Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Fuzja PKN Orlen z Lotosem. "Złożyliśmy propozycję Komisji Europejskiej"

10
Podziel się:

PKN Orlen przekazał Komisji Europejskiej propozycję co do warunków dotyczących fuzji z Grupą Lotos. - Ta transakcja musi się nam opłacać - stwierdził prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Prezes Orlenu Daniel Obajtek. (East News)

- Złożyliśmy propozycję warunków zaradczych Komisji Europejskiej. Z perspektywy PKN Orlen oceniamy je jako dobre. Te warunki muszą pozwolić nam przeprowadzić tę transakcję, a Skarbowi Państwa - zgodzić się na nią - powiedział Obajtek dziennikarzom.

- Nie postawimy warunków, które nie spinają biznesowo tej transakcji, ona musi się nam opłacać - podkreślił.

O szczegółach środków zaradczych PKN Orlen poinformuje w późniejszych terminie.

Na początku października Obajtek zapowiadał, że PKN Orlen planuje złożyć środki zaradcze dotyczące przejęcia Grupy Lotos w Komisji Europejskiej w najbliższych dniach, niezależnie od uruchomienia przez KE procedury "stop the clock".

Zobacz także: Fuzja Orlenu z Lotosem pozwoli na tańsze zakupy ropy. "Łatwiej będzie konkurować na globalnym rynku"

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez PKN Orlen został zainicjowany w lutym 2018 roku, podpisaniem listu intencyjnego ze Skarbem Państwa, który posiada w gdańskiej spółce 53,19 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Z kolei w kwietniu 2018 roku w gdańskiej spółce rozpoczął się proces due diligence.

Natomiast w listopadzie ubiegłego roku PKN Orlen złożył w Komisji Europejskiej wstępną wersję wniosku o zgodę na koncentrację. Ostateczny wniosek trafił do Komisji na początku lipca br. Dodatkowo pod koniec sierpnia podpisane zostało porozumienie pomiędzy PKN Orlen, a Skarbem Państwa i Grupą Lotos określające ramową strukturę transakcji przejęcia gdańskiej spółki.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(10)
jj
5 lata temu
Bardzo mądre posunięcie ,powstanie dość silny koncern,który będzie mógł rozszerzać strefy wpływu ,a jednocześnie uniemożliwi ewentualną prywatyzację za złotówkę,gdyby kiedyś postkomuniści i kolaboranci doszli do władzy.
Ania64
5 lata temu
Dotychczasowi komentatorzy to ale znawcy tematu, łoł niesamowite jak można się wypowiadać nie mając o tym zielonego pojęcia ba nawet seledynowego!!!
Zdzich
5 lata temu
Obajtek, zawierz fuzje Panience, tak jak zawierzales jej prąd z Energi. Może ci pomoże.
jaro
5 lata temu
niedlugo Bezmajtek mowiacy ciociu do Szydlo doprowadzi obie firmy do poziomu zero.
edek
5 lata temu
A czemu KE ma o tym decydować? Przecież Orlen i Lotos to polskie firmy!!!!!