Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Walków
|
aktualizacja

Finał głośnej sprawy. Lotnisko w Modlinie dostanie miliony

7
Podziel się:

Lotnisko Warszawa-Modlin zawarło ugodę z firmą budowlaną Erbud. To finał głośnej sprawy dotyczącej fuszerki przy przebudowie pasa startowego. Z jej powodu trzeba było zamknąć port na 9 miesięcy. W efekcie tanie linie lotnicze przeniosły się na Lotnisko Chopina. Wizz Air do Modlina już nie wrócił.

Finał głośnej sprawy. Lotnisko w Modlinie dostanie miliony
Po 9-miesięcznym zamknięciu lotniska, do Modlina wrócił już tylko Ryanair (Agencja Wyborcza, SK120715_01)

Firma Erbud zobowiązała się zapłacić na rzecz lotniska w Modlinie kwotę ponad 21,6 mln zł. "Zawarcie przez Emitenta Ugody z MPL definitywnie kończy wszelkie rozliczenia i roszczenia związane z budową lotniska Warszawa-Modlin" - poinformowano w komunikacie do inwestorów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełomowa decyzja ws. CPK. Ekspert: ostatni moment na zadanie pytań

Zamknięcie lotniska w Modlinie

Zaledwie pół roku po otwarciu lotniska Warszawa-Modlin, w grudniu 2012 r. inspektor nadzoru budowlanego zamknął po dwa długie na 500 m każdy odcinki na początku i końcu przebudowanego pasa startowego. Samoloty takie jak Airbus A320 i Boeing 737 nie mogły już na nim lądować, a to właśnie one budują flotę tanich linii lotniczych Wizz Air i Ryanair.

Już w jednej z pierwszych ekspertyz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych stwierdził, że przyczynami powstawania odprysków ma drodze startowej była obecność w zastosowanym w mieszance betonowej kruszywie znaczącej liczby ziaren węglanowych i węglanowo-ilastych, które nie powinny się w nim znaleźć.Natomiast firma Erbud przekonywała, że powodem uszkodzenia było użycie nieodpowiednich środków do odladzania nawierzchni pasa startowego

Przerwa w działaniu lotniska trwała prawie dziewięć miesięcy. Wizz Air, który zaczął latać z Lotniska Chopina w Warszawie, od tamtej pory do Modlina nie wrócił. Zarząd podwarszawskiego lotniska wycenił swoje straty na 34,3 mln zł. Proces przed sądem ciągnął się od 2014 r.

"Takie jest życie generalnego wykonawcy"

"Wykonanie Ugody będzie miało istotny wpływ na wyniki finansowe Emitenta i będzie skutkowało obniżeniem jednostkowego i skonsolidowanego zysku operacyjnego Emitenta (EBIT) w IV kwartale 2023r., o kwotę Ugody pomniejszonej o kwotę 5.000.000,00 złotych, która zostanie wypłacona emitentowi przez zakład ubezpieczeń" - napisano w komunikacie.

Zarząd firmy Erbud w oświadczeniu przesłanym money.pl wyjaśnia, że ugodę zawarł, aby zakończyć ciągnący się ponad 10 lat spór z lotniskiem w Modlinie.

Ustaloną kwotę uznajemy za pozytywne zakończenie sprawy, tym bardziej, że koszty obsługi tego sporu każdego roku w znaczący sposób obciążały nasz budżet - czytamy.

Erbud podkreśla, że wypracowane porozumienie jest akceptowalne i dla firmy, i dla jej klienta. "Rozumiemy, że takie jest życie generalnego wykonawcy: dzieli się zyskiem, a odpowiedzialność bierze w większości na siebie. Problem na tym kontrakcie został spowodowany przez jednego z podwykonawców, spółkę DSH Dopravni Stavby (obecnie w likwidacji) z czeskiej grupy budowlanej Metrostav" - napisano dalej.

Firma przypomina, że w maju Sąd Apelacyjny w Warszawie zasądził od tej firmy na rzecz Erbudu prawie 27 mln zł wraz z odsetkami. "Wyrok jest prawomocny, przygotowujemy się do podjęcia kroków prawnych w celu jego egzekucji" - zapowiada zarząd firmy.

oprac. Marcin Walków, dziennikarz i wydawca money.pl

wykres dla: ERB
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Stefan
8 miesięcy temu
Po co nam tyle lotnisk jak za chwilę będziemy mieli lotnisko w Berlinie.
Michał
8 miesięcy temu
Lotnisko Modlin jest ok. O wiele bardziej potrzebne niż Radom. Oczywiście terminal mógłby być wiekszy i bardziej komfortowy ale największym problemem jest nadal skomunikowanie go ze stolicą i najblizszymi miejscowosciami. Nie dociera tam bezpośrednio komunikacja miejska. Paradoksalnie problem dotyczy prawobrzeznej Warszawy z dzielnicami Białołęka, Tarchomin, Praga. SKM , ktora jedzie tam posrednio tylko omija te dzielnice a zaden autobus ztm tam nie dociera. Wiele lotów z Modlina odbywa sie we wczesnych godzinach lub nocnych i praktycznie nie ma jak tam dojechac inaczej niz taksówka. To jest slabe.
Niki
8 miesięcy temu
Kierwinski był wiceprezesem portu Modlin . Koszty za jego urzędowania wzrosły prawie dwukrotnie. Szczegółowe informacje trzeba sobie samemu wyszukać.
Kamil
8 miesięcy temu
to lotnisko jest pomyłką! Skansen PRL z niemożliwie chamską i nieprofesjonalną obsługą.
Marta Polka
8 miesięcy temu
Inflacja spada lecz ceny rosną lub stoją w miejscu bo ciągle jest wciąż dużo ludzi którzy kupują towary i usługi po zawyżonych cenach . Jedni bo mają pieniądze w dużej ilości, drudzy bo boją się nazwania przez innych dziadami inni zaś wierzą ciągle że wszystko drożeje i inne bzdurne hasła z tiktoka . Może w końcu czas jest powiedzieć pani ze straganu z silikonowymi ustami i opaleniźnie świeżo z Zanzibaru lub Grecji aby się bujała ze swoimi cenami. I pani że sklepiku osiedlowego, że od jutra kupować będziesz w Biedronce bo tam jabłka są za 1,57 zł/kg a nie jak u niej po 5-6 zeta. Przy okazji masło kupisz sobie kostkę za 3,69 zł a nie za 7 zł jak u niej . Itd. Dajecie się rolować naciągaczom.Tym samym utrzymujecie inflację. Koniec z tym.