Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
12.08.2020 06:31

Hulajnogi elektryczne jak rower. Nowy pomysł Ministerstwa Sprawiedliwości

Do hulajnóg elektrycznych będą stosowane, z pewnymi wyjątkami, przepisy dotyczące ruchu rowerowego - proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości w pakiecie uwag przekazanych do resortu infrastruktury.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Jakub Kamiński)

Ministerstwo kierowane przez Zbigniewa Ziobrę chciałoby, żeby użytkownicy hulajnóg mogli się jeździć przede wszystkim po ścieżkach dla rowerów albo po chodnikach. "W terenie zabudowanym, w którym nie ma ścieżki rowerowej, mogą korzystać z dróg, ale nie mogą przekraczać prędkości 20 kilometrów na godzinę" - informuje ministerstwo w komunikacie.

A co w sytuacji, kiedy ścieżki rowerowej nie ma? Wtedy można jechać po chodniku - zakłada resort. Ale bezwzględne pierwszeństwo na chodniku będzie mieć pieszy.

Straż leśna poluje na nielegalne rajdy. "To jest trudne"

Ponadto projekt wprowadza dwa nowe wykroczenia - nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego oraz poruszanie się po chodniku pojazdem niespełniającym wymogów. .technicznych.

W Polsce nie ma na razie jednolitego prawa dotyczącego użytkowników elektrycznych hulajnóg. Dla policji osoba poruszająca się na elektryku jest pieszym, a użytkownicy hulajnóg – wedle przepisów – nie mogą korzystać ze ścieżek rowerowych i jezdni.

Wyzwaniem okazało się teżniefrasobliwe zachowanie użytkowników, polegające na porzucaniu hulajnóg byle gdzie. Służby miejskie rekwirowały sprzęty.

Jak już pisaliśmy w Wirtualnej Polsce, rząd przymierza się do uregulowania sprawy hulajnóg od dawna. Wśród propozycji pojawiała się m.in. ta, że z elektrycznej hulajnogi można korzystać po ukończeniu 10 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2020

J 23Czytałem te propozycje. Nie mogą jechać szybciej niż 8km/h po chodniku. Martwy zapis, bo kto i jak to wyegzekwuje? Uważam, że ludzie na hulajnogach … Czytaj całość

12-08-2020

jasiekno i proszę naczelny szeryf Rzeczypospolitej znalazł nowego wroga, hulajnoga to potężny przeciwnik pisiej "demokracji"

12-08-2020

RR20Dług publiczny przekroczył bilion, zobowiązania emerytalne 4 biliony, deficyt 100 mld ... a tu minister zajmuje się hulajnogami i wszyscy o tym piszą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)