Notowania

Francuska kandydatka na komisarza przepadła w głosowaniu. Macron przestrzega przed kryzysem w Unii

- W Europie 27 czy 28 państw nie możemy iść wszyscy w tym samym tempie. Jest konieczne zróżnicowanie, gdy istnieją różne ambicje, czy to w strefie Schengen, czy euro – powiedział prezydent Francji, ostrzegając przed możliwym kryzysem politycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Prezydent Francji ostrzega przed możliwym kryzysem politycznym w Unii Europejskiej

Jego słowa miały związek z odrzuceniem w tym tygodniu francuskiej kandydatki Sylvie Goulard na stanowisko unijnego komisarza. Ze źródeł PAP wynika, że Francuzka otrzymała 29 głosów za i 82 przeciwko. Teraz przewodniczący PE David Sassoli ma przekazać tę decyzję przyszłej szefowej KE Ursuli von der Leyen, a ta zdecyduje o dalszych krokach.

- Jesteśmy w Europie w nadzwyczaj ważnym i newralgicznym momencie. Mamy nową Komisję (Europejską) i nowy Parlament Europejski, które się konstytuują i które stają wobec kryzysu politycznego - powiedział cytowany przez PAP Macron na wspólnej konferencji prasowej z premierem Węgier Viktorem Orbanem w Paryżu.

Obejrzyj: Brexit. „Brytyjska gospodarka jest w szoku”

Macron zastrzegł, że "nikt nie może mieć monopolu na ambicję europejską, ale też nikt nie może takiej ambicji zablokować".

- W Europie 27 czy 28 państw nie możemy iść wszyscy w tym samym tempie. Jest konieczne zróżnicowanie, gdy istnieją różne ambicje, czy to w strefie Schengen, czy euro (...), które powinny być otwarte dla wszystkich i cechować się dynamiką umożliwiającą przyłączenie się wszystkim, którzy tego chcą - dodał.

PE ma głosować nad składem nowej Komisji Europejskiej 23 października.

Jeszcze w weekend istniały obawy, że Janusz Wojciechowski może zablokować sobie drogę do KE
To już pewne. KE przedstawiła listę kandydatów na komisarzy. Jest na niej Janusz Wojciechowski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: unia europejska, francja, emmanuel macron, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2019

Dameon DameonBardzo bezczelny typ i bardzo Bezczelna wypowiedź na temat zróżnicowania prędkości rozwoju krajów UE. Czyli najlepszą sytuacją w oczach Makarona byłby … Czytaj całość

12-10-2019

falaBonaparte, to on nie jest, wiec nas nie bedzie pouczal.

12-10-2019

PL19Kryzys to jest Francja. Nawpuszczali uchodźców z Afryki i mają teraz kociął

Rozwiń komentarze (275)