Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

Podziel się:

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski na Twitterze zasugerował, że Holandia popiera członkostwo jego kraju w UE. Informację tę sprostował szef holenderskiego rządu. Premier Mark Rutte poinformował, że jego kraj nie wyraził takiego poparcia.

Holandia nie popiera członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej
Pod koniec lutego Ukraina złożyła wniosek o członkostwo w UE. (GETTY, Future Publishing, Wiktor Szymanowicz)

Zapytany przez dziennikarzy o wpis ukraińskiego prezydenta wyraźnie zmieszany premier Rutte powiedział w środę, że Holandia nie popiera wejścia wschodniego sąsiada Polski do Unii.

Holandia o członkostwie Ukrainy w UE: to długofalowy proces

"Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia" – powiedział dziennikarzom szef holenderskiego rządu.

Rutte wyjaśniał, że Ukraina może zostać krajem kandydującym do UE, ale podkreślił również, że nie obiecywał wsparcia dla członkostwa Kijowa w Unii Europejskiej. "Rozumiem, że Ukraina ma takie życzenie, ale to długofalowy proces, który może nawet potrwać dziesięciolecia" – powiedział dziennikarzom polityk.

Zamieszanie wywołał wpis prezydenta Zełenskiego. "Rozmawiałem z premierem Holandii (…) podziękowałem za bezkompromisowe stanowisko w sprawie sankcji na Rosję i poparcie dla przystąpienia Ukrainy do UE" – oświadczył we wtorek ukraiński prezydent.

Polska popiera członkostwo Ukrainy w UE

Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej kilka dni po ataku Rosji na Ukrainę. Polska od dawna oficjalnie popiera przyjęcie sąsiada do Wspólnoty. "Drzwi do Unii Europejskiej muszą pozostawać otwarte. My Ukrainę na drodze do Unii zdecydowanie wspieramy" – mówił jeszcze w 2020 r. prezydent Andrzej Duda. Pod koniec lutego tego roku razem z kilkoma innymi państwami, w tym Czechami, Bułgarią, Estonią i Słowacją, Polska wystosowała oświadczenie, że Ukraina zasługuje na otrzymanie natychmiastowej perspektywy przystąpienia do UE.

"Dlatego wzywamy Państwa Członkowskie UE do mobilizacji wsparcia politycznego na najwyższym szczeblu dla Ukrainy i umożliwienia instytucjom UE podjęcia kroków w celu natychmiastowego przyznania Ukrainie statusu kraju kandydującego do UE i rozpoczęcia procesu negocjacji. W tym krytycznym momencie ponawiamy wyrazy naszej pełnej solidarności z Ukrainą i jej narodem" – można było przeczytać w oświadczeniu.

Jak już jednak wyjaśnialiśmy w money.pl, trudno oczekiwać, by Ukraina dołączyła do Wspólnoty w najbliższym czasie, bo zwyczajnie nie jest gotowa na akcesję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP