Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Gaz-System kupuje rury pod gazociąg Polska - Słowacja. Wyda ok 74 mln zł

31
Podziel się

System izolowanych rur stalowych wyprodukuje i dostarczy przedsiębiorstwo Ferrum. Umowa z Gaz-Systemem została już podpisana.

 Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m3 rocznie oraz 4,7 mld m3 rocznie w kierunku Słowacji.
Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m3 rocznie oraz 4,7 mld m3 rocznie w kierunku Słowacji. (Wikimedia Commons CC BY-SA)
bDJgHZNh

Ferrum podpisało z Gaz-Systemem umowę częściową do umowy ramowej.

"Termin realizacji umowy częściowej został ustalony do 30 kwietnia 2020 r., a wynagrodzenie spółki za jej należyte wykonanie wynosi ok. 73,9 mln zł netto" - informuje spółka w komunikacie.

Ferrum podało wcześniej, że jego oferta warta ok. 90,9 mln zł brutto (tj. ok. 73,9 mln zł netto) została wybrana w przetargu Gaz-Systemu.

bDJgHZNj

Gaz-System zainaugurował budowę połączenia gazowego Polska-Słowacja na początku września. Jest ono pierwszym interkonektorem gazowym łączącym te państwa. Gazociąg o średnicy DN 1 000 i ciśnieniu 8,4 Mpa będzie przebiegał od Strachociny w województwie podkarpackim przez Przełęcz Łupkowską (granica państwa) do tłoczni Wielkie Kapuszany na terytorium Słowacji.

Trasa na terytorium Polski wyniesie około 60 km oraz około 100 km na terytorium Słowacji. Maksymalna przepustowość w kierunku Polski wyniesie 5,7 mld m3 rocznie oraz 4,7 mld m3 rocznie w kierunku Słowacji.

Planowany termin ukończenia inwestycji to przełom 2021 i 2022 r. Za realizację projektu odpowiada polski operator sieci przesyłowych Gaz-System z partnerem z Słowacji - spółką Eustream.

bDJgHZNp

Grupa kapitałowa Ferrum specjalizuje się w produkcji rur do przesyłu mediów. Jest notowana na warszawskiej giełdzie od 1997 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Ferrum sięgnęły 353 mln zł w 2018 r.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJgHZNK
Źródło:
KOMENTARZE
(31)
Aaa
rok temu
No i fajnie
pam
rok temu
To teraz będziemy kupować gaz rosyjski od Słowaków?
majster
rok temu
i bardzo dobrze ani kroku wstecz .
bDJgHZNL
koko
rok temu
Ten gazociąg jest dla UKRÓW, ,a nie dla Słowacji.
Dura lex sed ...
rok temu
To umożliwi Gazpromowi dostarczanie Słowacji gazu z odnóg NS1 i NS2 -tj. EUGALA I OPALA skrótową trasą na Słowację. Wszystkie gazociągi na terenie UE obowiązują te same prawa unijne i podobnie jak w NS1 50 % mocy trzeba zarezerwować dla podmiotów spoza Polski i Słowacji. O takie przepisy walczyła Polska.
...
Następna strona