Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Fiskus darował działkowcom podatek. Jest oficjalne stanowisko

13
Podziel się

PIT od zbycia działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) płaci tylko ten, kto sprzedaje ją krótko po nabyciu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Na skutek pandemii znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie zakupem czy wydzierżawieniem ogródków działkowych.
Na skutek pandemii znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie zakupem czy wydzierżawieniem ogródków działkowych. (Archiwum prywatne)
bDAkjyut

PIT od zbycia działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) płaci tylko ten, kto sprzedaje ją krótko po nabyciu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Pytanie urzędnikom zadała podatniczka a odpowiedź publikuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Kobieta w 2020 r. wydzierżawiła działkę na terenie ROD. Prowadziła tam nasadzenia, uprawy ogrodnicze, miała domek oraz sprzęty ogrodnicze.

W 2019 r. postanowiła zrezygnować z działki i przeniosła własność tych rzeczy na inną osobę. Pytała skarbówkę, czy musi zapłacić PIT od kwoty, którą otrzymała. Uważała, że nie bo sprzedała rzeczy znajdujące się na działce, które nabywa pół roku przed ich zbyciem.

bDAkjyuv

Zgodnie z ustawą o PIT przychody z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie muszą być wykazywane w rozliczeniu rocznym.

Dyrektor KIS potwierdził to. Uznał, że wynagrodzenie wynikające ze umowy sprzedaży nasadzeń, upraw, altany i sprzętów na działce, wchodzącej w skład ROD należy klasyfikować jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy.

„Oznacza to, że podatniczka nie musi płacić podatku z tytułu ich odpłatnego zbycia, skoro od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich zbycie do daty sprzedaży, upłynęło 6 miesięcy – stwierdził fiskus.

bDAkjyuB

Na skutek pandemii znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie zakupem czy wydzierżawieniem ogródków działkowych. Koronawirus zamknął ludzi w domach, działka stała się odskocznią od siedzenia w czterech ścianach. W rezultacie ceny działek są dziś dwukrotnie wyższe niż przed pandemią.

W przypadku popularnych ROD-ów ceny działek nawet najskromniej zagospodarowanych, ale dobrze zlokalizowanych na dziś dzień zaczynają się od 30 - 40 tys. zł. Z kolei starannie urządzoną i zagospodarowana działkę z solidnym domkiem, w którym można nie tylko schronić się przed deszczem, ale i całkiem komfortowo spędzić weekend czy kilka dni urlopu, trudno jest na dziś dzień nabyć za mniej niż 80-100 tys. zł. Z kolei najbardziej "luksusowe" oferty sięgają poziomów 150 – 200 tys. zł.

bDAkjyuW
KOMENTARZE
(13)
Wiśnia
5 miesięcy temu
Daty również się nie zgadzają, jak można coś nabyć w 2020 roku, a sprzedać w 2019!!! Niech autor przeczyta co napisze...
ando
5 miesięcy temu
Pracowałem płaciłem podatek kupowałem coś za zarobione pieniądze płaciłem podatek . Nie mogę zrozumieć dlaczego sprzedając mam płacić podatek .
Ewa
5 miesięcy temu
Łomża "GROBLA" działki z domkami po 7-10 tyś, a bez domków po 3 - 4 tyś . Ile dusza zapragnie.
bDAkjyuX
ROD
5 miesięcy temu
Można kupić działkę a raczej dzierżawę w ROD PZD za duże pieniądze i ją stracić na rzecz PZD m.in. zgodnie z 27 paragrafem Statutu. Nie polecam!!! Lepiej kupić działkę od rolnika gdyż ziemia jak i co na niej się znajduje będzie naszą własnością. W przypadku ROD tylko nasadzenia i altanki są własnością działkowca a ziemia Skarbu Państwa, która jest w posiadaniu PZD.
150 -200 tys ...
5 miesięcy temu
a są tacy frajeerzy?