Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Ile długu PiS zamiótł pod dywan? Ekonomiści policzyli prawdziwy deficyt

502
Podziel się:

Gdyby nie fundusze pozabudżetowe, to deficyt po wrześniu wynosiłby ponad 77 mld zł, a nie 34,7 mld zł, jak raportuje rząd - pisze "Rzeczpospolita". Ekonomiści wskazują, że część wydatków państwa wyprowadzono do specjalnych funduszy.

Ile długu PiS zamiótł pod dywan? Ekonomiści policzyli prawdziwy deficyt
Rząd co miesiąc raportuje stan realizacji budżetu państwa. Ekonomiści twierdzą, że nie mówi wszystkiego (PAP, PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

Według danych, które rząd zaraportował do Brukseli, dług sektora instytucji rządowych i samorządowych wzrośnie w tym roku o 192,1 mld zł, z czego ten zależny od władz centralnych o ponad 158 mld zł. - To więcej niż w czasie wybuchu pandemii COVID-19 w 2020 r. Wtedy deficyt wyniósł 162 mld zł - wylicza Sławomir Dudek, prezes Instytutu Finansów Publicznych (IFP).

W środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki bronił stanu finansów publicznych. Zapewniał, że w ustawie zasadniczej są pieniądze na wszelkie obietnice. Opozycję, która budżet krytykuje, oskarża o to, że w ten sposób chce usprawiedliwić porzucenie obietnic wyborczych. Resort finansów przekonywał zaś, że w roku covidowym dług publiczny wyniósł 57,1 proc. PKB, a dwa lata później spadł do 48,4 proc. Produktu Krajowego Brutto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Prof. Witold Orłowski apeluje do nowego rządu: to szaleństwo trzeba zatrzymać

Deficyt kontra prawdziwe wydatki rządu

Z rządowych danych wynika, że po sierpniu deficyt wyniósł 16,6 mld zł, a po wrześniu - już 34 mld zł. Jak pisze dziennik, ekonomiści zwracają uwagę, że w raportowaniu o finansach publicznych naszego kraju panuje chaos i brak przejrzystości. Co miesiąc rząd raportuje stan wykonania budżetu centralnego. Co kwartał przekazuje dane o wszystkich wydatkach publicznych, również tych które nie mieszczą się w polskiej metodologii liczenia deficytu.

Eksperci wskazują przede wszystkim na wyprowadzanie części wydatków rządowych do różnych funduszy, prowadzonych przez podległe władzy centralnej instytucje. Według Instytutu Finansów Publicznych, gdyby uwzględnić wydatki funduszy pozabudżetowych, to deficyt po wrześniu wyniósłby 77,05 mld zł.

Tworzenie sztucznych funduszy nie służy przejrzystości, powinniśmy wszystkie finanse skonsolidować - uważa Mirosław Gronicki, były minister finansów.

"Niezbędny jest audyt"

IFP wyliczył, że w tym roku różne instytucje otrzymały już 14,4 mld zł w obligacjach rządowych, a nie w dotacjach. "Gdyby były to dotacje, o tyle wyższy byłby deficyt" - czytamy. Trafiły do mediów publicznych (2,7 mld zł), Centralnego Portu Komunikacyjnego (3,6 mld zł), Banku Gospodarstwa Krajowego (5 mld zł), PKP PLK (1,2 mld zł).

Deficyt budżetowy nie pokazuje tego, ile wydajemy pieniędzy publicznych - dodaje Sławomir Dudek.

Wsparcie otrzymały też Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych - 9,6 mld zł, Narodowy Fundusz Zdrowia i Fundusz Wypłaty Różnicy Cen przekazały z kolei około 11,8 mld zł na Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.

- Niezbędny jest audyt każdego z funduszy budżetowych i pozabudżetowych - mówi "Rz" Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(502)
zwykła Polka
4 miesiące temu
Rozliczyć ten złodziejski rząd PIS który wzbogacił się o elitę 90 milionerów z PIS . Nawet za komuny nie było takiego bezkarnego okradania Polaków.Ostatnio okazało się ,że w Polsce mamy ok.2 miliony Polaków żyjących w skrajnej biedzie.To pokazała "szlachetna paczka"
Duda uczciwy
4 miesiące temu
Odebrać kasę tym co nas urządzili przez te 8 lat i upaństwowić ich niby majątki i przekazsać do budżetu.
Dojna zmiana
5 miesięcy temu
Pisowska mafia ze swoich prywatnych pieniędzy powinna pokryć deficyt, szastali publicznymi pieniędzmi, drukowali puste zł i kradli inflacją ludziom wartość zł, gdy swoje prywatne lokowali w nieruchomościach
cynik
5 miesięcy temu
Przecież cały czas było wiadomo że są lewe pozabudżetowe fundusze którymi wylewają się miliardy, że jest jak w mafii prowadzona w Polsce podwójna księgowość a także poprzez różne dotacje śmietanka Pisowska i Pis jako partia kradną na potęgę a jednak to ludziom nie przeszkadzało. Teraz są zdziwieni - czym ?
Tyle w temaci...
5 miesięcy temu
Ludzie odsiaduja wyroki za bimber, szlugi bez akcyzy za skręta, alimenty, długi a ci kradną mln i zero odpowiedzialności i kar, ten kraj to dno tu nie wybory demokratyczne tylko gilotyna jak w Francji i rewolucja i każdego PiS złodzieja pod gilotynę.
...
Następna strona