Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Gaz będzie droższy, bo elektrownie nie dają rady. Tak dzieje się na całym świecie

405
Podziel się:

Już od października podwyżki cen gazu mają stać się faktem. Powodem globalnego trendu są problemy... elektrowni wiatrowych. Tej jesieni nawet korzystanie z grzejników może okazać się wyjątkowo kosztowne. Jaki jest tego powód? Podpowiadamy, czego należy się spodziewać i ile ostatecznie zapłacimy za skok cen energii.

Gaz będzie droższy, bo elektrownie nie dają rady. Tak dzieje się na całym świecie
Kolejne podwyżki cen gazu i prądu (Flickr, Herman CC BY-SA 2.0 Flickr)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził w czwartek zmiany w taryfie PGNiG Obrót Detaliczny w zakresie obrotu paliwami gazowymi. Tym samym podwyżka ceny za paliwo gazowe dla wszystkich grup taryfowych wyniesie 7,4 proc.

- To jest podwyżka dla odbiorców indywidualnych, bo tylko dla tej grupy taryfy wciąż zatwierdza regulator – komentuje wzrost cen gazu Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl. - Jest to już kolejna podwyżka w tym roku, ma to związek z kolejnymi już rosnącymi cenami gazu, które utrzymują się na Towarowej Giełdzie Energii (TGE), skąd gaz czerpie PGNiG Obrót Detaliczny – wyjaśnia w rozmowie z TVN24.

Nowa taryfa będzie obowiązywać od 1 października do 31 grudnia 2021 roku.

Zobacz także: Będą rekompensaty za droższy prąd? Minister finansów: nie ma kłopotów

Jak tłumaczy Wiech, podwyżki wynikają z globalnego trendu na rynkach europejskich i światowych. Podkreśla przy tym, że właściwie świat wychodzący z pandemicznego spowolnienia gospodarczego zaczął szybko zwiększać swoje zużycie gazu.

- Tymczasem strona podażowa, czyli spółki produkujące to paliwo nie nadążyły z tym skokiem. To tego doszły jeszcze polityczne działania Rosji, która ograniczyła podaż gazu do Europy - mówi dalej w rozmowie z portalem.

To jednak nie koniec podwyżek. Według wiedzy eksperta elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym zaliczają spore spadki i nie produkuje się z nich wystarczającej energii. To z kolei skłoniło państwa posiadające moce w tej technologii do kompensowania ubytków właśnie przez elektrownie gazowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(405)
luck
3 lata temu
GEN GAZ w stosunku do innych operatorów podniósł ceny ogromnie, można sprawdzić na stronie URE. Skoro inni mogli podnieść do 11-14 groszy za 1 kWh, dlaczego URE zatwierdziło tej firmie podwyżki do prawie 22 groszy?
Grzegorz
3 lata temu
Właśnie dostałem rachunek cena gazu wrosła o 76 procent . Dostawca gazu firma GEN GAZ Energia powiat Pucki. To jest skandal . Cena za m3 ze wszystkimi opłatami wynosiła w roku 2020/2021 2,25zł , a teraz 3,96 zł za m3
Alek
3 lata temu
Państwo powinno dopłacać do podwyżek cen Polska to nie cały świat
Makar4
3 lata temu
Wiadomo, najlepiej zwalić wszystko na Rosję. Rosja w tym roku dostarcza Europie tyle co w rekordowym 2018 roku. Kryzys gazowy powstał ponieważ wzrasta zapotrzebowanie i spadły dostawy LPG z Kataru i USA. Oni wolą sprzedawać do Azji bo ceny tam są wyższe. Rosja nie zwiększa dostaw prze ukrów i Polskę bo właśnie wybudowali NS2 a to najtańszy kanał dostaw. Rosja nie będzie ratować Europy tracąc na pośrednikach mając gotową rurę którą na dzisiaj blokuje Europa. I podejrzewam, że tak samo będzie z ograniczeniami przepustowości tej rury. Jeżeli Europa ograniczy to do 50% to równo tyle dostanie, a jak zechce więcej to niech zdejmuje ograniczenia. I to jest bardzo życzliwe podejście ze strony Rosji biorąc pod uwagę ilość sankcji, obelg i kłód pod nogi, jakie Europa ciągle miota w stronę Rosji.
aaa
3 lata temu
a co sie stanie z gazem jak wegiel przestaniemy wydobywac ?
...
Następna strona