Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Ferie zimowe w pandemii. "Powinny być rozciągnięte w czasie"

8
Podziel się:

Utrzymanie obostrzeń do końca roku słuszne, to dobra decyzja, ale skumulowanie ferii w jednym czasie już niekoniecznie, twierdzi były główny inspektor sanitarny Andrzej Trybusz. Odradza też zbyt szybki powrót dzieci do szkół.

Ferie zimowe w pandemii. "Powinny być rozciągnięte w czasie"
Ferie zimowe powinny być rozciągnięte. (PAP, Darek Delmanowicz)

Zaostrzenia sanitarne pozostaną do końca roku, pomimo że liczba zakażonych nieco spadała - informował minister zdrowia Adam Niedzielski. - Można powiedzieć, że jesteśmy poza szczytem "drugiej fali" zakażeń – ocenił w rozmowie z PAP były główny inspektor sanitarny dr n. med. Andrzej Trybusz.

Jak podkreślił, poprawa sytuacji epidemiologicznej jest krucha, więc zbyt szybkie luzowanie obostrzeń nie jest wskazane. Z aprobatą przyjął utrzymanie reżimu sanitarnego do końca roku.

Rząd się pośpieszył

Jednak nie zgadza się z decyzją o jednym terminie ferii zimowych. W tym wypadku, jego zdaniem, rząd się pośpieszył.

- Mimo wszystko powinniśmy poczekać, jak odbiją się na sytuacji epidemiologicznej święta i wówczas podejmować decyzje – podkreślił ekspert. Jak zauważa, pomimo obostrzeń wiele osób wyjedzie na ferie w ramach "wyjazdów służbowych". - Widzieliśmy już grupki młodzieży ciągnące "walizki służbowe" do hoteli – dodał.

- Jeśli by się okazało, że sytuacja epidemiologiczna poprawia się w istotny sposób, to dlaczego nie rozłożyć ferii wzorem lat poprzednich w różnym czasie dla różnych województw i dać turystyce jakoś odżyć – wskazał, dodając, że w hotelach jest możliwe wprowadzenie reguł bezpieczeństwa sanitarnego.

Powrót do ławek szkolnych

A co z powrotem do szkół? Były szef GIS wyjaśnia, że ewentualne otwarcie szkół po feriach zimowych powinno być uzależnione od konkretnych warunków i możliwości wprowadzania zasad sanitarnych w poszczególnych placówkach.

Ostrzega przed przywróceniem normalnych zajęć we wszystkich szkołach, tak jak we wrześniu. - Jeśli pójdziemy tą samą drogą, to jest kolejna droga do katastrofy – podkreślił.

Zobacz także: Ferie 2021. Górale grożą strajkiem. "Nie wygląda to dobrze"

- Teraz gdy szkoły są zamknięte to jest czas, by zrobić taki audyt sanitarny, by naprawdę zastanowić się, gdzie można wpuścić dzieci do szkół, a gdzie nie. Jak jest 1,2 tys. uczniów w jednej placówce, to nie ma mowy o bezpiecznych warunkach sanitarnych – ocenił. Jako przykład podał rozwiązania nauczania hybrydowego wprowadzone w Szwajcarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Graxyna
3 lata temu
Premier ogłosił ferie dla NAUCZYCIELI,a nie dla uczniow.Ucznioqie mają siedzieć w domach.Cos okropnego zeby otwierać wyciągi a nie otworzy hoteli.Skazują dzieci nabrał powietrza,brak ruchu, na zdziczenie,! Masakra
Maria
3 lata temu
Mam nadzieję, że do lutego to już w ogóle będzie wszystko dobrze. Mam zamówione wczasy w Grand Lubicz w Ustce. To miał być pierwszy raz, jak zobaczę polskie morze zimą. I już nie mogę się doczekać wyjazdu.
Ela
3 lata temu
Mam nadzieję, że już niedługo będzie można jechać na jakiś wypoczynek. Miałam już zamówiony wypoczynek w hotelu Lubicz w Ustce, ale musiałam przełożyć. Szkoda bo to mój ulubiony hotel..
Asdf
3 lata temu
Ferie w tym kraju sa od marca wiec wg mnie sa one zupelnie zbedne teraz
Negatyw
3 lata temu
Rościągnięcie ferii przeszkodzi Państwu i korporacją w szybkim przejęciu majątku prywatnych przedsiębiorców. Jeszcze 2-3 takie lata i nie będzie prywatnych wyciągów, hoteli i pensjonatów.