi o czym piszecie.