Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Polska dostanie 8 mld euro

14
Podziel się

Komisja Europejska chce, by Polska otrzymała aż 8 mld euro z Funduszu Transformacji Energetycznej. To oznaczałoby, że nasz kraj będzie największym beneficjentem programu i zgarnie aż 20 proc. całej puli.

Polska otrzyma od Unii 8 mld euro na transformację energetyczną. To oznacza m.in. stopniowe odejście od węgla
Polska otrzyma od Unii 8 mld euro na transformację energetyczną. To oznacza m.in. stopniowe odejście od węgla (PGG)
bErymoRN

O tym, że Polsce przypadłoby zdecydowanie najwięcej pieniędzy informuje Polska Agencja Prasowa. Takie wnioski płyną z dokumentów, które Komisja przedstawiła w czwartek. Na drugim miejscu są Niemcy, które mają dostać nieco ponad 5 mld euro. Z kolei Rumunia otrzyma nieco ponad 4 mld euro.

Początkowo dla naszego kraju przewidziane były zaledwie 2 mld euro, ale wszystko zmieniło się przez pandemię koronawirusa. Unia dostrzegła, że konieczne jest znaczne zwiększenie pomocy - zarówno w sferze wychodzenia z gospodarczego kryzysu, jak i przemian energetycznych.

Przypomnijmy, że w środę Komisja Europejska poinformowała, że fundusz odbudowy dla wszystkich państw członkowskich ma wynieść 750 mld euro, z czego 500 mld euro ma być w formie bezzwrotnej pomocy, a 250 mld euro w formie niskooprocentowanych pożyczek.

bErymoRP
Zobacz także: Obejrzyj: Budżet UE a pieniądze dla Polski. "Walczymy o zminimalizowanie straty"

Tu również Polska będzie jednym z największych beneficjentów, bo zgarnie aż 62,8 mld euro. Taki jest przynajmniej punkt wyjścia, o czym mówił w środę premier Morawiecki.

Wracając jednak do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - to jeden z elementów polityki unijnej, która zakłada stopniowe dochodzenie do neutralności klimatycznej w państwach członkowskich.

bErymoRV

Pod tym względem Polska jest na szarym końcu, wciąż produkująca energię przede wszystkim z węgla. Właśnie na odejście od węgla, a w zasadzie na łagodzenie jego skutków, mają być przeznaczone pieniądze z funduszu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErymoSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
al
rok temu
Będą pisowcy mieli z czego ukraść i rozdać patologii i klerowi !!! Skoro UE zła , to na miejscu Unii nie dałbym tym radykałom i dewotom nawet centa , niech im nazbiera Rydzyk i Watykan !!!
FakTy
rok temu
Polska jest najwiekszym beneficjentem programu dotacji z kasy UE od czasu przyjecia tego kraju do UE
Jacek
rok temu
Unia daje kasę na wiele rzeczy , ale po to żeby podnieść poziom gospodarczy kraju. Zwiększyć PKB. Potem trzeba będzie zostać płatnikiem netto do budżetu Unii. Boję się właśnie , że my to spożytkujemy na bzdety , konsumpcję i prywatę zamiast zainwestować by zaczęło zarabiać. Najlepszym dowodem jest olewanie drogi S11 która łączy silny gospodarczo Śląsk z silną gospodarczo Wielkopolską i wybrzeżem. Za to budujemy kompletnie niepotrzebną z gospodarczego punktu widzenia zakopiankę. Górale w swych pensjonatach głównie goszczą "rodzinę" i unikają płacenia podatków.
bErymoSr
andrzej
rok temu
No tak, przecież Polska to fabryka europy, zwłaszcza Niemców a o swoje się dba. Co do spalania paliw stałych - Niemcy spalają ich więcej i więcej przypada emisji CO2 na każdego mieszkańca RFN.
dxe
rok temu
ale to wszystko oczywiste wszyscy wychodza bez maseczek ludzie sie zarazaja kaczor wprowadza stan kleski duda rzadzi dokad mu pozwola pozamykaja tak sie traktuje ludzi jak towar ale naiwny narod wspomnicie nasze slowa to jest jego gra.