Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Baltic Pipe. Duńskie władze wydały zgodę na budowę podmorskiego odcinka gazociągu. Naimski: Dobra wiadomość

1
Podziel się

Minister klimatu, energii i zaopatrzenia Danii wydał zgodę na budowę podmorskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe w Danii, podała Duńska Agencja Energii. Baltic Pipe to strategiczny projekt, ma pozwolić na nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii m.in. do Polski.

Zdaniem Piotra Naimskiego termin oddania całego Baltic Pipe w 2022 r. jest realny.
Zdaniem Piotra Naimskiego termin oddania całego Baltic Pipe w 2022 r. jest realny. (East News, Wojtek Laski/Eastnews)
bDXWDFBx

"Minister klimatu, energii i dostaw wydał dziś pozwolenia dla Energinet na odcinek Baltic Pipe biegnący na szelfie kontynentalnym Morza Północnego i Małego Bełtu oraz pozwolenia dla Gaz-Systemu na odcinek biegnący po szelfie kontynentalnym Morza Bałtyckiego" - czytamy w komunikacie.

Pozwolenia na lądowy odcinek w Danii zostało wydane 12 czerwca br.

- To bardzo dobra wiadomość, trzymamy się harmonogramu - skomentował pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, cytowany przez PAP. Jego zdaniem termin oddania całego Baltic Pipe, czyli październik 2022 r., nie jest zagrożony.

bDXWDFBz
Zobacz także: Obejrzyj także: Energia z odpadów. PGE rozbuduje ważną inwestycję w Rzeszowie

Baltic Pipe to strategiczny projekt - realizowany w Polsce przez Gaz-System a w Danii przez Energinet. Ma na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja tej inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu.

Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m3 gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m3 surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 r. Dzięki niemu od października 2022 r. będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

bDXWDFBF

Operator Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jest spółką strategiczną dla polskiej gospodarki, odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce.

żródła: ISBNews, PAP

bDXWDFBG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDXWDFCa
wiadomości
giełda na żywo
energetyka
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Dora
2 lata temu
Gazprom zapewne robił wszystko, by na to nie pozwolić. Brawo PiS!