Notowania

Grupa Idea Bank może zapłacić inwestorom za condohotele, które nie powstały

Spółki z grupy Idea Banku zostały pozwane przez inwestorów. W ich ocenie jako pośrednicy, którzy namawiali ich do inwestycji w condohotele w Ostródzie oraz Władysławowie, są współodpowiedzialni za szkodę, jaka dotknęła inwestorów po upadku deweloperów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Spółki należące do grupy kapitałowej Idea Banku mogą odpowiadać za inwestycje, które nie powstały.

O sprawie informuje poniedziałkowy "Puls Biznesu", który porozmawiał z przedstawicielem poszkodowanych - kancelarią Anny Bufnal z Gdyni. Dziennikarze dowiedzieli się, że pod koniec roku sąd oddalił apelację Idea Banku i Development System (wcześniej LC Corp Sky Tower) od wstępnego wyroku ws. dwojga inwestorów w condohotel w Ostródzie.

Kancelaria dlatego też chce odzyskać w sądzie zwrot dla swoich klientów w wysokości 100 proc. To właśnie gabinet Anny Bufnal reprezentuje inwestorów w sprawach dot. obu inwestycji.

Condohotele we Władysławowie i Ostródzie nigdy nie powstały. W trakcie ich budowy deweloperzy upadli. W tej sytuacji inwestorzy zdecydowali się pozwać pośredników, którzy zapewniali ich o pewnym zarobku. W rzeczywistości inwestycja ta była obarczona wysokim ryzykiem.

Powstanie nowego Zespołu Edukacyjnego w Zielonej Górze i jego ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta

- Nawet kilkaset osób mogło dać się namówić przekonującym pracownikom instytucji na ryzykowny biznes w condohotele. Interes wydawał się na tyle obiecujący i realny, że niektórzy zdecydowali się zapłacić po 200-400 tys. złotych za jeden lokal, a kusili się nawet na kilka - tłumaczy radca prawny Anna Bufnal, w rozmowie z "PB".

Prokuratura zajmuje się bankiem Czarneckiego. W tle ryzykowne inwestycje
Bank Czarneckiego namawiał na ryzykowne inwestycje. Sprawa w prokuraturze

Pozwanymi w tych sprawach są firmy z grupy kapitałowej Idea Banku, które pośredniczyły w sprzedaży lokali w condohotelach. Mowa tutaj o spółkach: Lion’s Bank oddział Idea Banku, Home Broker, Open Finance oraz Lion’s House (obecnie Development System).

Kancelaria przewiduje, że pierwsze wyroki w tych sprawach pojawią się jeszcze w 2020 roku.

UOKiK wszczął dwa postępowania wobec Idea Banku.
Idea Bank ma kłopoty. UOKiK wszczął dwa postępowania wobec banku

Idea Bank, zapytany przez "PB" o ewentualną strategię w przypadku przegranych spraw, odpowiedział, że z zasady nie komentuje wydarzeń hipotetycznych - zgodnie z przyjętą strategią przez bank. Bank również nie chciał skomentować historycznych wydarzeń spółek należących do grupy Idea Banku. Podkreślono natomiast, że w aktualnym modelu biznesowym bank nie wziąłby udziału w tych projektach.

Obu inwestycjom już wcześniej przyglądał się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Inwestorzy skarżyli się, że nie zostali poinformowali o skali ryzyka przy tych inwestycjach.

Condohotele powstają w Polsce jak grzyby po deszczu
Ryzykowne condohotele. Inwestorzy mogą siedzieć na minie, która wybuchnie dopiero za kilka lat

W przypadku condohotelu we Władysławowie, UOKiK nałożył karę na Home Brokera w wysokości 330 tys. złotych. Spółka odwołała się i w tej chwili sprawa jest w sądzie drugiej instancji (pierwsza przyznała rację Urzędowi). W przypadku inwestycji w Ostródzie UOKiK nie mógł podjąć żadnych czynności z uwagi na przedawnienie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestor, condohotel, idea bank, uokik, postępowanie uokik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-01-2020

alaCzarnecki stworzył złodziejskie produkty. Zyskiem na lokatach przyciagał klientów a później jego obrotni priate bankierzy wmanewrowywali w piramidy … Czytaj całość

13-01-2020

marmarTo jakaś nagonka na Czarneckiego,a jak nawywija bank państwowy to się pisze że to Pinokio ?.

13-01-2020

mkPierwszy raz słyszę o kondon hotelach. Czy to są hotele na godziny?

Rozwiń komentarze (17)