Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
energetyka
28.05.2020 15:36

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Polska dostanie 8 mld euro

Komisja Europejska chce, by Polska otrzymała aż 8 mld euro z Funduszu Transformacji Energetycznej. To oznaczałoby, że nasz kraj będzie największym beneficjentem programu i zgarnie aż 20 proc. całej puli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PGG)
Polska otrzyma od Unii 8 mld euro na transformację energetyczną. To oznacza m.in. stopniowe odejście od węgla

O tym, że Polsce przypadłoby zdecydowanie najwięcej pieniędzy informuje Polska Agencja Prasowa. Takie wnioski płyną z dokumentów, które Komisja przedstawiła w czwartek. Na drugim miejscu są Niemcy, które mają dostać nieco ponad 5 mld euro. Z kolei Rumunia otrzyma nieco ponad 4 mld euro.

Początkowo dla naszego kraju przewidziane były zaledwie 2 mld euro, ale wszystko zmieniło się przez pandemię koronawirusa. Unia dostrzegła, że konieczne jest znaczne zwiększenie pomocy - zarówno w sferze wychodzenia z gospodarczego kryzysu, jak i przemian energetycznych.

Przypomnijmy, że w środę Komisja Europejska poinformowała, że fundusz odbudowy dla wszystkich państw członkowskich ma wynieść 750 mld euro, z czego 500 mld euro ma być w formie bezzwrotnej pomocy, a 250 mld euro w formie niskooprocentowanych pożyczek.

Obejrzyj: Budżet UE a pieniądze dla Polski. "Walczymy o zminimalizowanie straty"

Tu również Polska będzie jednym z największych beneficjentów, bo zgarnie aż 62,8 mld euro. Taki jest przynajmniej punkt wyjścia, o czym mówił w środę premier Morawiecki.

Wracając jednak do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - to jeden z elementów polityki unijnej, która zakłada stopniowe dochodzenie do neutralności klimatycznej w państwach członkowskich.

Pod tym względem Polska jest na szarym końcu, wciąż produkująca energię przede wszystkim z węgla. Właśnie na odejście od węgla, a w zasadzie na łagodzenie jego skutków, mają być przeznaczone pieniądze z funduszu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2020

gajowy"lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć"! cóż, jak zwykle rząd pis, zrobi z tych pieniędzy kiełbasę wyborczą a potem roztrwoni na … Czytaj całość

28-05-2020

KwikNie tak szybko.jezeli praworządność będzie przestrzegana przez PiS.to Polska otrzyma dużo kasy.ale wiadomo że jest inaczej.kwik pinokio

28-05-2020

robolNo i gitara.Węgiel miał swoje 5 min.Czasy tak jak i wszystko się zmienia.Górnicy na emeryturę a reszta do roboty na inne stanowiska,na które Unia da … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)