Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Gospodarka w kryzysie. Niemieccy analitycy zadają pytania o działania NBP

325
Podziel się:

Inflacja i działania podejmowane przez banki centralne w Polsce i na Węgrzech obciążają waluty tych krajów - pisze uważa niemiecki dziennik.

Gospodarka w kryzysie. Niemieccy analitycy zadają pytania o działania NBP
Niemieccy analitycy mają wątpliwości co do decyzji m.in. szefa polskiego banku centralnego (East News, Tomasz Jastrzebowski)

Niemiecki dziennik "Handelsblatt" zauważa, że o ile głównym zmartwieniem Europejskiego Banku Centralnego i banków centralnych w krajach strefy euro jest obecnie niska inflacja, to na wschodzie UE sytuacja wygląda inaczej. 

"W Polsce, na Węgrzech i w Czechach inflacja wynosiła ostatnio od 2,9 procent do prawie 4 procent. Z powodu tych wysokich wartości waluty tych krajów, które nie należą do strefy euro, ostatnio słabły. Od początku sierpnia węgierski forint stracił ponad 5 procent wobec euro" – zauważa gazeta, a o sprawie informuje serwis Next.Gazeta. 

Niemiecki dziennik przytacza wypowiedź analityka Tatha Ghose z Commerzbanku, który ma obawy co do kondycji węgierskiego forinta i po części także polskiego złotego. Lepiej natomiast ocenia szanse czeskiej korony. Przyczyny osłabienia tych walut dopatruje się w spadku kursu euro wobec dolara w ostatnich tygodniach. To nie wyczerpuje jednak problemu. Nie bez znaczenia jest również spadająca wiarygodność banków centralnych Węgier i Polski.

Zobacz także: Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

- Rynki zadają pytanie, czy te banki centralne są gotowe do zaostrzenia polityki pieniężnej, jeżeli będzie to konieczne – powiedział Ghose. 

Niemiecki dziennik zauważa, że w czasie pandemii koronawirusa banki centralne we wschodnioeuropejskich państwach UE zareagowały znacznym rozluźnieniem polityki pieniężnej. 

Ponadto, odnotowuje "Handelsblatt", poszczególne banki centralne kupują na wielką skalę obligacje państwowe. Polski bank centralny skupił od marca do sierpnia obligacje na około 4,6 procent PKB. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(325)
!@#$%^&*
4 lata temu
I dlatego Niemcy sa wściekli ,że nie moga kontrolowac polskiej waluty i dyktowac Polakom warunki!! Własna waluta umozliwia własnie ratowanie kraju przed recesja a gdybysmy mieli euro to juz dawno poleglibysmy jak właochy,Hiszpania,Francja czy nawet Niemcy!!!Brawo Morawiecki-brawo Polska!!! Nigdy nie zrezygnujemy z polskiego złotego her germany!!!
Gruby
4 lata temu
I znowu Niemcy....Złotówka be a Euro cacy cacy....i pod pantofel jeszcze bardziej.. Niemiecki eksport lezy... polski rosnie.
Tak_Trzymać_P...
4 lata temu
Jeżeli niemiaszki mówią , że Polacy coś robią źle to należy iść dalej tą drogą - droga ta na 100% najbardziej przeszkadza niemiaszkom i ich interesom . --- Tlumaczac to na polski: Jesli inflacja w Polsce wynosi 4%, to kazdy, absolutnie kazdy eksporter czegokolwiek z Polski do Niemiec moze bez zadnego wysilku i nakladu ze swej strony od razu obnizyc ceny na swoje produkty sprzedawane w Niemczech o powiedzmy 3% i i tak bedzie jeszcze do przodu. No to zgadnijcie, czyje produkty kupia klienci w Niemczech? No. To juz wiecie, co Niemcow boli i skad takie dobre rady)) Wiecie, co trzeba zrobic, jakie poniesc naklady i ile to trwa, aby zmniejszyc koszty produkcji lub zwiekszyc produktywnosc o 5%? A tu nagle towary z Polski tanieja tak powiedzmy o 8%. Albo o 10%. Uprzedzam komentarze: Kraj wielkosci Polski i z rynkiem wewnetrznym wielkosci polskiego rynku wewnetrznego bez trudu wytrzyma krotkotrwala inflacje na poziomie i 10% i wiecej. Tak, to przysporzy Polsce tez problemow, ale dla wielu oj, wielu branz w Niemczech to bedzie katastrofa. Zauwazcie, ze nasze towary nie tylko zaleja ich rynek, ale ze jednoczesnie juz nikt ich towarow u nas nie kupi, za drogie zwyczajnie beda i nie konkurencyjne. Rozumiecie juz ta panike w Niemczech?))
Donald Fuks
4 lata temu
Niemcy niech lepiej pomyślą co stanie się z ich gospodarką jak będą musieli Polsce oddać reperacje za II wojnę światową a na pewno oddać będą musieli .Kradli od wieków i myślą że tak dalej będzie. Jacy są to świadczy afera chociażby z Volkswagenem. Nie dla dyktatu Niemiec w EU
Kamil
4 lata temu
Niech sie Niemcy martwia o siebie I swoje euro ! - Widac jak coraz,bardziej bija,sie kinkurencji polskiej gospodarki ! - Dziwne, że tzw. ludowiniemcy vel naturalizowaniniemcy z .... martwią się dobrą sytuacją w NBP .... aha rozumiem oni to tylko polskojęzyczni ... wow !
...
Następna strona