Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Prezydent podpisał umowę w sprawie gazociągu Baltic Pipe

15
Podziel się

Prezydent Andrzej Duda podpisał 5 kwietnia ustawę wyrażającą zgodę parlamentu na dokonanie ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. gazociągu Baltic Pipe.

Prezydent podpisał umowę w sprawie gazociągu Baltic Pipe
(East News)
bDXWdXAl

Międzyrządowa umowa dotycząca projektu Balitic Pipe została podpisana w Katowicach pod koniec ub.r. Przewiduje, że polski operator przesyłowy gazu Gaz-System będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu aż po wybrzeże Danii - do tzw. ostatniego suchego spawu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Gaz-System sfinansuje w całości budowę całej podmorskiej rury – informuje PAP.

Umowa dotyczy również tłoczni gazu Everdrup na wyspie Zelandia. Jej właścicielem i operatorem będzie duński operator Energinet, jednak umowa międzynarodowa objęła również ten obiekt, ponieważ Gaz-System będzie partycypował w kosztach jej budowy.

bDXWdXAn
Zobacz także: Obejrzyj: Polska edukacja. "Po komunizmie odziedziczyliśmy coś fenomenalnego"

W efekcie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uprawniony będzie do zatwierdzenia taryfy Gaz-Systemu uwzględniającej poniesione przez spółkę koszty na budowę, utrzymanie i eksploatację części gazociągu oraz tłoczni Everdrup - elementów infrastruktury znajdujących się poza terytorium Polski.

bDXWdXAt

W umowie strony potwierdzają również, że będą wspierać inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak aby został on ukończony do dnia 1 października 2022 r.

Baltic Pipe ma na celu połączenie Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfem Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego.

Ustawa wchodzi w życie w 14 dni po opublikowaniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXWdXAO
KOMENTARZE
(15)
dfv
2 lata temu
a jest cos czego nie podpisał? Wszystko podpisze co mu podsuną.
Jula
2 lata temu
Juz dotałam podwyżkę gazu od lutego.
Czytelnik
2 lata temu
To już tańszy gaz z niemiec
bDXWdXAP
Czytelnik
2 lata temu
Ludzie kogo wybraliście!
pam
2 lata temu
PiS to szaleńcy. Zapłacą miliardy za gazociąg którym będzie do nas płynął drogi norweski gaz. Ich zdolność liczenia jest na poziomie dziecka w wieku przedszkolnym.