Notowania

wiadomości
18.12.2019 21:23

Fotyga ostro o Nord Stream 2. Pyta o lobbing i dezinformację

Europosłanka PiS Anna Fotyga wystosowała oficjalne zapytanie do szefa dyplomacji UE Josepa Borrella o gazociąg Nord Stream 2. Była szefowa polskiego MSZ porusza w nim temat lobbingu i dezinformacji ze strony zwolenników tego projektu gazowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Anna Fotyga chce uwrażliwić polityków w UE na naciski z zewnątrz. (Fot: THIERRY MONASSE/REPORTER)

Wcześniej PE zajął bardzo zdecydowane stanowisko wobec Nord Stream 2. Parlament uznał, że gazociąg zagraża bezpieczeństwu Europy i niweczy wysiłki na rzecz dywersyfikacji dostaw energii.

Fotyga przyklaskuje tym deklaracjom, ale pokazuje też w swoim zapytaniu amerykańskie stanowisko w tej sprawie.

Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

"Z dużym zadowoleniem przyjęłam więc procedowane przez amerykański Kongres sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu, zarówno jego udziałowców (austriacka OMV, niemiecka BASF-Wintershall i Uniper, francuska Engie i brytyjsko-holenderska Royal Dutch Shell), jak i wykonawców (szwajcarską firmę Allseas i włoską Saipem).Także ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie gazociągu OPAL jasno wskazuje, iż zasada solidarności energetycznej nie może być tylko pustosłowiem" - pisze, cytowana przez PAP, Fotyga w interpelacji do Borrella.

Europosłanka pyta w niej również, czy szef unijnej dyplomacji uwrażliwił pracowników Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, w tym przedstawicielstwo UE w Waszyngtonie, na skalę lobbingu i nacisków, w tym politycznych.

Polityczka pyta wprost, czy Borrell podziela jej pogląd, iż "reprezentowanie przez przedstawicieli UE i państw członkowskich stanowiska Gazpromu jest przykładem ingerencji stron trzecich w interesy UE jako całości" oraz czy "śledzi, także za pośrednictwem East StratCom Task Force, działania dezinformacyjne i propagandowe wspierające Nord Stream".

Przypomnijmy, Senat USA zatwierdził we wtorek sankcje wobec firm zaangażowanych w budowę NS2.

Projekt ten został zaszyty w ustawie dotyczącej budżetu na obronę kraju. Potencjalne sankcje dotyczące budowy gazociągu są bardzo szerokie.

Niemiecko-rosyjska izba handlowa ogłosiła w zeszłym tygodniu, że gazociąg jest ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Europy i wezwała do wprowadzenia sankcji odwetowych w USA, jeśli ustawa zostanie przyjęta.

Amerykańscy prawodawcy odpowiedzieli, że w ten sposób Europa wyśle miliardy dolarów do Moskwy i znacznie zwiększy wpływy prezydenta Władimira Putina na Starym Kontynencie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, nord stream 2
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-12-2019

adaJa wiem tylko jedno Ameryka to zło jeszcze większe z Trampkiem na czele

20-12-2019

RusinekTo jest rzeczowe potraktowanie tematu. Mamy wielu posłów w europarlamencie którzy nie wiedza po co zostali wybrani. Mamy chłoptasia Biedronia , … Czytaj całość

20-12-2019

pani minister tańczyPani za 5 minut, hańba polskiej dyplomacji i pisowski wulkan intelektu

Rozwiń komentarze (14)