Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Baltic Pipe. Gaz-System ogłosił przetarg na rozbudowę i budowę tłoczni gazu

1
Podziel się

Tłocznie gazu w Goleniowie i Odolanowie czeka rozbudowa. Ale przed spółką Gaz-System jeszcze większe wyzwanie - budowa nowej tłoczni gazu w Gustorzynie.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski
Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski (WP.PL)
bDSqrclN

Inwestycje w tłocznie gazu są elementem rozbudowy polskiego systemu przesyłowego w ramach projektu Baltic Pipe.

W Goleniowie i Odolanowie inwestycja będzie polegała na rozbudowie istniejących tłoczni gazu, w tym rozbudowie węzłów przesyłowych oraz na wykonaniu połączenia tych elementów z istniejącą infrastrukturą przesyłową.

W Gustorzynie ma zostać wybudowana nowa tłoczni gazu oraz rozbudowana instalacja wchodzącej w skład istniejącego już węzła gazu - informuje spółka.

bDSqrclP

"Postępowanie na wybór wykonawcy prowadzone będzie w trybie dialogu konkurencyjnego i podzielone zostanie na trzy części. Roboty budowlane w zakresie każdej z inwestycji będą stanowiły oddzielną część zamówienia. Tryb dialogu konkurencyjnego pozwoli na wypracowanie optymalnych rozwiązań zarówno kontraktowych jak i technicznych uwzględniających wiedzę i najlepsze praktyki wykonawców" - czytamy w komunikacie.

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System a w Danii przez Energinet. Chodzi o utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich.

Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

bDSqrclV

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSqrcmq
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
kotek
rok temu
panie tusk niech pan wruci juz jest co wyprzedac