Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Miliardy z Unii dla Polski. Morawiecki: "to wielki sukces"

- Postulowałem Plan Marshalla dla Europy. Nasze postulaty przebiły się do świadomości partnerów europejskich - tak premier Mateusz Morawiecki komentuje rekordowe wsparcie z Unii Europejskiej na walkę ze skutkami kryzysu gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki skomentował gigantyczną pomoc dla Polski z unijnego budżetu

- Polska była zwolennikiem tego, by budżet odbudowy był ambitny - mówił podczas konferencji prasowej Mateusz Morawiecki. I ogłosił sukces Polski. - Nasze postulaty przebiły się do świadomości naszych partnerów - dodawał.

Szef rządu podkreślał, że wielokrotnie pisał listy do przywódców krajów UE choćby w sprawie pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną czy zasilenia Funduszu Sprawiedliwej Transformacji Energetycznej. Rozmawiał też z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen. - To wielki sukces Polski - skwitował premier.

Sukces w tej sprawie zdążył już sobie przypisać również prezydent Andrzej Duda. Na Twitterze zwrócił uwagę, że "w liście do przywódców UE pisał o potrzebie wsparcia gospodarki UE". "Jest sukces" - napisał prezydent.

Obejrzyj: Budżet UE a pieniądze dla Polski. "Walczymy o zminimalizowanie straty"

Przypomnijmy, że Komisja Europejska wykłada na stół łącznie 62,8 mld euro. To propozycja dofinansowania dla Polski w ramach pomocy na czas po pandemii koronawirusa. Spora część środków miałaby zostać wypłacona w ramach bezzwrotnych grantów na odbudowę po kryzysie.

Polska jest pod tym względem w czołówce. Więcej pieniędzy mają dostać tylko Włosi i Hiszpanie.

W sumie fundusz odbudowy zaproponowany przez Komisję Europejską dla wszystkich państw członkowskich ma wynieść 750 mld euro, z czego 500 mld euro ma być w formie bezzwrotnej pomocy, a 250 mld euro w formie niskooprocentowanych pożyczek - to oficjalnie potwierdziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

- To wspólna inwestycja w naszą przyszłość. Jesteśmy to winni naszym ojcom-założycielom, którzy podjęli odważny krok w kierunku Unii pokoju i dobrobytu. Teraz musimy kontynuować ten rozdział i przenieść go na nowe pokolenie. Przyszłym pokoleniom jesteśmy winni trwałą Unię Europejską. Niech długo żyje nam Europa - powiedziała von der Leyen.

Jak podaje Polskie Radio, to na razie propozycja Komisji Europejskiej. Ostateczny kształt funduszu odbudowy będzie zależał od wyniku negocjacji między krajami członkowskimi, a tu panują podziały. Kraje Południa - Włochy i Hiszpania - do tej pory domagały się wyłącznie grantów, natomiast tzw. oszczędna czwórka, czyli Holandia, Austria, Szwecja i Dania mówiły, że mogą zgodzić się wyłączenie na pożyczki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2020

brawo PiSObecny Rząd walczy o Polskę, a totalni odwrotnie!

29-05-2020

danteGratulacje i wielkie podziękowanie za pracę , wysiłki efekty.

31-05-2020

PatrycjaWidac ze obecny rzad wie co robi, zalicza sukces za sukcesem i dlatego PAD wygra wybory.

Rozwiń komentarze (1096)