Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Firmy w Polsce planują zwolnienia grupowe. Pracę straciło już więcej osób niż rok temu

174
Podziel się:

Łącznie od początku roku do końca lipca ponad 140 pracodawców zgłosiło do urzędów pracy plany przeprowadzenia zwolnień grupowych, które mają objąć blisko 12,7 tys. osób - informuje "Rzeczpospolita". Bezrobocie pozostaje na niskim poziomie, ale i tak w ciągu siedmiu miesięcy 2022 r. zatrudnienie straciło o ponad 25 proc. więcej pracowników niż przed rokiem.

Firmy w Polsce planują zwolnienia grupowe. Pracę straciło już więcej osób niż rok temu
W tym samym okresie plany przeprowadzeniem zwolnień grupowych zgłosiło 140 firm (money.pl, Rafał Parczewski)

W sierpniu 2022 r. stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom 4,9 proc. To najlepszy wynik od trzech dekad - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu do lipca liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy spadła o 2,1 tys. osób. Nie oznacza to, że zwolnień w tym roku nie było i nie ma. Wręcz przeciwnie.

Środowa "Rzeczpospolita" podała, że od początku roku do końca lipca pracę w Polsce straciło 12,9 tys. osób, o ponad 25 proc. więcej niż przed rokiem. A to nie koniec.

W tym samym okresie plany przeprowadzeniem zwolnień grupowych zgłosiło 140 firm. To m.in. pośrednik finansowy Open Finance, Grupa Eurocash, duży producent płytek ceramicznych Cerrad, PKO BP. Wypowiedzenia mają wręczyć prawie 12,7 tys. osobom.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Rozrzutna pomoc państwa. "Na pomyśle rządu ciąży skaza"

Ceny gazu i energii dobijają pracodawców

Eksperci w rozmowie z "Rz" wskazują, że zwolnienia w pierwszym kwartale roku wynikają z restrukturyzacji w firmach, wymuszonych przez pandemię koronawirusa i lockdowny. Do tego doszły problemy związane z wojną w Ukrainie.

Główną przyczyną problemów firm ma być kryzys energetyczny i rosnące ceny surowców i paliw. Na przykład spółka Cerrad na skutek skokowego wzrostu stawek za gaz musiała wygasić część produkcji. Zwolnienia grupowe mają tam objąć ok. 350 pracowników.

Ekonomistka prof. Maria Drozdowicz-Bieć ze Szkoły Głównej Handlowej twierdzi, że pracodawcy i tak na razie starają się przeczekać kryzys. Zwolnienia grupowe źle wpływają na ich wizerunek. - Ale widzimy, że wiele firm ma już awaryjne scenariusze redukcji kosztów, które zakładają również zwolnienia pracowników – komentuje dla "Rz" Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca firmy doradczej Kincentric Poland.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(174)
Mikeh
2 lata temu
PiS koncertowo rozwaliło Polską gospodarkę. Nie było gorzej ekipy. Przebili już PRL niszcząc energetykę i górnictwo, a niedługo przebija Hitlera, bo zamordyzm jest już jak w generalnej guberni.
doświadczony
2 lata temu
Ja traciłem pracę na skutek upadłości zakładów dwa razy w 2011 r. i 2017 r. i to w wieku 56 i 62 lat. I nikt się mną nie przejmował i nikt mi w żaden sposób nie pomógł. Dostałem kopa w d... i musiałem się sam o siebie martwić. Nawet, pomimo wygranej w sądzie we wszystkich instancjach, nie dostałem 8 zaległych pensji z 2011 roku. I dożyłem do emerytury i żyję do tej pory. Więc dlaczego w tej chwili to jest taki wielki problem? A przedtem to nie był?
Tadek
2 lata temu
Słowo klucz: bezrobocie "rejestrowane". Wyrejestrują wszystkich bezrobotnych i bezrobocie będzie 0.
Jack
2 lata temu
NO TO ZAPRASZAM ....WARSZAWA ,BUDOWLANKA,PRYWACIARZ....6 RANO.....NA CZARNO POL ROKU ,NASTEPNIE NSJNIZSZZ I KOPERTA +....5x 10h.....stawka 20...25 zł.....ZAPRASZAM ....TYRANIA OPOR
Polka
2 lata temu
Najlepiej zostać posłem maszynka do przycisku na PiS lub urzedasem w spółkach skarbu państwa, żadnej odpowiedzialności a kasa zawsze wielka.
...
Następna strona