Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Forum Ekonomiczne Karpacz 2021. Morawiecki: wodór może odegrać kluczową rolę w transformacji

28
Podziel się:

W transformacji technologii na całym świecie wodór będzie miał gigantyczną, być może największą rolę - nie ma wątpliwości Mateusz Morawiecki. Na Forum Ekonomicznym w Karpaczu premier ogłosił powołanie Dolnośląskiej Doliny Wodorowej.

Forum Ekonomiczne Karpacz 2021. Morawiecki: wodór może odegrać kluczową rolę w transformacji
Wodór odegra kluczową rolę w rozwoju światowej technologii. Mateusz Morawiecki nie ma wątpliwości (PAP, PAP/Radek Pietruszka)

Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że świat już dziś testuje technologie wodorowe. Dlatego także Polska powinna nauczyć się z niej korzystać. Dlatego już dziś powstaje Dolnośląska Dolina Wodorowa, która ma być klastrem.

- Dolina Wodorowa to powiązania i współpraca między instytucjami świata biznesu, gospodarki, uczelni, samorządów, między instytucjami, które mają bezpośredni interes w wykorzystaniu źródeł wodorowych - stwierdził premier.

List intencyjny w sprawie wodoru

Chodzi o to, by jak najefektywniej wykorzystać "własne surowce i potencjał produkcyjny". Dlatego też interesem nas wszystkich powinno być rozwój technologiczny.

Zobacz także: Podatek przychodowy nie jest szczelny. Ekspertka: Można go obchodzić

W Karpaczu w czwartek list intencyjny powołujący Dolnośląską Dolinę Wodorową podpisało 25 podmiotów, w tym firmy przemysłowe, uczelnie techniczne, samorządy. Wśród założycieli są m.in. KGHM Polska Miedź, Toyota Manufacturing Poland, Politechnika Wrocławska i województwo dolnośląskie.

Premier podkreślił, że już dziś Polska jest piątym na świecie producentem wodoru. Przypomniał też, że Dolnośląska Dolina Wodorowa jest drugim takim przedsięwzięciem w Polsce. Pierwszym była powołana przed kilkoma miesiącami Podkarpacka Dolina Wodorowa.

Ocenił, że dla wielu osób, wodór wciąż może się wydawać pewną "nowinką", jaką były przed 20 laty np. gaz i ropa z łupków, a okazały się rewolucjami, które zdynamizowały poziom wydobycia tych węglowodorów.

- Dlatego wodór, który jest najlżejszym pierwiastkiem, będzie miał gigantyczną, być może nawet największą w najbliższych dziesięcioleciach rolę w transformacji technologii na całym świecie - powiedział premier.

Doliny posłużą rozwojowi technologii wodorowej

Mateusz Morawiecki nakreślał plany na przyszłość, z których wynika, że tworzenie takich dolin wodorowych pozwoli wykorzystać wiedzę i umiejętności polskich inżynierów, techników, technologów i projekty menedżerów.

- Jestem przekonany, że właśnie Dolnośląska Dolina Wodorowa, jedna z pięciu, które chcemy utworzyć na terytorium Rzeczypospolitej w najbliższym czasie, dobrze przysłuży się do transformacji energetycznej, do rozwoju gospodarczego, do wejścia na wyższy szczebel rozwoju technicznego i technologicznego naszej gospodarki - powiedział premier.

- Jesienią będzie bardzo wiele dobrych wiadomości w zakresie wykorzystania wodoru m.in. fundamentalne zmiany regulacyjne dot. rozwoju polskiej gospodarki wodorowej - zapowiedział z kolei minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(28)
omam
3 lata temu
Czekam tylko na elektrownię wodną na pustyni błędowskiej.
Zatroskany
3 lata temu
Zeroemisyjne pozyskiwanie wodoru zielonego odbywa sie za pomocą elektrolizy z pradu pochodzacego z farm wiatrowych...jak wiadomo najbardziej wieje na górzystych terenach ale ten rzad bedzie stawial wiatraki w dolinnach...fantastyczny pomysl:×
gardzę PiSem ...
3 lata temu
Kolejne pieniążki podatników uciekną do pociotków pisowskich. Nepotyzm pełną gębą. Polskie elektryki już nie działają, nawet ciemny lud nie wierzy w milion samochodów, jakie miały opuszczać od zeszłego roku nasze montownie, trzeba mieć jakiś inny sposób wyszarpania naszych podatków...
Nick
3 lata temu
Z tego wodoru to wyjdzie raczej odór. Naprawdę dziwacznie się patrzy na wypociny werbalne tego skompromitowanego partyjniaka udającego polityka.
H-O-H
3 lata temu
A niby jak go pozyskać? Odpowiem, najpierw z elektrowni węglowej uzyskać energię elektryczną. Następnie prąd zmienny "wyprostować". Plus podłączyć do anody a minus do katody. Do zbiornika wlać wody i zakwasić. I w tak zbudowanym aparacie Kippa zbierać wodór i tlen. Wodór tankować do pojazdów a tlen wysyłać do szpitali. A CO2 z elektrowni węglowych pomnażać w nieskończoność aż szlag nas trafi. Tak to wymyślili geniusze od wodoru.
...
Następna strona