Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grupa Idea Bank może zapłacić inwestorom za condohotele, które nie powstały

17
Podziel się

Spółki z grupy Idea Banku zostały pozwane przez inwestorów. W ich ocenie jako pośrednicy, którzy namawiali ich do inwestycji w condohotele w Ostródzie oraz Władysławowie, są współodpowiedzialni za szkodę, jaka dotknęła inwestorów po upadku deweloperów.

Spółki należące do grupy kapitałowej Idea Banku mogą odpowiadać za inwestycje, które nie powstały.
Spółki należące do grupy kapitałowej Idea Banku mogą odpowiadać za inwestycje, które nie powstały. (iStock.com)
bDAQEkFx

O sprawie informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu", który porozmawiał z przedstawicielem poszkodowanych - kancelarią Anny Bufnal z Gdyni. Dziennikarze dowiedzieli się, że pod koniec roku sąd oddalił apelację Idea Banku i Development System (wcześniej LC Corp Sky Tower) od wstępnego wyroku ws. dwojga inwestorów w condohotel w Ostródzie.

Kancelaria dlatego też chce odzyskać w sądzie zwrot dla swoich klientów w wysokości 100 proc. To właśnie gabinet Anny Bufnal reprezentuje inwestorów w sprawach dot. obu inwestycji.

Condohotele we Władysławowie i Ostródzie nigdy nie powstały. W trakcie ich budowy deweloperzy upadli. W tej sytuacji inwestorzy zdecydowali się pozwać pośredników, którzy zapewniali ich o pewnym zarobku. W rzeczywistości inwestycja ta była obarczona wysokim ryzykiem.

bDAQEkFz
Zobacz także: Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

- Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić przekonującym pracownikom instytucji na ryzykowny biznes w condohotele. Interes wydawał się na tyle obiecujący i realny, że niektórzy zdecydowali się zapłacić po 200-400 tys. złotych za jeden lokal, a kusili się nawet na kilka - tłumaczy radca prawny Anna Bufnal, w rozmowie z "PB".

bDAQEkFF

Pozwanymi w tych sprawach są firmy z grupy kapitałowej Idea Banku, które pośredniczyły w sprzedaży lokali w condohotelach. Mowa tutaj o spółkach: Lion’s Bank oddział Idea Banku, Home Broker, Open Finance oraz Lion’s House (obecnie Development System).

Kancelaria przewiduje, że pierwsze wyroki w tych sprawach pojawią się jeszcze w 2020 roku.

Idea Bank, zapytany przez "PB" o ewentualną strategię w przypadku przegranych spraw, odpowiedział, że z zasady nie komentuje wydarzeń hipotetycznych - zgodnie z przyjętą strategią przez bank. Bank również nie chciał skomentować historycznych wydarzeń spółek należących do grupy Idea Banku. Podkreślono natomiast, że w aktualnym modelu biznesowym bank nie wziąłby udziału w tych projektach.

bDAQEkFG

Obu inwestycjom już wcześniej przyglądał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inwestorzy skarżyli się, że nie zostali poinformowali o skali ryzyka przy tych inwestycjach.

W przypadku condohotelu we Władysławowie, UOKiK nałożył karę na Home Brokera w wysokości 330 tys. złotych. Spółka odwołała się i w tej chwili sprawa jest w sądzie drugiej instancji (pierwsza przyznała rację Urzędowi). W przypadku inwestycji w Ostródzie UOKiK nie mógł podjąć żadnych czynności z uwagi na przedawnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDAQEkFH
bDAQEkGa
KOMENTARZE
(17)
ala
rok temu
Czarnecki stworzył złodziejskie produkty. Zyskiem na lokatach przyciagał klientów a później jego obrotni priate bankierzy wmanewrowywali w piramidy finansowe. Czy ten układ mafijny stworzył z kolesiami KNF, którzy teraz zasłaniają się tajemnicą zawodową.
mk
rok temu
Pierwszy raz słyszę o kondon hotelach. Czy to są hotele na godziny?
Lac
rok temu
No cóż, deweloperzy pompują bańkę, banki finansują, państwo udaje, że nie widzi zmowy, a ty wydaj na siebie wyrok na 30 lat.
bDAQEkGb
Zapytywuję
rok temu
Co się z nimi dzieje? Czy to nie ci od polisolokat i od obligacji GetBacku? A przepraszam... to tylko instytucje w jakiś sposób powiązane kiedyś lub obecnie z doktorem niehabilitowanym
Poszkodowany
rok temu
A co z deweloperami z Gdyni i Pruszcza Gdańskiego? Jeden super upadłość, drugi super postępowanie naprawcze. Normalnie złote chłopaki, tylko wierzyciele z długami!!!!
...
Następna strona