Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Fitch wystawił Polsce rating. Tak oceniają naszą gospodarkę

43
Podziel się:

Agencja Fitch ogłosiła w piątek wieczorem decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje stabilna. - Polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty - skomentowała Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów.

Fitch wystawił Polsce rating. Tak oceniają naszą gospodarkę
Agencja Fitch outrzymała ocenę ratingową Polski na poziomie A-/F1. Na zdjęciu szefowa resortu finansów Magdalena Rzeczkowska (Getty Images, Valeria Mongelli)

Jak oceniła agencja, wsparciem dla utrzymania ratingu jest stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach, stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego w porównaniu do krajów z podobnym ratingiem. Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki oraz jej wysoką odporność na szoki zewnętrzne czy rosnące wyzwania makroekonomiczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 12.01 | Dlaczego inflację odczuwamy mocniej niż wynika z danych? Ekonomista wyjaśnia

Wzrost gospodarczy Polski

Fitch prognozuje, że wzrost gospodarczy spadnie z szacowanych wcześniej 5,7 proc. w roku 2022 do 1,1 proc. w 2023 roku z powodu spowolnienia aktywności gospodarczej u głównych partnerów handlowych Polski oraz spowolnienia popytu krajowego. Agencja przewiduje, że gospodarka ożywi się w roku 2024 i wzrośnie wówczas o 2,6 proc.

Agencja uznała, że udane starania Polski o dywersyfikację źródeł dostaw energii oznaczają, że ryzyka związane z gazem lub zakłóceniami w dostawach węgla tej i kolejnej zimy są stosunkowo niewielkie.

Według Fitch, czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to w przypadku finansów publicznych konsolidacja fiskalna w średnim okresie, która poprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB oraz dowody na to, że perspektywy trwałego i wyższego wzrostu PKB prowadzą do szybszej konwergencji dochodów zbliżonych do krajów z oceną ratingową "A" poparte działaniami, które nie prowadzą do nierównowagi makroekonomicznej i zewnętrznej.

Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku utrzymującego się wzrostu długu publicznego spowodowanego poluzowaniem polityki fiskalnej, spadku konkurencyjności wynikającego z utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji oraz wyższymi cenami energii, co prowadzić może do istotnie niższego średniookresowego wzrostu i trwałego pogorszenia sytuacji w finansach zewnętrznych. Rating może być również obniżony w przypadku znacznego pogorszenia sprawowania rządów, potencjalnie dalszego osłabienia stosunków z UE oraz utraty wiarygodności polityki makroekonomicznej i fiskalnej.

- Polska gospodarka pozostaje odporna na szoki zewnętrzne i makroekonomiczne z uwagi na silne fundamenty - skomentowała komunikat Magdalena Rzeczkowska, szefowa resortu finansów.

Według Rzeczkowskiej w bieżącym roku oczekiwane jest spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego, ale pozostanie ono dodatnie. Oczekiwana jest także jego poprawa w 2024 r. Inflacja natomiast po osiągnięciu szczytu w I kwartale powinna stopniowo spadać, zbliżając się do poziomu jednocyfrowego pod koniec bieżącego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
robolbezrobot...
rok temu
najlepiej będzie jeśli o losie ruiny i ruinców w unii zadecydują obywatele państw unijnych nie skorumpowana klasa polityczna - ten przekręt im nie przejdzie - przykład korupcja w unii a czym warszawa się różni :))) DEMOKRACJA!
robolbezrobot...
rok temu
najlepiej będzie jeśli o losie ruiny i ruinców w unii zadecydują obywatele państw unijnych nie skorumpowana klasa polityczna - ten przekręt im nie przejdzie - przykład korupcja w unii a czym warszawa się różni :))) DEMOKRACJA!
healer
rok temu
HA, HA...w tym Fitchu widocznie nie oglądają TVNu i nie czytają Wyborczej....POpaprani sie POpłaczą....
victor
rok temu
...histori. ...powtarzaja numer z 2008 tylko na większą skale? bo chodzi jakkowiek by to nazawac czy zajerestrowac chodzi o cale państwo.
victor
rok temu
...pod względem wolności gospodarczej skawalifikowani około 70 miejsca czyli b. złe i takie cuda - najwyraźniej NYC (giełda) na którym z kolei się opiera agencja ratingowa Fitch podtrzymuje sztucznie spolke zoo zwana dalej polska gospodarka aby nie stracić....recesja oznacza d. straty a pozatym ta sama giełda ocenia polskie akcje najgorzej na świecie w dotychczasowej.
...
Następna strona