Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Fiskus darował działkowcom podatek. Jest oficjalne stanowisko

12
Podziel się:

PIT od zbycia działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) płaci tylko ten, kto sprzedaje ją krótko po nabyciu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Na skutek pandemii znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie zakupem czy wydzierżawieniem ogródków działkowych.
Na skutek pandemii znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie zakupem czy wydzierżawieniem ogródków działkowych. (Archiwum prywatne)

PIT od zbycia działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego (ROD) płaci tylko ten, kto sprzedaje ją krótko po nabyciu – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Pytanie urzędnikom zadała podatniczka a odpowiedź publikuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Kobieta w 2020 r. wydzierżawiła działkę na terenie ROD. Prowadziła tam nasadzenia, uprawy ogrodnicze, miała domek oraz sprzęty ogrodnicze.

W 2019 r. postanowiła zrezygnować z działki i przeniosła własność tych rzeczy na inną osobę. Pytała skarbówkę, czy musi zapłacić PIT od kwoty, którą otrzymała. Uważała, że nie bo sprzedała rzeczy znajdujące się na działce, które nabywa pół roku przed ich zbyciem.

Zgodnie z ustawą o PIT przychody z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym i nie muszą być wykazywane w rozliczeniu rocznym.

Dyrektor KIS potwierdził to. Uznał, że wynagrodzenie wynikające ze umowy sprzedaży nasadzeń, upraw, altany i sprzętów na działce, wchodzącej w skład ROD należy klasyfikować jako przychód z odpłatnego zbycia rzeczy.

„Oznacza to, że podatniczka nie musi płacić podatku z tytułu ich odpłatnego zbycia, skoro od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich zbycie do daty sprzedaży, upłynęło 6 miesięcy – stwierdził fiskus.

Na skutek pandemii znacznie wzrosło w Polsce zainteresowanie zakupem czy wydzierżawieniem ogródków działkowych. Koronawirus zamknął ludzi w domach, działka stała się odskocznią od siedzenia w czterech ścianach. W rezultacie ceny działek są dziś dwukrotnie wyższe niż przed pandemią.

W przypadku popularnych ROD-ów ceny działek nawet najskromniej zagospodarowanych, ale dobrze zlokalizowanych na dziś dzień zaczynają się od 30 - 40 tys. zł. Z kolei starannie urządzoną i zagospodarowana działkę z solidnym domkiem, w którym można nie tylko schronić się przed deszczem, ale i całkiem komfortowo spędzić weekend czy kilka dni urlopu, trudno jest na dziś dzień nabyć za mniej niż 80-100 tys. zł. Z kolei najbardziej "luksusowe" oferty sięgają poziomów 150 – 200 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

KOMENTARZE
(12)
antyklerykał
2 lata temu
dlaczego związki działkowców czy związki wędkarskie nie mają takich samych przywilejów jak związki wyznaniowe !!!!!........./kościoły mają coraz więcej ziemi/....Kościoły mają coraz więcej ziemi, a jej wartość rośnie . Do kościołów i związków wyznaniowych należy aż 0,4 proc. gruntów w Polsce, czyli ponad 138 tys. hektarów. Przez 14 lat ich stan posiadania zwiększył się o 22 proc., a cena ziemi w tym czasie wzrosła aż 7-krotnie. Zasób ziemi kościelnej przyrastał niemal przez cały czas między 2000 a 2014 rokiem. Najszybciej ten proces przebiegał do 2004 roku, co można wiązać z działalnością pięciu komisji majątkowych, które decydowały o zwrocie znacjonalizowanych gruntów. Najwięcej oddano Kościołowi Katolickiemu – odpowiednia komisja majątkowa wypłaciła mu 143,53 mln zł i zadecydowała o zwrocie 65 538 hektarów gruntu.Nieruchomości należące do kościołów zwykle są wolne od podatku.................więcej w artykule"
Arek
2 lata temu
Amerykę odkryli, toż to wynika z umowy i ustawy PIT, do czego tu interpretacja. Fiskus niczego nie darował, nigdy nie miał prawa pobierać podatku po upływie 6 m-c od nabycia tych całych nasadzeń i innych klamotów. Jedynie bardzo pomylony urzędnik mógł coś innego twierdzić, lub jakiś prawnik rozsiewać wątpliwości by na wniosku o interpretację zarobić. W jednym i drugim przypadku żałosne zachowania.
mamRODOS
2 lata temu
W statucie ROD nie ma mowy o sprzedaży działek. Jest5 tylko mowa o przekazaniu. Więc nie kłamcie ci z rządu.
Anna
2 lata temu
Mój sąsiad wiosną 2020 r.działkę z ROD sprzedał za 1,800 zł. Nie było chętnych. A na Rędzikowie w Słupsku stoją wolne.
wojtek
2 lata temu
Jedna głupota goni drugą. Żadnego PIT-a się nie płaci. Poczytaj, Kasiu, co to PIT. Może przybędzie Ci rozumu?