Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gospodarka w kryzysie. Niemieccy analitycy zadają pytania o działania NBP

Inflacja i działania podejmowane przez banki centralne w Polsce i na Węgrzech obciążają waluty tych krajów - pisze uważa niemiecki dziennik.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Niemieccy analitycy mają wątpliwości co do decyzji m.in. szefa polskiego banku centralnego (Fot: Tomasz Jastrzebowski)

Niemiecki dziennik "Handelsblatt" zauważa, że o ile głównym zmartwieniem Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych w krajach strefy euro jest obecnie niska inflacja, to na wschodzie UE sytuacja wygląda inaczej.

"W Polsce, na Węgrzech i w Czechach inflacja wynosiła ostatnio od 2,9 procent do prawie 4 procent. Z powodu tych wysokich wartości waluty tych krajów, które nie należą do strefy euro, ostatnio słabły. Od początku sierpnia węgierski forint stracił ponad 5 procent wobec euro" – zauważa gazeta, a o sprawie informuje serwis Next.Gazeta.

Niemiecki dziennik przytacza wypowiedź analityka Tatha Ghose z Commerzbanku, który ma obawy co do kondycji węgierskiego forinta i po części także polskiego złotego. Lepiej natomiast ocenia szanse czeskiej korony. Przyczyny osłabienia tych walut dopatruje się w spadku kursu euro wobec dolara w ostatnich tygodniach. To nie wyczerpuje jednak problemu. Nie bez znaczenia jest również spadająca wiarygodność banków centralnych Węgier i Polski.

Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

- Rynki zadają pytanie, czy te banki centralne są gotowe do zaostrzenia polityki pieniężnej, jeżeli będzie to konieczne – powiedział Ghose.

Niemiecki dziennik zauważa, że w czasie pandemii koronawirusa banki centralne we wschodnioeuropejskich państwach UE zareagowały znacznym rozluźnieniem polityki pieniężnej.

Ponadto, odnotowuje "Handelsblatt", poszczególne banki centralne kupują na wielką skalę obligacje państwowe. Polski bank centralny skupił od marca do sierpnia obligacje na około 4,6 procent PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-09-2020

GgCzyli euro drożeje, zatem konkurencyjność wyrobów z tych krajów rośnie , i to boli Niemców, hahah

23-09-2020

TVPW TVP mowili ze ceny spadaja. Ja im ufam.

23-09-2020

§.PiS panstwo chce wszystkich polakow zrobic szczesliwymi milionerami,jak przed 1989 rokiem,i to Im sie uda.

Rozwiń komentarze (325)