- Do optymizmu jeszcze bardzo daleko, ale wiele wskazuje na to, że dołek kryzysu następował raczej w kwietniu - mówił Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz Polskiego Instytutu Ekonomicznego w programie "Money. To się liczy". Widać to też po planach dotyczących zwolnień. - Na przełomie marca i kwietnia 28 proc. firm planowało zwolnienia, w najnowszych odczytach na koniec maja tylko 5 proc. - dodał. Zaznaczył, że badano też poszczególne miesiące. - W kwietniu 12 proc. firm deklarowało redukcję etatów, w maju - 10 proc. Mamy więc II falę redukcji zatrudnienia. Ta fala jest mniejsza i mniej liczna. W pierwszej fali redukcje sięgały do 25 proc. załogi, dzisiaj do 10 proc. - tłumaczył. Zapytany o to, czy są przedsiębiorstwa, które planują zwiększać zatrudnienie, odparł, że dopiero w maju krzywa dotycząca planów rekrutacyjnych zaczęła powolutku rosnąć. Obecnie 14 proc. firm deklaruje, że będzie planować zwiększać zatrudnienie, wynika z danych PIE. Kubisiak zaznaczył, że fala zwolnień na przełomie marca i kwietnia będzie widoczna w odczytach czerwcowych i lipcowych. - Póki co dane, które do nas spływają, nie są tak złe, jak się spodziewaliśmy, co nie oznacza, że są one dobre - powiedział.
Dziennikarz, reporter i autor. Od 2014 roku związany z Wirtualną Polską, gdzie rozpoczynał jako dziennikarz serwisu ekonomicznego Money.pl. Od czerwca 2023 roku redaktor naczelny Wiadomości WP - jednego z kluczowych filarów informacyjnych Grupy Wirtualna Polska. Specjalizuje się w dziennikarstwie ekonomicznym i śledczym. Zasłynął serią reportaży o nieetycznych praktykach w branży finansowej, w ramach których sam zatrudnił się w jednej z warszawskich "kotłowni" - nielegalnych call center naciągających ludzi na fałszywe inwestycje, a w związku ze śledztwem był przesłuchiwany przez policję i Komisję Nadzoru Finansowego. Na tej podstawie napisał książkę Łowcy z kotłowni. Dziki świat finansowych naciągaczy (Wydawnictwo WAM, 2018). Laureat i finalista najważniejszych polskich konkursów dziennikarskich. W 2018 roku zdobył nagrodę im. Teresy Torańskiej w kategorii "Najlepsze w internecie". Wielokrotnie nominowany do Grand Press - największego konkursu dziennikarskiego w Polsce - w kategoriach: dziennikarstwo specjalistyczne (2016, 2023), reportaż prasowy/internetowy (2019) i news (2022). Dwukrotny finalista konkursu im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby (2018, 2022). Dwukrotnie wyróżniony w konkursie Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego - jako nominowany (2018) i finalista (2022). Finalista Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego (2023) oraz finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska (2024).